Bezpieczne płatności online
Wróć do Turystyka i survival
Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Wróć do Turystyka i survival
OKAZJA
Bezpieczne płatności online
OKAZJA
OKAZJA
Darmowa dostawa
OKAZJA
U Ciebie za 2-3 dni
OKAZJA
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
U Ciebie za 2-3 dni
Dostawa kurierem
30 dni na zwrot
Poruszanie się po lesie po zmroku jest praktycznie niemożliwe, jeśli nie posiada się odpowiedniego sprzętu. Latarka turystyczna czy szperacz to jedne z najważniejszych elementów survivalowego wyposażenia. Zresztą nawet po powrocie do cywilizacji, ten sprzęt na pewno nieraz okaże się przydatny, dlatego warto w niego zainwestować.
Określenie "latarki turystyczne" nie wyczerpuje wszystkich możliwych zastosowań tego sprzętu, odnosi się bardziej do jego klasy. Oznacza to, że tego typu urządzenia są bardziej wytrzymałe niż produkty przeznaczone do użytku domowego. W jaki sposób można wykorzystać takie latarki?
Lampy turystyczne mogą być przydane podczas zbierania grzybów (nie ukrywajmy: niektórzy ruszają do lasu nad ranem). Dzięki ich światłu oczom grzybiarza nie umkną żadne borowiki, podgrzybki czy koźlarze. Tutaj warto sięgnąć po latarki-czołówki, dzięki nim ręce dalej mają pełną swobodę ruchów.
Coraz popularniejsze stają się gry terenowe. To już nie tylko klasyczne podchody, ale również kreślenie przebiegiem trasy figur geometrycznych (z wykorzystaniem GPS), wyzwania polegające na osiąganiu punktów kontrolnych, odnajdywanie skrzynek. Pomysłów jest bez liku. W wielu przypadkach gra odbywa się w nocy. Dodaje to tajemniczości wydarzeniu, a zabawa nie jest stopowana przez korki czy ruch pieszych. A jeśli coś odbywa się w po zmroku, to dobra latarka turystyczna będzie nieodzowna.
Latarki czołowe to urządzenia, które przydadzą się też w każdym domu. Mogą świecić, a jednocześnie zapewniają wolne ręce. Przydadzą się więc podczas awarii prądu i do przeszukiwania zapomnianych gratów na strychu lub piwnicy. Do prac precyzyjnych zwykła żarówka jest niewystarczająca - latarka turystyczna będzie wtedy idealnym rozwiązaniem.
Oferta produktów jest ogromna. Obok żarówek xenonowych czy halogenowych występują także inne rodzaje lamp i diody LED. Każdy rodzaj różni się pod względem natężenia i koloru światła, ilości zużywanego prądu, poziomu skupienia lub rozproszenia oświetlenia i intensywności nagrzewania. Dlatego warto przemyśleć swoje oczekiwania względem tego, jaki efekt ma zostać uzyskany za pomocą szperacza czy latarki.
Przykładowo – xenon szybko się nagrzewa i zużywa dużą ilość energii, jednak emituje światło o największej mocy. Jest doskonały, jeżeli survivalowi mają towarzyszyć poszukiwania lub eksploracja nastawiona na dostrzeżenie najmniejszych szczegółów. Z kolei latarka LED zużywa niewielką ilość energii, co jest cenną zaletą w czasie dłuższych podróży, podczas których nie ma możliwości ładowania sprzętu. Nie ma zatem odpowiedzi na to, jakie źródło światła jest najlepsze - wszystko zależy od sytuacji.
Różne metody zasilania mają swoje plusy i minusy, tu również warto przyjrzeć się poszczególnym wariantom, ponieważ każdy z nich będzie odpowiedni dla innego celu i długości wycieczki.
Zasilanie bateriami ma tę zaletę, że w razie wyczerpania latarki wystarczy włożyć nowe źródło energii. Istnieje jednak ryzyko ich rozlania, poza tym zwykle takie modele są nieco cięższe od tych akumulatorowych. Podczas zakupu warto zwracać uwagę na długość czasu pracy deklarowaną przez producenta.
Akumulatory w latarkach mają na ogół dłuższą żywotność niż baterie (nawet te akumulatorowe). Jednocześnie pojemność akumulatorów jest większa niż baterii sprzęt pracuje na nich dłużej. Z drugiej strony w przypadku baterii nie trzeba się martwić ich zupełnym rozładowaniem. Wybór między rodzajami zasilania powinien wynikać przede wszystkim z preferencji danej osoby i też zastosowania latarki turystycznej.
Szperacze to rodzaj lampy o punktowym, bardzo silnym świetle. Z kolei latarki turystyczne są mniejsze, ale wśród nich również występuje ogromna rozbieżność. Wybrać można zarówno małe poręczne modele do trzymania w dłoni, jak i czołówki czy takie generujące kilka rodzajów światła. Służą nie tylko do rozświetlania drogi, ale również do spędzania wieczoru w namiocie.
Całkiem sporych rozmiarów może być lampa kempingowa. Stanowi ona główne źródło światła po zachodzie słońca w obozie. Warto by miała kilka trybów świecenia, np. mocnego, gdy trwa posiłek, słabszego, gdy większość osób pójdzie już spać.
Jednym z istotniejszych parametrów latarek survivalowych jest ich zasięg. Wyraża się go w metrach i określa on odległość, na jaką urządzenie emituje światło. Szperacze w tym względzie mają najwyższe osiągi, jednak nie zawsze wysoka jasność to najważniejszy parametr. Czasem wyprawa wymaga przebywania w pewnym ukryciu, a wtedy słabsze światło nie zdradza położenia uczestników wycieczki. Warto wtedy sięgnąć po latarkę turystyczną, która ma regulację zasięgu światła.
Moc latarki wyraża się w watach i lumenach, im jest ich więcej, tym mocniejsze staje się oświetlenie. Jednocześnie zwykle ma to związek z podniesieniem się ilości pobieranej mocy. Dodatkowo w poszczególnych modelach pojawiają się nowoczesne rozwiązania, jak choćby Advanced Focus System. Zastosowana tu technologia służy temu, aby jak najsilniej skupić wiązkę światła. Takie wyspecjalizowane systemy jeszcze lepiej precyzują możliwości danej latarki.
W przypadku latarek materiał wykonania ma ogromne znaczenie. Najtańsze modele zbudowane są ze zwykłego plastiku, w droższych wariantach można spotkać przeróżne surowce, jak choćby aluminium. Materiał wykonania wpływa na trwałość sprzętu, a także na jego wagę czy odporność na nagrzewanie od żarówki. Mając pewność, że będzie się zwiedzać jaskinie lub inne wilgotne pomieszczenia, warto dobrze przemyśleć, jakiego typu oświetlenie zabierze się ze sobą. Powinno być wodoodporne.
Turystyczne latarki i szperacze różnią się także pod względem budowy. Mogą mieć innego typu włączniki, sposoby mocowania do ekwipunku i uchwyty. Każdy typ będzie wygodny w innych warunkach. Na przykład, jeśli latarka ma być trzymana wewnątrz plecaka, to warto wybrać model z włącznikiem, który nie aktywuje się pod wpływem nacisku jakiegoś przedmiotu wewnątrz torby. Z kolei gdy potrzebny jest sprzęt będący stale pod ręką, to najlepiej jest przyjrzeć się modelom z wygodnym breloczkiem lub karabińczykiem przypinanym do plecaka.
Wiele osób zastanawia się, czy potrzebuje koniecznie latarki turystycznej. Przecież nie każdy jest survivalowcem, grzybiarzem czy wielbicielem gier terenowych. Naszym zdaniem dobrze wyposażona lampka survivalowa powinna być obecna w każdym domu i samochodzie.
Na korzyść latarek turystycznych przemawia:
W naszym asortymencie jest wiele różnych modeli latarek turystycznych. Lampy na naszej stronie narzedzia.pl można dobrać pod kątem zastosowań, wytrzymałości, zasilania i innych parametrów.