Elektronarzędzia wielofunkcyjne

Zastosowane filtry (0)

80 ofert od 103.70 PLN do 2103.99 PLN

Sortuj według
Ilość na stronie
1 2 ... 3

Narzędzia wielofunkcyjne

Jednym z popularniejszych elektronarzędzi są narzędzia wielofunkcyjne. Jak sama nazwa wskazuje, nadają się do różnego rodzaju prac budowlanych, wykończeniowych oraz do majsterkowania. Multitoole łączą one w sobie możliwości różnych sprzętów, które generują ruch oscylacyjny. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, to warto rzucić okiem na charakterystykę produktów z tej kategorii. Zwłaszcza że oferty producentów są naprawdę bogate, a beznarzędziowa wymiana osprzętu trwa ledwie chwilę.

Zasilanie narzędzi wielofunkcyjnych

Urządzenia wielofunkcyjne podobnie jak cała gama elektronarzędzi ma trzy warianty zasilnia:

  • sieciowe
  • akumulatorowe
  • pneumatyczne

Ostatni wariant jest popularny zwłaszcza w warsztatach, które mają na wyposażeniu kompresor. Wydajność takiego sprzętu zależy wówczas przed wszystkim od efektywności pracy sprężarki, podobnie jak w innych tego typu osprzętach.

Najpopularniejsze są sprzęty akumulatorowe. Nie potrzebują one dostępu do sieci, łatwo je zabrać na plac budowy. Dodatkowo maszyna ta jest z reguły lekka i łatwo nią manewrować - przyda się więc w miejscach trudno dostępnych. Poza tym akumulator może być przepinany do innych urządzeń danego producenta, co ogranicza potrzebną na miejscu ilość akcesoriów. Ładowarka i akumulator mogą być w zestawie lub są dostępne osobno.

Zasilanie sieciowe ma nad akumulatorowym przewagę w postaci niższej ceny urządzeń. To dobre rozwiązanie dla osób, którym urządzenie wielofunkcyjne jest potrzebne rzadko i korzystają z niego głównie stacjonarnie. W takim przypadku to elektronarzędzie może być wykorzystywane zamiast szlifierki, piłki czy skrobaka.

Wydajność urządzeń wielofunkcyjnych

Czasem pojawiają się pytania, czy narzędzia wielofunkcyjne będą tak samo wydajne jak przykładowo szlifierka. I tu należy od razu wyjaśnić, że reguły nie. Z reguły, bo produkt wielofunkcyjny wysokiej jakości może być lepsze niż dedykowana marketówka. Gdy do porównania weźmie się jednak podobną półkę cenową, to wykonywanie konkretnych zadań będzie szybsze z wykorzystaniem przeznaczonym do tego narzędzia (np. do skrobania materiałów).

Wykorzystanie multitoola

To, jakie zadania można wykonywać urządzeniem wielofunkcyjnym, zależny przede wszystkim od tego, jakie akcesoria są dostępne dla danego modelu. Zasadniczo multitool umożliwia szlifowanie, polerowanie, frezowanie, skrobanie materiałów, robienie cięć wgłębnych, piłowania a także cięcie różnych materiałów (metal czy drewno).

Urządzenie umożliwia precyzyjne wykonywanie takich prac, jak: docinanie do krawędzi wystających gwoździ i śrub, docinanie i przecinanie niewielkich elementów, np. ościeżnicy, zdrapywanie pozostałości kleju lub silikonu z podłoża, usuwanie starych fug spomiędzy płytek.

Jakie funkcje mają narzędzia wielofunkcyjne?

Niezależnie od tego, jakie mamy akcesoria na wyposażeniu, to warto zwrócić uwagę na to, by w urządzeniu była beznarzędziowa wymiana osprzętu. Przyspiesza to znacznie przystosowanie sprzętu do bieżącego zadania. Nie trzeba również uważać na kluczyk potrzebny do zmian.

Wiele osób szczególnie ceni sobie również silnik bezszczotkowy, który ma większa żywotność niż klasyczny szczotkowy. Dzięki niemu narzędzie będzie służyło po prostu dłużej.

Regulacja obrotów i regulacja prędkości to kolejne kwestie, na które należy zwrócić uwagę podczas porównywania różnego rodzaju produktów. Kontrola nad pracą urządzenia pozwala na większa precyzję działania i tym samym skutkuje lepszym efektem końcowym.

Następny elementy, na który warto zwrócić uwagę to oświetlenie LED. Z założenia powinno ono doświetlać miejsce pracy, jednak przy wymiennych akcesoriach o różnych kształtach może bywa to problematyczne. Dlatego jego przydatność zależy od konkretnych funkcji sprzętu i jego wykorzystania.

Akcesoria do narzędzi wielofunkcyjnych

Najczęściej do tego produktu dołączony jest bazowy osprzęt i od producenta zależny, co będzie w składzie zestawu. W zależności od przeznaczenia komplet posiada najczęściej:

  • do szlifowania załączone są najczęściej płyty lub stopy szlifierskie oraz papiery ścierne
  • do piłowania i przecinania załączony będzie brzeszczot (do metalu lub/i drewna)
  • do skrobania właściwa końcówką są skrobaki i ostrza
  • adapter

Poza akcesoriami znajdującymi się bezpośrednio w zestawie często jeszcze można dokupić osobno dodatkowy osprzęt rozszerzający zakres prac. Warto przed zakupem bazowego urządzenia sprawdzić ofertę i jej dostępności.

Poza końcówkami roboczymi można jeszcze w niektórych wariantach spotkać się z:

  • dodatkowym uchwytem roboczym
  • ogranicznik głębokości cięcia
  • systemem odsysania pyłu

Walizka transportowa nie tylko ułatwia przenoszenie sprzętu, chroni go także przed kurzem i zanieczyszczeniami. Cały zestaw również łatwiej wtedy przechowywać.

Narzędzia wielofunkcyjne - dla kogo?

Tego typu sprzęt nada się zarówno do domu, dla majsterkowiczów, jak i do profesjonalnego warsztatu. W domu może pomóc ograniczyć ilość urządzeń i miejsca do ich przechowywania. Po prostu łączy w sobie różne funkcje, więc by szlifować, piłować, ciąć czy skrobać nie potrzeba osobnych produktów. I warto zauważyć, że jest to też spora oszczędność finansowa.

U profesjonalistów natomiast takie narzędzie może być pomocne w razie sytuacji awaryjnych. Przykładowo firma montująca instalacje elektryczne podczas wykonywania prac potrzebuje naciąć jakiś drewniany element. Nie jest to rutyna podczas montażu, więc ekipa nie ma ze sobą dedykowanego sprzętu to cięcia drewna. W takiej sytuacji urządzenie wielofunkcyjne będzie świetnym rozwiązaniem i nieważne czy chodzi o przycięcie, szlifowanie albo skrobanie jakiegoś materiału.

Jakie narzędzie wielofunkcyjne wybrać?

To, jaki ostatecznie wybrać sprzęt, zależny od naszych potrzeb i kwoty, jaką możemy przeznaczyć na zakup. Urządzenie wielofunkcyjne ma być przed wszystkim przydatne, więc warto skupić się na jego funkcjach oraz parametrach.

Moc [W] ma decydujący wpływ na to, czy urządzenie poradzi sobie z twardymi materiałami. Niewielka moc sprawi, że przy bardziej wymagających pracach silnik będzie za bardzo obciążony i się przegrzeje przykładowo podczas szlifowania lub zdzierania starej powłoki lakierniczej.

Bezprzedziałowa wymiana osprzętu była już wspomniana, warto jednak jeszcze raz ją zaakcentować, podobnie jak możliwość dokupienia dodatkowych końcówek roboczych. Szybka wymiana akcesoriów znacznie przyspiesza czas prac, a końcówki rozszerzają zakres prac, które możemy wykonać urządzeniem.

Wrócimy do jeszcze jednej kwestii: silnik bezszczotkowy znacznie przedłuży żywotność sprzętu. Jeśli zamierzmy korzystać z urządzenia częściej niż raz na kilka miesięcy, to lepiej wydać pieniądze na trwalsze rozwiązanie.

Skrobak to urządzenie ślusarskie, które służy do skrobania, czyli usuwania nierówności i niedoróbek powstałych przy poprzedniej obróbce. Jednym z rodzajów tych urządzeń są coraz popularniejsze skrobaki akumulatorowe. Przy wyborze odpowiedniego skrobaka akumulatorowego warto porównać takie parametry jak prędkość obrotowa i kąt oscylacji. Nie bez znaczenia dla komfortu naszej pracy ma waga skrobaka i czas jego pracy na jednym ładowaniu akumulatora. Skrobaki akumulatorowe to często urządzenia wielofunkcyjne, które można przezbroić i wykorzystywać m.in. do cięcia wgłębnego, szlifowania lub piłowania na równi z powierzchnią. Dlatego też przy zakupie warto zwrócić uwagę jakie wyposażenie dodatkowe oferuje producent, aby móc korzystać z urządzenia przy różnych czynnościach. Jednym z polecanych modeli skrobaków akumulatorowych (urządzeń wielofunkcyjnych) jest BTM40Z japońskiej marki Makita.

Największym atutem skrobaków akumulatorowych jest ich uniwersalność – po wyposażeniu urządzenia w odpowiednie akcesoria można za jego pomocą wykonywać rowki w drewnie, przecinać elementy ceramiczne, szlifować w narożnikach i innych miejscach o trudnym dostępie, zdzierać materiały z podłogi, usuwać silikon/kit z ram okiennych, usuwać zaprawę murarską, wykonywać cięcia przy krawędziach i w narożnikach czy nawet – przecinać płytki ceramiczne. Wybierając konkretny model skrobaka akumulatorowego warto zainteresować się jego parametrami: napięciem, rodzajem akumulatora, który go zasila, prędkością oscylacyjną, kątem zakresu oscylacji oraz wagą. Dobrze, by wybrany przez nas skrobak akumulatorowy dysponował funkcją łagodnego startu oraz utrzymywał stałą prędkość obrotową, dzięki której możliwe jest precyzyjne przyłożenie urządzenia do materiału poddawanego obróbce. Przyda się także możliwość podłączenia do skrobaka akumulatorowego urządzenia odsysającego.

Skrobak to elektronarzędzie, które służy do usuwania nierówności i niedoróbek powstałych przy poprzedniej obróbce. Większość skrobaków występuje w charakterze urządzenia wielofunkcyjnego, które może być przezbrojone na szlifierkę lub piłę. Dzięki temu można wykonywać wiele drobnych prac jak np. szlifowanie, przycinanie i skracanie wystających gwoździ, przycinanie rur miedzianych, cięcie drewna, tworzyw sztucznych itd. Skrobaki są urządzeniami o niewielkiej wadze, co przekłada się na wygodę pracy. Przed zakupem konkretnego modelu skrobaka (urządzenia wielofunkcyjnego) należy przyjrzeć się takim parametrom moc, prędkość obrotowa i kąt oscylacji. Wybór ułatwić może także analiza wyposażenia oferowanego przez producenta – im więcej końcówek jest w zestawie, tym większa uniwersalność danego narzędzia. Wiele firm ma w swojej ofercie skrobaki elektryczne – są to m.in. Bosch Professional, Fein, Skil.