13ofert od901.49PLN do21224.99PLN
6 400
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
21 224,99
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
1 122,99
dostępne
8 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
4 590
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
5 090
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
8 700
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
8 800
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
9 390
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
2 808,49
dostawa
wysyłka
8-11 dni
13 278,49
dostawa
wysyłka
8-11 dni
6 357,99
dostawa
wysyłka
8-11 dni
901,49
dostawa
wysyłka
8-11 dni
  • 1
Strona 1 z 1

Tokarki

Tokarki wprawiają w ruch obrabiany materiał i poddają go skrawaniu. Wykorzystywane są w przemyśle maszynowym i budowlanym. Służą do wykonywania zewnętrznej obróbki elementów poprzez toczenie oraz obróbki wewnętrznej dzięki wytaczaniu. Z ich pomocą ukształtujesz materiały o powierzchniach brył obrotowych takich jak kuli, walca czy stożka. Wykonasz także gwinty zewnętrzne i wewnętrzne. W naszym asortymencie znajdziesz tokarki uniwersalne, precyzyjne, do obróbki drewna i minitokarki. Oferujemy urządzenia znanych i cenionych producentów, które sprawdzają się zarówno do zastosowania amatorskiego, jak i profesjonalnego.

Rodzaje tokarek

Tokarki stanowią bardzo zróżnicowaną kategorię elektronarzędzi. Można je podzielić ze względu na rodzaj obrabianej powierzchni oraz rodzaj obróbki. Najczęściej wykorzystywane są tokarki kołowe, tarczowe, rewolwerowe, uchwytowe, automaty tokarskie oraz tokarki branżowe.

Tokarki kołowe wykorzystasz do obróbki elementów, których długość jest co najmniej sześciokrotnie większa od ich średnicy. Dzieli się je ze względu na wielkość obrabianych elementów. Można wśród nich wyróżnić:

  • tokarki uniwersalne - do przedmiotów metalowych, stalowych i żeliwnych; przydatne zarówno w zgrubnej, jak i precyzyjnej obróbce;
  • tokarki stołowe - do niewielkich przedmiotów, gdzie obróbka wymaga wysokiej precyzji, np. w branży optycznej czy zegarmistrzowskiej;
  • tokarki ciężkie - do obróbki bardzo dużych przedmiotów do 7 ton; tokarki te odznaczają się wysoką funkcjonalnością;
  • tokarki produkcyjne - do produkcji masowej na małą i średnią skalę; nie nadają się do gwintowania; bardzo szybko pracują;
  • kopiarki - kopiujące kształt ze wzornika;
  • tokarki wielonożowe - niezwykle precyzyjne; w trakcie obróbki wykorzystują wiele noży;
  • tokarki do obróbki gładkościowej - używane do wykańczania obróbki elementów

Tokarki tarczowe przeznaczone są do obróbki elementów o dużej średnicy i małej wysokości. Możesz wśród nich znaleźć tokarki pionowe i poziome. Pierwsze wykorzystywane są do pracy z ciężkimi przedmiotami o dużej średnicy. Tokarki poziome wyposażone są w łoże wzdłużne, poprzeczne oraz płytowe ciężkie - do ciężkich prac. W tokarkach uchwytowych przedmiot umieszczany jest w uchwycie wrzeciona. Do zgrubnej i wykańczającej obróbki materiałów sprawdzą się modele rewolwerowe. Mają one złożone kształty. Należą do bardzo wydajnych i efektywnych narzędzi.

W produkcji seryjnej i masowej wykorzystuje się automaty i półautomaty tokarskie. Pierwsze z nich pracują ciągle, aż do skończenia obrabianych materiałów. Półautomaty z kolei kończą pracę wraz z wykonaniem danego elementu.

W przemyśle motoryzacyjnym, hutniczym, kolejowym czy zbrojeniowym wykorzystuje się tokarki specjalistyczne. Są to urządzenia, które nadają się do precyzyjnej obróbki elementów specjalistycznych z danej branży.

Jaką tokarkę wybrać?

Tokarka musi być dobrana odpowiednio do rodzaju obrabianego materiału. Przykładem może być tokarka do drewna, którą niekoniecznie wykonasz obróbkę metalu, mimo tego, że produkt będzie się odznaczał najlepszymi parametrami wśród tokarek do drewna. Do najważniejszych parametrów technicznych tokarek z pewnością zaliczyć można prędkość obrotową, posuw, głębokość i siłę skrawania.

Nie zawsze najlepsze będzie elektronarzędzie z najwyższą prędkością obrotową. Niektóre materiały mogą ulec zniszczeniu, gdy urządzenie pracuje zbyt agresywnie. Tak samo tokarka może stracić na trwałości, gdy jest używana niezgodnie z przeznaczeniem. Część dostępnych w naszym sklepie modeli posiada regulację prędkości obrotowej, co daje pełną kontrolę nad działaniem urządzenia. Głębokość skrawania wpływa na szybkość pracy oraz jej precyzję. Im większa, tym pracę wykonasz sprawniej, jednak stracisz przy tym na dokładności. Siła skrawania określa z jaką mocą wióry będą oddzielane od obrabianego materiału. Tym samym warunkuje, jaki materiał można będzie obrabiać na tokarce.