Makita

Makita należy do grupy czołowych producentów elektronarzędzi i narzędzi dla profesjonalistów i wielbicieli majsterkowania. Znana na całym świecie z zamiłowania do technologii i precyzji marka Makita została założona w ...1915 r. przez Masaburo Makita w miejscowości Nagoya. Początkowo przedsiębiorstwo specjalizowało się w sprzedaży silników elektrycznych, by z czasem znacząco rozszerzyć asortyment produktów. Obecnie w bogatej gamie produktowej znajdziemy elektronarzędzia (m.in. wiertarki, młotowiertarki, szlifierki), narzędzia mechaniczne (pilarki łańcuchowe, nożyce do żywopłotu) oraz osprzęt (wiertła, dłuta, akumulatory, tarcze tnące). Japoński producent ma bardzo rozwiniętą serię narzędzi bezprzewodowych zasilanych akumulatorami litowo-jonowymi (Li-Ion). Seria Makita CXT 12V została stworzona z myślą o potrzebach majsterkowiczów, natomiast Makita LXT 18V i Makita XGT 40V dedykowana jest profesjonalistom.

Zastosowane filtry (0)

4260 ofert od 10.37 PLN do 2651.00 PLN

Sortuj według
Ilość na stronie
1 2 ... 142

Marka Makita

Elektronarzędzia Makita

Bogaty asortyment Narzedzia.pl obejmuje również wysokiej jakości i żywotności elektronarzędzia Makita, które są dedykowane dla szeroko pojętej branży remontowo-budowlanej, wielu innych specjalistycznych sektorów gospodarczych tj. usługi i przemysł oraz do zastosowań typowo amatorskich. Jakie elektronarzędzia Makita warto mieć?

    • Wiertarki – stanowią podstawę wyposażenia każdego amatora, jak i fachowca. W zależności od posiadanych parametrów służą do wykonywania otworów w różnych materiałach budowlanych tj. drewno, cegła, beton, metal, czy kamień naturalny. W ofercie naszego sklepu znajdziesz różne rodzaje tego urządzenia tj. wiertarki udarowe, wiertarki bez udaru, wiertarki kątowe, czy wiertnice diamentowe. Wiertarki Makita zasługują na uwagę klienta ze względu na wydajność i długą żywotność. Dodatkowo w zależności od typu sprzętu są dostępne w wersji sieciowej i wygodniejszej akumulatorowej. Warto zaznaczyć, że produkty Makita o doskonałych parametrach technicznych są dostępne w korzystnych cenach.

    • Wiertarko-wkrętarki – od wielu lat cieszą się niezmienną popularnością wśród naszych klientów, gdyż łączą możliwości dwóch urządzeń tj. wiertarka i wkrętarka. Są niezastąpionymi urządzeniami podczas wielu sytuacji w domu, jak i podczas zastosowania profesjonalnego. Wiertarko-wkrętarki Makita są wyposażone w silniki bezczotkowe, co przekłada się na bardzo dobre osiągi momentu obrotowego. Urządzeniami tej marki bez problemu wywiercisz otwory w drewnie i metalu. Sprawdzą się także przy wkręcaniu i wykręcaniu wkrętów, śrub i innych elementów śrubowych, np. podczas skręcania mebli.

Warto wspomnieć, że japoński producent w swej ofercie posiada również wiertarko-wkrętarki udarowe, które nadają się do obróbki betonu. Dodatkowo wiertarko-wkrętarki Makita są zasilane nowoczesnymi akumulatorami Li-Ion o napięciu od 7,2V do aż 40V, dzięki czemu zapewniają wysoką wydajność i trwałość. 

    • Młotowiertarki, młoty udarowo-obrotowe i młoty wyburzeniowe- są niezastąpione podczas najbardziej wymagających prac remontowo-budowlanych. Wykorzystuje się je do skuwania posadzek z betonu, płytek ceramicznych, a urządzenia o najwyższej energii udaru nadają się do wykonywania bruzd pod instalacje elektryczne czy wyburzania ścian, fundamentów lub konstrukcji z żelbetonu. Tego typu elektronarzędzia standardowo są wyposażone w technologię AVT, której podstawowym zadaniem jest redukcja wibracji. Dodatkowo bezprzewodowe młotowiertarki i młoty udarowo-obrotowe Makita są wyposażone w bezawaryjne silniki bezszczotkowe. Natomiast  urządzenia sieciowe, które są wyposażone w silniki elektryczne posiadają funkcję automatycznego odłączenia w momencie wykrycia zużycia szczotek węglowych. 

    • Klucze udarowe – są narzędziami, które sprawdzą się zarówno podczas zastosowań amatorskich, jak i profesjonalnych. Klucze udarowe Makita dzięki wysokiej częstotliwości udaru, prędkości obrotowej i wysokiemu momentowi obrotowemu umożliwiają szybkie i bezproblemowe dokręcanie i odkręcanie zapieczonych śrub oraz nakrętek. Pozwalają zaoszczędzić przy tym bardzo dużo energii, którą pochłonęłaby ta sama czynność wykonywana narzędziem ręcznym. Tego rodzaju elektronarzędzia przydają się podczas prac remontowo-budowlanych oraz w warsztacie. Klucz udarowy Makita warto mieć w bagażniku auta, gdyż znacząco ułatwia sezonową lub doraźną wymianę opon. W asortymencie producenta znajdują się modele kluczy udarowych o napięciu do 12V dedykowane majsterkowiczom oraz o napięciu do 40V dla profesjonalistów.

    • Odkurzacze przemysłowe - profesjonalne odkurzacze, przydają się podczas prac budowlanych, remontowych oraz również podczas domowych porządków. Makita reagując na potrzeby rynku również rozszerzyła swoją ofertę o ten segment elektronarzędzi. W jej skład wchodzą odkurzacze budowlane o klasie odpylania L i M oraz modele bezklasowe. Klasa L to najniższy poziom w 3-stopniowej klasie odpylania i oznacza niski poziom filtracji, a więc urządzenia tej klasy przeznaczone są do usuwania pozostałości drewna, pyłu, styropianu lub plastiku. Natomiast poziom M to średni poziom filtracji i wyposażone w niego odkurzacze bardzo dobrze się sprawdzą w podczas usuwania resztek farb, gipsu, tynku i chemicznych odpadów. W zależności od wybranego modelu odkurzacze Makita są zasilane sieciowo lub akumulatorowo. Następnie różnią się od siebie pojemnością zbiornika, siłą ssania i wydajnością.

Dodatkowo część modeli odkurzaczy akumulatorowych z gamy produktowej Makita należy do serii z funkcją AWS. Wspomniana technologia umożliwia bezprzewodowe łączenie się urządzenia czyszczącego z kompatybilnym narzędziem akumulatorowym, dzięki czemu odkurzacz uruchamia się automatycznie w momencie włączenia narzędzia, co umożliwia utrzymanie miejsca pracy w czystości. 

 

Elektronarzędzia – na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Portfolio produktowe marki Makita jest naprawdę bardzo rozbudowane. Oprócz wyżej wymienionych przykładów elektronarzędzi, które znajdują zastosowanie podczas prac remontowo-budowlanych warto zwrócić uwagę na szereg innych narzędzi przydatnych do obróbki drewna, elementów drewnopochodnych, metali, betonu oraz innych materiałów budowlanych. Jakie narzędzie wybrać?

    • Pilarki i piły– w tej kategorii Makita posiada urządzenia dedykowane do cięcia drewna, metalu i tworzyw sztucznych. Marka wyspecjalizowała się w produkcji pilarek tarczowych, pił szablastych, ukośnic, pił stołowych i taśmowych, które przydają się m.in. podczas prac wykończeniowych. W zależności od posiadanego modelu zasilane są sieciowo lub akumulatorowo oraz obsługują różne typy i rozmiary tarczy. Dbając o bezpieczeństwo swoich użytkowników urządzenia tnące z reguły posiadają elektryczny hamulec, system łagodnego rozruchu oraz przyłącze na worek na pył lub odkurzacz.

    • Szlifierki – służą do obróbki końcowej różnych powierzchni tj. drewno, beton, gładź gipsowa metal i inne. Do najpopularniejszych modeli tego urządzenia należą szlifierki kątowe oraz szlifierki do gipsu. Szlifierki kątowe oprócz możliwości cięcia materiałów, umożliwia również z odpowiednim osprzętem polerowanie powierzchni. Najczęściej spotykane średnice tarcz do kątówek Makita to 115mm, 125mm, 150mm, 180mm i 230 mm. Natomiast szlifierki do gipsu, nazywane również żyrafami przydają się do szlifowania ścian i sufitów podczas prac wykończeniowych. Precyzyjnie przygotowują powierzchnię do malowania lub innych pracwykończeniowych.  Makita również oferuje wysokowydajne szlifierki mimośrodowe, oscylacyjne, taśmowe i do betonu.

    • Wyrzynarki - są elektronarzędziami, które umożliwiają przecinanie drewna, materiałów drewnianych, metali i tworzyw sztucznych. Wycinanie w nich różnych dekoracyjnych kształtów również nie stanowi dla nich problemu. Brzeszczot jest wprawiony w ruch posuwisto-zwrotny o dużej częstotliwości oscylacji co przekłada się na wysoką precyzję. Idealnie sprawdzają się podczas prac remontowo-budowlanych. W zastosowaniu profesjonalnym są wykorzystywane w stolarniach, warsztatach i zakładach produkcyjnych. Wyrzynarki Makita bez problemu radzą sobie z obróbką materiałów.  Przykładowo maksymalna grubość cięcia w drewnie wynosi od 15-135mm, a w metalu od 2-10mm.

 

Narzędzia ogrodowe Makita

Pielęgnacja ogrodu to bardzo czasochłonne zajęcie oraz wymagające od jego właścicieli regularności. Pracę w ogrodzie można sobie ułatwić wykorzystując mechaniczne narzędzia ogrodowe Makita. Dzięki nim w szybki sposób można skosić trawnik, przyciąć rośliny i drzewa oraz umyć kostkę brukową. Do najczęściej używanych narzędzi ogrodowych należą:

    • Podkaszarki do trawy– dedykowane są do podcinania trawy i innych roślin w trudno dostępnych miejscach tj. krawężniki i okolice drzew. Urządzenia Makita są dostępne w wersji elektrycznej, spalinowej oraz akumulatorowej. Poszczególne urządzenia marki różnią się od siebie średnicą cięcia, mocą, prędkością obrotową oraz możliwością regulacji długości urządzenia.

    • Dmuchawy do liści – przydają się o każdej porze roku, ale najczęściej są używane jesienią, gdy drzewa zrzucają liście i należy je zebrać w jednym miejscu. Dodatkowo tym urządzeniem bez problemu można usuwać kurz z podjazdów i alejek ogrodowych.

    • Kosiarki – są urządzeniami niezbędnymi do prawidłowej pielęgnacji trawnika. Wśród narzędzi ogrodowych Makita rozróżniamy kosiarki elektryczne, spalinowe oraz akumulatorowe, które są wykorzystywane do profesjonalnych zastosowań ogrodniczych i amatorskich. Większość modeli posiada kosz, w którym gromadzi się skoszona trawa, którą bez problemu można przetworzyć w kompostowniku na ekologiczny nawóz. Makita produkuje kosiarki rotacyjne, bębnowe i listwowe, które różnią się od siebie szerokością cięcia.

    • Nożyce do traw i żywopłotu – służą do strzyżenia traw, żywopłotów oraz innych krzewów. Można nimi nadać obcinanej roślinie nowy, dekoracyjny kształt. Wytrzymałe ostrza pozwalają na cięcie gęstych żywopłotów oraz grubszych gałęzi. Użytkownik w zależności od wykonywanego zadania ma możliwość wyboru 3 częstotliwości skoków.

    • Myjki ciśnieniowe – to urządzenia, które umożliwiają czyszczenie wodą pod ciśnieniem. Czyszczenie hydrodynamiczne pozwala na usunięcie większości zabrudzeń z powierzchni tj. kostka brukowa, elewacje, dachy, architektura ogrodowa. Zasilane są elektrycznie lub akumulatorowo. Myjki ciśnieniowe Makita są rekomendowane do zastosowań domowych. Posiadają kompaktowe wymiary i są proste w obsłudze.

    • Pilarki łańcuchowe – są niezastąpione podczas konieczności ścinania drzew, gałęzi i innych części roślin o dużej średnicy. Przydają się również podczas przygotowywania opału na zimę. Pilarki Makita znajdują zastosowanie zarówno w amatorskich zadaniach jak i regularnej, profesjonalnej pracy. Poszczególne urządzenia różnią się od siebie długością prowadnicy, która może wynosić od 115mm do 450mm oraz sposobem zasilania (akumulatorowe, elektryczne i spalinowe). Niektóre modele pilarek są zamontowane na wysięgniku, co umożliwia pielęgnację wysokich drzew z poziomu ziemi.

 

Akcesoria i osprzęt

Dział akcesoriów i osprzętu Makita jest również bardzo rozbudowany. Producent swoim klientom oferuje różnego rodzaju rozwiązania dedykowane do narzędzi i elektronarzędzi swojej marki oraz innych wiodących na rynku producentów. Ich przykładami są: zestawy wierteł i dłut, komplety bitów i nasadek, tarcze tnące i szlifierskie, brzeszczoty, uchwyty wiertarskie, akumulatory i ładowarki, systemy odsysania pyłów, papiery ścierne, prowadnice, worki do odkurzaczy oraz walizki transportowe.

 

Narzędzia akumulatorowe Makita

Narzędzia akumulatorowe to bardzo prężnie rozwijany sektor japońskiego producenta, ponieważ użytkownicy tego rodzaju urządzeń cenią je za mobilność i pełną swobodę użytkowania. Urządzenia akumulatorowe Makita są wyposażone w bezawaryjne silniki bezszczotkowe oraz wysokowydajne akumulatory litowo-jonowe, które zapewniają wysoką wydajność elektronarzędzi. Bez problemu można je stosować w niemal każdym miejscu. Wyróżniają się ergonomicznym kształtem, niewielką wagą i łatwą obsługą. Dodatkowo narzędzia akumulatorowe wytwarzają mniej hałasu, niż modele sieciowe. Portfolio produktowe narzędzi akumulatorowych jest naprawdę imponujące. Znajdziesz w nim m.in. szlifierki kątowe, szlifierki mimośrodowe, wiertarko-wkrętarki, klucze udarowe, młotowiertarki, młoty udarowo-obrotowe, ukośnice, wyrzynarki, podkaszarki i wiele innych urządzeń.

Technologowie marki nieustannie prowadzą badania nad ulepszeniem bezprzewodowych urządzeń. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich odbiorców Makita stworzyła aż trzy serie narzędzi akumulatorowych – CXT dla majsterkowiczów, LXT dla profesjonalistów oraz XGT do najcięższych zastosowań profesjonalnych. Czym się charakteryzują poszczególne serie?

 

Linia Makita CXT 12V

Rozwinięcie skrótu CXT oznacza Compact eXtreme Technology. Elektronarzędzia tej serii wyróżniają się połączeniem wydajności z niewielkimi gabarytami. Urządzenia są wyposażone w ogniwa 12V o różnych pojemnościach od 1,5Ah do nawet 4,0Ah. Wykorzystywane do zasilania wymienne akumulatory Li-Ion zapewniają długi czas pracy, a wielostykowe zaciski gwarantują nieprzerwany kontakt narzędzia i baterii, nawet podczas pracy w ciężkich warunkach. 

Dodatkowo w standardowe wyposażenie stanowi silnik bezszczotkowy, który zapewnia przede wszystkim większe możliwości eksploatacyjne, zwiększoną moc oraz prędkość obrotową.

Zaletami tej technologii są: szybkie ładowanie, funkcjonalny wskaźnik naładowania, duże pojemności baterii, stabilna praca nawet w niekorzystnych warunkach i niskiej temperaturze, niewielkie wymiary produktu i jego wydajność.

Elektronarzędzia linii CXT dedykowane są profesjonalistom oraz amatorom. Obejmuje kilkadziesiąt modeli podstawowych sprzętów wykorzystywanych w warsztacie tj. młotowiertarki, wiertarko-wkrętarki, klucze udarowe, wyrzynarki, odkurzacze przemysłowe oraz nożyce do trawy i żywopłotu.

 

Linia Makita LXT 18V i 2x18V

Seria LXT - Lithium-ion Xtreme Technology to linia elektronarzędzi do zastosowań profesjonalnych zasilanych akumulatorami Li-Ion 18V. Makita jest pionierem bezprzewodowych elektronarzędzi zasilanych tego rodzaju akumulatorami. Obecnie system jest kompatybilny z ok. 400 narzędziami marki, co uczyniło go najliczniejszym systemem tego rodzaju. Niezmiennie od początku istnienia linii, produkty oznaczone symbolem LXT cieszą się uznaniem wśród użytkowników. Klienci doceniają zaawansowanie technologiczne, trwałość i solidność wykonania. Co wyróżnia tę linię produktów? Na wyjątkowość elektronarzędzi LXT składają się: szybko ładujące się akumulatory, szybka ładowarka, silniki bezszczotkowe i cyfrowa komunikacja pomiędzy baterią a urządzeniem.

Warto zaznaczyć, że akumulatory tej serii zapewniają równomierną moc i długi czas pracy nawet w niskich temperaturach sięgających -20°. Zadaniem komputerowego sterowania jest ochrona przed przeciążeniami, nadmiernym rozładowaniem i przegrzaniem, co mogłoby znacząco skrócić żywotność ogniw.

Atutem szybkiej ładowarki Makita jest ciągła kontrola napięcia prądu i temperatury podczas procesu ładowania. Za chłodzenie ogniwa podczas ładowania odpowiada wentylator, który odpowiada za odpowiednią cyrkulację powietrza.

Za wydajniejszą pracę urządzeń akumulatorowych LXT odpowiadają silniki bezszczotkowe, w których nie występuje strata energii na tarcie szczotek węglowych. Ten rodzaj silników jest efektywniejszy niż modele szczotkowe.

W portfolio produktowym producenta, wśród opisywanej serii LXT znajdują się narzędzia zasilane pojedynczym akumulatorem 18V oraz dwoma akumulatorami 2x 18V.

 

Linia Makita XGT 40V max – elektronarzędzia dla zawodowca.

Seria sygnowana oznaczeniem XGT to najnowszy system akumulatorów litowo-jonowych Makita zasilający profesjonalne i najbardziej wydajne narzędzia 40V oraz 80V, które są przeznaczone do ciężkich zadań budowlanych, mechanicznych i przemysłowych. Powyższa seria oparta jest na całkowicie nowym systemie, dzięki któremu urządzenia bez problemu dorównują mocą i wydajnością maszynom zasilanym sieciowo. Technologowie Makita dołożyli wszelkich starań, aby elektronarzędzia XGT wyróżniały się trwałością i wytrzymałością na niekorzystne warunki  oraz uszkodzenia mechaniczne. Jest to możliwe dzięki wodoodpornej, trójwarstwowej strukturze  obudowy i ściance chroniącej czułe styki przed zwarciem.

Dodatkowo konstrukcja obudowy ogniw utrzymuje je bezpiecznie na miejscu, podczas korzystania z najmocniejszych narzędzi Makita XGT.

Producent w swej ofercie posiada akumulatory o pojemności od 2,0Ah do 8,0Ah.

 

Technologie Makita

Produkty marki Makita są synonimem solidnych, praktycznych i innowacyjnych rozwiązań, które od ponad stu lat zyskują uznanie zarówno wśród majsterkowiczów jak i profesjonalistów. Japoński producent słynie w branży elektronarzędzi z zamiłowania do nowoczesnych technologii. Należą do nich liczne systemy, których także twórcami są specjaliści Makita. W jakie technologie są wyposażone elektronarzędzia Makita? Poniżej objaśniamy najważniejsze funkcjonalności dostępne w urządzeniach tego producenta.

    • AFT - Active Feedback Sensing Technology – polega na automatycznym wyłączeniu elektronarzędzia w przypadku nagłego spowolnienia lub zablokowania tarczy/wiertła/dłuta w obrabianym materiale. Celem tej technologii jest ochrona operatora przed odrzutem i wynikającymi z tego urazami nadgarstków. Powyższy system bezpieczeństwa występuje m.in. w szlifierkach kątowych, podkaszarkach, przecinarkach tarczowych, wiertarko-wkrętarkach, młotach udarowo-obrotowych i młotowiertarkach.

    • ADT - Automatic Torque Drive Technology – technologia automatycznego dopasowywanie prędkości i momentu obrotowego w celu uzyskania optymalnej wydajności urządzenia, nawet podczas najbardziej wymagających zadań. Technologia jest stosowana w wybranych elektronarzędziach Makita tj. pilarki tarczowe, szlifierki kątowe, przecinarki do betonu, kosy akumulatorowe, wiertnice, strugi i zagłębiarki.

    • AVT - Anti-Vibration Technology – redukuje do minimalnego poziomu niekorzystne dla zdrowia operatora drgania. Praca bez wibracji jest wygodniejsza i dokładniejsza. Proces dynamicznego tłumienia drgań polega na zmianie ciśnienia powietrza w komorze korbowej i komorze bębna, co powoduje przesunięcie stabilizatora w przeciwnym kierunku niż tłok. Wynikiem tego jest radykalne zmniejszenie wibracji obrotowych i jednoczesne zwiększenie siły uderzenia. System AVT jest wykorzystywany w elektronarzędziach dedykowanych do ciężkich prac budowlanych tj. młoty wyburzeniowe, młoty udarowo-obrotowe, młotowiertarki, młoty udarowe.

    • AVT & Soft No Load – to połączenie technologii AVY z Soft No Load, które charakteryzuje się obniżeniem obrotów oraz wibracji na biegu jałowym. Opisywana technologia pomaga w pracy urządzeniami o dużej mocy tj. młoty udarowo-obrotowe, młoty udarowe i wyburzeniowe.

    • AWS - Auto-Start Wireless System – polega na bezprzewodowym i automatycznym włączeniu/wyłączeniu odkurzacza przemysłowego po uruchomieniu/wyłączeniu akumulatorowego elektronarzędzia. To bardzo pożyteczna funkcja, która zwiększa komfort pracy poprzez redukowanie zapylenia i pozwala na utrzymanie stanowiska pracy w porządku. Połączenie bezprzewodowe pomiędzy urządzeniami odbywa się za pośrednictwem Bluetooth. W system AWS wyposażone są wybrane elektronarzędzia tj. szlifierki kątowe, ukośnice, strugi do drewna, młotowiertarki, młoty udarowo-obrotowe i szlifierki do gładzi.

    • BL Motor – (BLDC - Bezszczotkowy Silnik Prądu Stałego) – to nowoczesna seria silników bezszczotkowych stosowanych w wybranych modelach narzędzi akumulatorowych Makita z serii LXT oraz CXT.  Zaletą tego typu silnika jest wydajniejsza produkcja energii niż w przypadku tradycyjnego silnika szczotkowego, w którym tarcie szczotek skutkowało sporymi stratami energii. Dodatkowo silniki bezszczotkowe są dużo lżejsze i mniejsze, mają mniejszą awaryjność, odznaczają się dłuższym czasem pracy na jednym ładowaniu i nie nagrzewają się podczas pracy. Technologia BL Motor występuje w wiertarko-wkrętarkach, młotowiertarkach ,zakrętarkach udarowych, kluczach udarowych, wkrętarkach do płyt kartonowo-gipsowych, szlifierkach kątowych, pilarkach łańcuchowych, podkaszarkach, dmuchawach, pilarkach tarczowych, zagłębiarkach, frezarkach, ukośnicach, wyrzynarkach, odkurzaczach, przecinarkach.

    • BRAKE – oznacza elektroniczny hamulec tarczy, który umożliwia całkowite zatrzymanie ostrza w ciągu kliku sekund po wyłączeniu urządzenia. Zadaniem tego systemu jest zwiększenie bezpieczeństwa użytkownika oraz tempa pracy, gdyż użytkownik może szybciej odłożyć elektronarzędzie i zająć się innymi zadaniami. Technologia Brake wykorzystywana jest w wybranych modelach szlifierek kątowych i pilarek tarczowych MAKITA. Urządzenie wyposażone w hamulec elektroniczny posiada widoczne oznaczenie umieszczone na obudowie.

    • DXT -  Deep and EXact Cutting Technology – to technologia głębokiego i dokładnego cięcia oparta na podwójnej prowadnicy przesuwnej. Funkcja jest wykorzystywana w ukośnicach Makita.

    • MAKITA PDC Connect – jest systemem zasilania rozwijanej przez producenta grupy urządzeń bezpośrednio wtyczką 36V lub poprzez specjalne adaptery urządzeń zasilanych wybranymi akumulatorami z serii LXT 18V  i XGT 40V Max. Powyższa technologia jest sukcesywnie rozwijana i seria elektronarzędzi się powiększa. Aktualnie w skład systemu wchodzą 2 przenośne jednostki zasilające, 3 adaptery oraz dmuchawa, kosiarka i 2 podkaszarki.

    • MAKPAC – to innowacyjny system walizek, ułatwiający utrzymanie porządku i transport posiadanych narzędzi i elektronarzędzi. Dostępne są w różnych rozmiarach, więc w łatwy sposób można je dobrać do posiadanego wyposażenia warsztatu. Przemyślana konstrukcja walizek narzędziowych z wytrzymałego tworzywa sztucznego umożliwia ich dowolne łączenie ze sobą i ustawianie nawet w wysokie słupki. Do łączenia dedykowane są umieszczone są po bokach specjalne zatrzaski, które należy zablokować. Duża rękojeść na klapie organizera zwiększa wygodę ich przenoszenia. Wysoka jakość wykonania skrzynek narzędziowych MAKPAC wraz z dedykowanymi wkładami systemowymi stanowią doskonały wybór nawet dla najbardziej wymagających użytkowników. Opisywany system walizek jest kompatybilny również z urządzeniami innych marek, np. Festool, Hikoki, Hitachi.

    • SJS - Super-Joint System – to zaawansowany system napędowy pozwalający na rozruch narzędzia bez charakterystycznego odbicia i pełniący funkcję sprzęgła przeciążeniowego, które redukuje poziom wibracji, a to przekłada się na mniejsze zużycie podzespołów elektronarzędzia. W skład technologii wchodzą ulepszona izolacja i uzwojenie silnika, nowej generacji szczotki węglowe i specjalna konstrukcja opierająca się na spiralnej sprężynie. SJS stosowane jest w urządzeniach przystosowanych do pracy pod obciążeniem tj. szlifierki kątowe, polerki, pilarki tarczowe, bruzdownice i przecinarki.

    • Soft No Load- polega na tym, że elektronarzędzie pracując na biegu jałowym bez obciążenia ma obniżone obroty i ilość wibracji. Redukcja obrotów i wibracji zwiększa precyzję pracy, gdyż bez problemu użytkownik jest w stanie rozpocząć pracę w żądanym miejscu. Zaraz po dociśnięciu urządzenia do obrabianego materiału układ elektroniczny przywraca pełną moc znamionową urządzenia. Opisywaną technologię znajdziesz w wybranych modelach młotów udarowo-obrotowych, młotów wyburzeniowych, młotowiertarek  wyrzynarek i kosiarek do trawy.

    • X-LOCK – jest szybkim i beznarzędziowym systemem mocowania akcesoriów w szlifierkach kątowych. Montaż osprzętu odbywa się za pomocą jednego kliknięcia, natomiast do demontażu służy specjalna dźwignia. System X-LOCK zwiększa bezpieczeństwo użytkownika, gdyż został skonstruowany w taki sposób, aby uniemożliwić błędne zamocowanie akcesoriów. O niezawodności systemu świadczy to, że występuje w urządzeniach 48 marek. 

    •  XPT - Extreme Protection Technology - to seria specjalnie zaprojektowanych obudów i zintegrowanych uszczelek, które zwiększają odporność elektronarzędzi na szkodliwe działanie wilgoci i pyłów. Urządzenia wyposażone w ten rodzaj ochrony wyróżniają się zwiększoną żywotnością. Wilgoć, która wraz z powietrzem dostała się do wnętrza narzędzia, po skropleniu się na obudowie jest usuwana kanalikami na zewnątrz. Natomiast strumień wody oraz pył i kurz dzięki zwartej obudowie mają ograniczony dostęp do wnętrza narzędzia. Technologia XPT najczęściej jest spotykana w wiertarko-wkrętarkach, wiertarkach udarowych, młotach udarowo-obrotowych, zakrętarkach udarowych, kluczach udarowych, pilarkach łańcuchowych, szlifierkach kątowych, podkaszarkach, kosiarkach, dmuchawach, nożycach do żywopłotu, sekatorach.

 

Co oznaczają symbole w kodach produktów Makita?

Marka Makita w swej ofercie posiada wiele różnorakich modeli elektronarzędzi. Ze względu na to producent wprowadził szereg oznaczeń, które ułatwiają rozróżnienie ich od siebie. Poniżej przedstawiamy najczęściej stosowane przez Makita symbole:

    a) dotyczące akumulatorów litowo-jonowych (Li-Ion):

    • H - o napięciu 1,3 Ah,

    • Y - o napięciu 1,5 Ah,

    • A - o napięciu 2,0 Ah,

    • D - o napięciu 2,5 Ah,

    • F - o napięciu 3,0 Ah,

    • M - o napięciu 4,0 Ah,

    • T - o napięciu 5,0 Ah,

    • G - o napięciu 6,0 Ah,

    b) pozostałe oznaczenia:

    • E - Wersja w zwykłej przetłaczanej lub zaoblonej walizce,

    • J  - Urządzenie sprzedawane razem z walizką Makpac,

    • R -  Ładowarka DC18RA, DC18RC, umożliwia czas ładowania 15/22 min (1,3Ah/3,0Ah)

    • S - Ładowarka DC18SD, umożliwia czas ładowania 30/60 min (1,3 Ah/3,0 Ah),

    • V - System odpylania.

    • Z - Wersja BODY - bez akumulatorów i ładowarki,

    • ZJ - Wersja BODY - sprzedawana w walizce systemowej MAKPAC, zestaw bez akumulatorów i ładowarki.

 

Znaną na całym świecie markę Makita założył w 1915 roku Masaburo Makita, który w miejscowości Nagoya w Japonii założył warsztat elektryczny, który specjalizował się w produkcji wirników elektrycznych. Koncern Makita rozpoczął produkcję elektronarzędzi, z których znany jest na całym Świecie dopiero pod koniec lat pięćdziesiątych, kiedy to wprowadził na rynek pierwszy elektryczny strug do drewna, który stał się przebojem na rynku. Narzędzia akumulatorowe, zostały wprowadzone na rynek pod koniec lat sześćdziesiątych i od tamtego czasu Makita zaczęła koncentrować się na produkcji i sprzedaży elektronarzędzi. Makita wyparła z rynku ciężkie narzędzia, których obudowy zrobione były ze stali  lekkimi, zbudowanymi z tworzyw sztucznych i aluminium poręcznymi elektronarzędziami. Obecnie koncern notowany jest na: Tokijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych i amerykańskim NASDAQ. Makita posiada swoje przedstawicielstwa w ponad 100 krajach a produkcja poza Japonią odbywa się również w Brazylii, Chinach, Kanadzie, Niemczech, Rumunii, USA i GB. Makita obecnie największą japońską firmą elektronarzędziową, która skutecznie konkuruje z Bosch-em, BlackDeckerem czy Hitachi. Firma posiada ok 400 różnych produktów z grupy narzędzi budowlanych takich jak wiertarki, szlifierki oraz osprzęt do nich, które generuje ponad połowę przychodu koncernu. Narzędzia do obróbki drewna takie jak: strugi, piły, wkrętarki generują aż 20% sprzedaży. Choć Makita kojarzy się wyjątkowo z narzędziami dla profesjonalistów, to aż 15% jej przychodów stanowią produkty kierowane do prywatnych gospodarstw takie jak: domowe odkurzacze, kosiarki do trawy, dmuchawy, kosy czy generatory).

Elektronarzędzia firmy Makita charakteryzują sie niezwykłą trwałością i niezawodnością. Jak donosi sama firma, ilość narzędzi Makita trafiających do serwisu w okresie ich 2 letniej gwarancji wynosi zaledwie 5 promili, czyli jedynie 5 na 1000 elektronarzędzi. Narzędzia Makita są kierowane przedw wszystkim do osób ceniących sobie komfortową i bezpieczną pracą. Makita znajduje więc zastosowanie wśród ekspertów, którzy wybierają elektronarzędzia Makita z uwagi na ich żywotność oraz trwałość.

 

Powstanie firmy Makita

Makita powstała 100 lat temu przez Mosaburo Makita warsztat elektryczny w Nagoya w Japonii, w połowie drogi między Tokio i Osaca. Firma zmieniła swą nazwą na krótko przed wybuchem II wojny światowej na Makita, natomiast w kwietniu 1945 roku, obawie przez nalotami amerykanów przeniesiono siedzibę do Sumiyoshi-cho w pobliżu Anjo, w którym mieści się ona do dziś. Firma Makita koncentorwała się głównie na produkcji silników elektrycznych. Jej największym dokonaniem było zbudowanie silnika do napędu pierwszej lotomotywy elektrycznej w Japonii. W branży elektronarzędzi o Makicie zrobiło się głośno przy okazji wprowadzenia na rynek pierwszego struga do drewna z silnikiem elektrycznym a miało to miejsce w roku 1958.  W 1962 Makita decyduje się na emisję swoich akcji poprzez giełdę papierów wartościowych. 10 lat później jest już niekwestionowanym liderem na japońskim rynku produkcji elektronarzędzi. Firma przypisuje swój sukces na rynku krajowym, elektronarzędziom do wysokiej jakości, prowadzonym badaniom i rozwoju oraz unikalnym systemem dystrybucji bezpośredniej. Zamiast polegać na hurtownikach, Makita skupiła się na sprzedaży bezpośredniej do detalistów. Bliskie relacje spowodowane przez ten system dał firmie wiele informacji zwrotnych od bezpośrednich użytkowników co pozytywnie wpływało na rozwój dalszej technologii, a tym samym było motorem innowacji. Makita zastąpiła ciężkie obudowy metalowe, w których narzędzia wyglądały nieporęczne, obudowami z tworzyw sztucznych, które tłumiły drgania i były odporne na wstrząsy. Z czasem zaczęto stosować nowe silniki sterowane elektronicznie, co miało wpływ na wydajność i żywotność narzędzi. Koncentrowanie się na górnym segmencie branży elektronarzędzi powodowało, iż nie konkurowano cenowo z konkurencją co miało dodatni wpływ na wielkość uzyskiwanych marż na sprzedaży.

Początek ekspansji

Zdając sobie sprawę z ograniczeń na rynku krajowym, prezes firmy Goto zdecydował się na globalną ekspansję w 1970 roku. Firma ustanowiła międzynarodową strategię, ustanowienie nowego oddziału w każdym rynku docelowym. Pierwszym rynkiem zagranicznym były Stany Zjednoczone i Ameryka Północna. W ciągu zaledwie czterech lat od początku ekspansji zagranicznej Makita posiadała już oddziały we Francji, Wielkiej Brytanii, Australii, Kanadzie, Holandii i we Włoszech. Pod koniec 1970 i na początku 1980 utworzono spółki zależne w Niemczech, Belgii, Brazylii, Austrii i Singapurze. Koncern Makita wykorzystał stosunkowo niską bazę produkcyjną w Europie i Stanach Zjednoczonych. Do końca 1970 roku firma zdobyła prawie jedną piątą światowego rynku profesjonalnym narzędzi, prawie doganiając Black & Decker’a.

W tym czasie konkurencja w USA pomiędzy Makita i liderem branży Black & Decker spowodowała tak duże nasycenie rynku, że sprzedaż ograniczała się do wymiany części lub firm handlowych. W rzeczywistości, sprzedaż producenta japońskich elektronarzędzi spadła o 16 procent od 1980 do 1983. Na szczęście, rozwój bezprzewodowych elektronarzędzi z z możliwością szybkiego ładowania baterii otworzył nowe możliwości rynkowe. Po dziesięciu latach badań i rozwoju, Makita wprowadziła w 1978 roku pierwszą wkrętarkę akumulatorową. Wyeliminowanie przewódu i uwolnienie użytkownika od źródła zasilania, dało początek nowej erze w produkcji elektronarzędzi. Na początku jednak modele akumulatorowe miały kilka ograniczeń. Często były cięższe i mniej skuteczne niż elektronarzędzia zasilane prądem z sieci, miały bardzo ograniczony czas pracy i wymagane długie okresy ładowania. Spowodowało to, iż narzędzia bezprzewodowe nie znalazły początkowo uznania wśród profesjonalistów i były głównie używane na mniejszą skalę przez majsterkowiczów. Ulepszenia w technologii baterii w drugiej połowie 20 wieku zwiększyły moc i czasu pracy przy jednoczesnym zmniejszeniu czasu ładowania. Pod koniec 1980, elektronarzędzia akumulatorowe z baterią 9,6V zaczęły masowo pojawiać się na budowach.

 

Ekspansja Makity

Jak przystało na koncern o zasięgu globalnym, Makita osiągając sukces na wielu rynkach światowych, zdecydowała się na produkcję poza Japonią. W 1980 roku powstała pierwsza fabryka Makita w Kanadzie, potem w 1981r. w Brazylii , w Stanach Zjednoczonych w 1985 r., a Wielkiej Brytanii w 1991 roku. W połowie lat 80-tych , marka Makita zyskiwała coraz bardziej na znaczeniu na arenie międzynarodowej, ustanawiając swoje punkty sprzedaży w Hiszpanii, Tajwanie, Hong Kongu, Chinach, Nowej Zelandii, Polsce, Meksyku, Czechach, na Węgrzech i Korei. Firma zwiększyła swe możliwości produkcyjne poprzez stworzenie zakładów w Wielkiej Brytanii (1989) i Chinach (1993). Do końca 1997 r. fabryki w Chinach produkowały ponad 100.000 elektronarzędzi każdego miesiąca. Makita stworzył także brytyjski Makita International Europe Ltd. jako spółka holdingowa dla operacji na rynku europejskim.

 

Kamienie milowe firmy Makita:

1915: Makita Electric Works ma siedzibę w Nagoya, Japonia, jako warsztat do elektronarzędzi i wyposażenia.

1938: Spółka jest zarejestrowana jako Makita Electric Works, Ltd.

1945: Firma przenosi się do Anjo, aby uniknąć bombardowania w wyniku II wojny światowej.

1958: Prezes Makita Juiro Goto dywersyfikuje produkcję elektrycznych narzędzi elektrycznych; przenośny elektryczny strugarka to pierwszy tego typu produkt.

1962: Firma wchodzi na giełdę w celu pozyskania funduszy na wysiłki na rzecz dywersyfikacji.

1969: Makita osiąga pozycję lidera na rynku japońskim elektronarzędzi.

1970: Ekspansja zagraniczna zaczyna się od utworzenia spółki zależnej w USA.

1978: Firma wprowadza na rynek swój pierwszy produkt z serii narzędzi bezprzewodowych.

1980: Pierwszy zagraniczny zakład ma swoją siedzibę w Kanadzie.

1985: Produkcja w USA.

1991: Makita nabywa Sachs-Dolmar, niemieckiego producenta napędzanych benzyną pił łańcuchowych, które jest następnie przemianowany na Dolmar GmbH, Makita Corporation.

1993: Makita stawia jej pierwszą fabrykę w Chinach.

2001: Produkcja rozpoczyna się w drugim zakładzie w Chinach.

2002: Maktec linii nisko budżetowej, "made in China" wprowadzony jest na rynki azjatyckie.