Czym kierować się przy wyborze odśnieżarki?

Przy nagłym uderzeniu zimy, odśnieżanie większej powierzchni bez użycia odśnieżarki staje się zajęciem zajmującym i uciążliwym. Odśnieżarki to typ pługów przeznaczonych do usuwania śniegu. Odśnieżanie polega na wciąganiu przez rotującą śrubę śniegu, który zostaje skierowany odpowiednim kominem wylotowym i wyrzucony na odległość do kilku metrów. Ze względu na zastosowany napęd odśnieżarki dzielą się na odśnieżarki elektryczne i odśnieżarki spalinowe.

Moc silników stosowana do napędu odśnieżarek waha się od 1 do kilkunastu kW (dotyczy odśnieżarek spalinowych). W przypadku większych maszyn warto zwrócić uwagę, aby odśnieżarka wyposażona była we własny napęd. Z tego powodu zaleca się wybór odśnieżarek elektrycznych, których silniki mają ok 2kW, natomiast odśnieżarek spalinowych, których moc silników przekracza 4-5 kW.

Odśnieżarki elektryczne

Odśnieżarki elektryczne mogą różnić się między sobą rozmiarem, mocą, jakością, ceną. Jednak jest coś, co je łączy – są urządzeniami jednostopniowymi. Oznacza to, że jeden świder odpowiada zarówno za zbieranie, jak i wyrzucanie śniegu. Na świder ten składa się oś z dwoma lub więcej zaokrąglonymi ostrzami albo łopatkami, które obracają się na całej szerokości odśnieżarki, niewiele ponad ziemią i równolegle do powierzchni. Świder odśnieżarki elektrycznej działa błyskawicznie, zgarniając i wyrzucając śnieg poprzez specjalny wyrzutnik. W większych odśnieżarkach elektrycznych wyrzutnik ten jest obrotowy, a jego zakres może dochodzić do aż 180 stopni.

Natomiast mniejsze maszyny mają zazwyczaj stacjonarną łopatkę, odrzucającą śnieg tylko na jedną stronę. Co więcej, obsługa odśnieżarek elektrycznych jest znacznie łatwiejsza niż ich spalinowych odpowiedników. Odśnieżarki elektryczne są bowiem znacznie lżejsze niż te zasilane benzyną. Ich waga prawie nigdy nie przekracza 20 kilogramów. Coraz większe są także odległości, na jakie śnieg może być przez sprzęty elektryczne odrzucany i wynoszą one nawet do 10 metrów. Wybierz odśnieżarkę elektryczną, jeśli chcesz pracować na płaskiej powierzchni. Takiej, na której nie ma zbyt dużej pokrywy śniegu – najlepiej, by wysokość pokrywy z białego puchu nie przekraczała 15 centymetrów. Nie ryzykujmy odśnieżania sprzętem elektrycznym nierównych, rozległych terenów, zasypanych 50-centymetrami śniegu.

Odśnieżarki spalinowe

Odśnieżarki spalinowe podzielić można przede wszystkim ze względu na ich rozmiar – wyróżniamy urządzenia kompaktowe i naprawdę duże. Te pierwsze, podobnie jak ich elektryczne odpowiedniki, przeznaczone są do mniejszych powierzchni, ich przeciętna szerokość odśnieżania wynosi 50-55 cm, natomiast odległość wyrzutu śniegu – do 14 cm. Mniejszymi odśnieżarkami spalinowymi bez trudu mogą operować kobiety, urządzenia emitują stosunkowo mało spalin i działają ciszej niż większe odśnieżarki zasilane benzyną. Moc silnika tych sprzętów spalinowych wynosi ok. 4,5-8 KM, a ich waga waha się od 20 do 70 kilogramów. Natomiast jeśli chodzi o większe odśnieżarki spalinowe, okażą się one niezbędną pomocą w odśnieżaniu rozległych ogrodów, długich, mających nawet kilkanaście metrów, ścieżek. Duża odśnieżarka spalinowa poradzi sobie nawet z pokrywą śnieżną, mającą grubość 50 cm. To nie wszystko – za pomocą turbiny i metalowego wirnika odśnieżarki spalinowe o większych gabarytach usuną nawet zanieczyszczony śnieg.

Maszyny te odrzucają biały puch na odległość od 10 do 20 m, ich moc silnika mieści się w przedziale od 8 do 18 KM. Jednak trzeba przyznać, że duże odśnieżarki spalinowe i wagę mają solidną – od 80 do nawet 130 kilogramów. Urządzenia często w miejscu opon mają gąsienice, pracują głośniej niż pozostałe rodzaje odśnieżarek. Odśnieżarki spalinowe o większych gabarytach mogą działać także na terenie mającym nierówności, ale jego pochylenie nie powinno przekraczać dwudziestu procent. Warto wspomnieć także o wydajności tych maszyn, która wynosić może 50-135 t/h i ich szerokości odśnieżania – 0,6 – 1,2 m.