20ofert od39.99PLN do109.99PLN
77,99
dostępne
9 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
108,99
dostępne
7 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
99,49
dostępne
7 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
129,99
109,99

Najniższa cena w okresie 30 dni przed promocją: 129,99

dostępne
3 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
69,99
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
71,99
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
64,99
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
75,99
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
60,99
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
56,49
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
39,99
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
72,49
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
59,99
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
61,99
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
106,99
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
80,49
dostępne
6 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
52,49
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
40,99
dostawa
wysyłka
>12 dni
  • 1
Strona 1 z 1

Noże survivalowe

Noże survivalowe cechują się wyjątkową wszechstronnością. Przydają się w wielu sytuacjach – od przyrządzania posiłków, po przygotowywanie miejsca noclegowego czy przedzieranie się w gęstej roślinności. Noże bushcraftowe ze stali nierdzewnej to absolutna podstawa i nie powinno się bez nich ruszać w teren. Po drodze czyha wiele wyzwań i niebezpieczeństw, które będą wymagały sprawnego ostrza. Niestety, jednak zdarzają się nawet sytuacje, w których nóż taktyczny potrzebny jest do samoobrony.

Nóż survivalowy - wszystko, czego potrzeba

Dla każdego coś innego ma znaczenie. Jedni chcą, by noże survivalowe miały małe składane wersje, które łatwo zmieszczą do ekwipunku. Inni podczas wybierania noża kierują się kwestiami wygody, czyli jak najlepszym dopasowaniem rękojeści do dłoni oraz tym, by narzędzie było dla nich funkcjonalne w konkretnych zadaniach.

Kiedy wybieramy duży nóż na wyjazd, to ważną kwestią jest też to, jaki będzie cel wyprawy. Osoby uprawiające bushcraft w polskich Tatrach lub w tropikalnych lasach mogą mieć nieco inne wymagania. Są oczywiście modele uniwersalne, które będą pomocne w każdych warunkach.

Parametry dobrego noża

Ze względu na specyficzne warunki wykorzystania i istotne znaczenie dla bezpieczeństwa, noże do survivalu wykonuje się z wysokiej jakości materiałów. Muszą być na tyle mocne, by dać sobie radę z cięciem drewna, rozłupywaniem i wieloma innymi wyzwaniami. Ostrze nie może przy tym szczerbić się czy pękać.

Producenci tych noży doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego wybierają materiały, które nie zawiodą piechura w trakcie bushcraftu. Noże survivalowe musi charakteryzować: odporność, wytrzymałość, ostrość i trwała klinga.

Nóż survivalowy - rękojeść

Noże survivalowe w dużym stopniu różnią się między sobą pod względem rękojeści. Dotyczy to materiału wykonania – rączka może być drewniana, stalowa lub wykonana z tworzywa sztucznego albo kompozytu różnych surowców. Spotkać można modele noży z trzpieniem ukrytym oraz pełnym. Spore różnice zachodzą także w tym, w jaki sposób dany nóż taktyczny będzie układał się w dłoni.

Niektóre (zwłaszcza te ze stałą głownią) mają specjalne wgłębienia, pasujące do ułożenia palców, co pozwala utrzymać pewny chwyt. Taki model warto przymierzyć do własnej ręki. Sporo konstrukcji noży opiera się na prostszym rozwiązaniu, w którym rękojeść jest gładka. Taki wariant jest bardziej uniwersalny, gdy z noża korzystać będzie kilku użytkowników.

Warto pamiętać, że noże taktyczne mają być przede wszystkim ostre. Ponieważ można ich używać do wielu różnych rzeczy: od cięcia linki po przygotowanie drewna na ognisko.

Ostrze noży survivalowych

Kwestia doboru odpowiedniego ostrza to bardzo szeroki temat. Każdy wariant ma inne, specjalistyczne przeznaczenie. Łukowa krzywizna i grubsza klinga sprawdzą się dobrze do cięcia i są bardzo uniwersalne w roboczym zastosowaniu. Noże survivalowe silnie spiczaste u końca są zaprojektowane do przebijania, co jest niezbędne przede wszystkim w przypadku obrony, ale tez otwierania różnego rodzaju paczek.

Modele z zakrzywioną klingą przydają się do wyrębu gęstego podszycia lasu (choć w tym celu sprawdzą się maczety, które są po prostu większe). Istnieją nawet specjalne noże ratownicze, charakteryzujące się płaskim czubkiem. Z ich pomocą można bezpiecznie usunąć odzież osoby poszkodowanej.

Ostrza najczęściej są wykonane ze stali nierdzewnej. Dzięki temu sprawdzą się nawet w najtrudniejszych warunkach i nie pokryją się później rdzą. Nie wymagają też konserwacji.

Technologia ma znaczenie

Dzięki nowoczesnym technikom obróbki metalu możliwe jest stworzenie ostrza, które nie ulegnie korozji. To jednak nie jedyne nowoczesne rozwiązanie w dziedzinie produkcji noży. Często sięga się po technologie mające wpływa na użytkowanie narzędzia. Przykładem może być system redukcji wstrząsów, który ułatwia pracę i zmniejsza siłę potrzebną do cięcia.

Na amerykańskiej technologii militarnej oparty jest system MOLLE, który decyduje o sposobie przenoszenia ekwipunku. Podczas survivalu wiele osób korzysta z tej metody, a liczne modele noży posiadają specjalne przystosowania, aby odpowiadały systemowi.

Nóż survivalowy - podsumowanie

W naszej ofercie znajdziesz dużą ilość produktów, które mogą służyć różnym celom (od przygotowania posiłku po wstępną obróbkę drewna). Wspólny mianownik noży survivalowych to solidne wykonanie, dzięki czemu mają dużą wytrzymałość. Warto zwrócić też uwagę na wyposażenie dodatkowe. W komplecie może być pochwa, przypinka do paska lub krzesiwo.