Zdalne sterowanie oświetleniem, roletami czy sprzętem RTV/AGD to coraz częściej wykorzystywane rozwiązania w domach prywatnych. Inteligentny dom (smarthome) to przede wszystkim większa wygoda, ale też wzrost bezpieczeństwa i zdalna kontrola nad tym, co się dzieje w naszym domu, nawet gdy przebywamy poza nim. Wśród dostępnych na rynku akcesoriów składających się na systemy inteligentnego domu znajdziemy m.in. inteligentne włączniki, wtyczki, a także detektory.

Bezprzewodowe sterowanie oświetleniem

Jak zdalnie sterować światłem w naszym domu? Wystarczy skorzystać z włączników ściennych BroadLink TC-1 SHFTC21 (1-kanałowy), TC-2 SHFTC22 (2-kanałowy) i TC-3 SHFTC23 (3-kanałowy). Ich zasięg wynosi do 25m lecz po skonfigurowaniu wyłączników z pilotem uniwersalnym BroadLink RM Pro użytkownik może sterować światłem z domu, a także na odległość za pomocą aplikacji mobilnej e-Control w systemie Android lub iOS. Zdalna kontrola poprzez 3G/4G/Wi-Fi sprawia, że oświetlenie w domu możemy włączać/wyłączać z każdego miejsca z dostępem do Internetu. To jednak nie jedyna funkcja włączników BroadLink. Umożliwiają one także ustalanie harmonogramów oświetlenia, np. można wybrać dokładny przedział czasowy, w jakim ma być oświetlone dane pomieszczenie lub ustawić program tak, aby światło gasło po wyjściu z domu. Możliwe jest ustawienie do 8 programów. Dodatkowymi zaletami wyłączników BroadLink są: estetyczny wygląd, dotykowy, intuicyjny panel oraz delikatne podświetlenie, które pozwala na łatwą lokalizację w ciemności. Na uwagę zasługuje też mocna konstrukcja zewnętrzna (połączenie hartowanego szkła i poliwęglanu UL/V0) oraz solidne wnętrze. Wyłączniki TC-1, TC-2 i TC-3 BroadLink posiadają w 100 procentach miedziane zaciski, zabezpieczenie przed przeciążeniem (obwody ochronne), sterowanie triakami (chroni przed miganiem światła) oraz izolowany panel dotykowy bez bezpośredniego kontaktu z obwodem elektrycznym.

inteligentna wtyczka, smarthome, broadlink

Zdalne sterowanie sprzętem RTV/AGD

Możliwość sterowania urządzeniami elektrycznymi i elektronicznymi na odległość to dobre rozwiązanie dla tych, którzy zapominają o wyjęciu kabla zasilającego z gniazdka. Do kontroli urządzeń RTV/AGD służą inteligentne wtyczki SHFSP3S BroadLink i SHFSP3 Foxytech (dostępne w wersji z pomiarem energii i bez), które instaluje się w dowolnym gniazdku. Wtyczki należy skonfigurować z bramką WiFi, która umożliwia sterowanie zasilaniem z każdego miejsca za pomocą tableta i smartofna (system Android lub iOS) z dostępem do Internetu. Wtyczka inteligentna SP3 BroadLink posiada 5 rodzajów timera z 26 różnymi zadaniami, dzięki którym użytkownik może m.in. ustawić cykliczne podlewanie, oświetlenie, ustawić czas zasilania kuchenki elektrycznej lub odłączyć prąd w wybranych godzinach. Wtyczki SHFSP3S i SHFSP3 mogą pełnić także funkcję lampki LED, oświetlając delikatnie pomieszczenie. Ponadto model SHFSP3S posiada funkcję pomiaru zużycia energii przez dane urządzenie. Inteligentne wtyczki BroadLink są nieduże, zajmują jedno miejsce na listwie zasilającej i mogą być umieszczone w dowolnym gniazdku.

czujnik środowiska, detektor środowiska, inteligenty dom, smartdom

Inteligentne czujniki - większa kontrola i bezpieczeństwo

Jeśli chcemy podnieść poziom bezpieczeństwa w swoim domu to warto skorzystać z możliwości, jakie dają detektory. Wśród tego typu urządzeń możemy znaleźć: detektor środowiska SFA1 współpracujący z pilotem uniwersalnym RM Pro BroadLink, a także detektor gazu ziemnego i LPG SHFHS1CG-M, detektor czadu SHFHS1CA-M, detektor dymu SHFHS1SA-M, detektor zalania SHFHS1WL-M oraz detektor ruchu SHFS1MS-M, które do prawidłowego działania wymagają łączności z inteligentną bramką Wi-Fi ZigBee.

1. Czujnik środowiska SFA1 odpowiada za pomiar temperatury, wilgotności, natężenia światła oraz poziomu hałasu w pomieszczeniu. Czujnik współpracuje z pilotem uniwersalnym RM Pro. Jak w praktyce wygląda przydatność detektora? Urządzenie nie tylko dokonuje analizy, ale też ułatwia rozwiązywanie problemów. W połączeniu z uniwersalnym pilotem RM Pro przyczynia się do poprawy warunków środowiskowych w domu, np. gdy jest zbyt jasno - rolety opuszczają się automatycznie, gdy jest za głośno - telewizor i inne urządzenia RTV wyłączają się lub ściszają. Dzięki temu inteligentny dom dba o samopoczucie jego właścicieli. 

2. Czujnik gazu ziemnego i LPG SHFHS1CG-M w połączeniu z inteligentną bramką Wi-Fi Zig Bee alarmuje dźwiękowo o zagrożeniu i przesyła natychmiastowe powiadomienia na telefon, dzięki czemu użytkownik bardzo szybko dowiaduje się o niebezpieczeństwie. Zasięg czujnika wynosi nawet 100 metrów w otwartej przestrzeni, co powoduje że nadaje się do mieszkań i domków jednorodzinnych.

3. Czujnik dymu SHFHS1SA-M również współpracuje z bramką Wi-Fi Zig Bee. Przesyła informację o zagrożeniu na telefon oraz alarmuje poprzez donośny dźwięk, który usłyszą nie tylko domownicy, ale też sąsiedzi. Szybka reakcja detektora pozwala chronić dom przed pożarem. Bateria czujnika wytrzymuje przez rok i posiada wskaźnik, dzięki któremu użytkownik może ocenić, czy należy podładować akumulator.

4. Czujnik czadu SHFHS1CA-M identyfikuje toksyczne gazy i od razu wysyła sygnał SOS, ostrzegając domowników przed zagrożeniem. We współpracy z inteligentną bramką Wi-Fi ZigBee przesyła powiadomienie na telefon. Biorąc pod uwagę, że tlenek węgla to "cichy zabójca", który zagraża życiu w niewyczuwalny dla człowieka sposób, warto zaopatrzyć się w tego rodzaju urządzenie.

5. Czujnik zalania SHFHS1WL-M to także przydatne urządzenie, dzięki któremu możemy ochronić nie tylko swoje mieszkanie, ale też mieszkanie sąsiadów. W każdym domu może wydarzyć się coś, co przyczyni się do zalania, np. pęknięcie rury, zalanie piwnicy, niezakręcony kran czy wyciek wody z klimatyzacji. Detektor wykrywa wodę wypływającą na podłogę. Można go zamontować w dowolnym pomieszczeniu, nawet piwnicy, gdyż temperatura pracy urządzenia wynosi między -10 a +50 stopni Celsjusza. Czujnik nie zajmuje wiele miejsce, gdyż jego wymiary wynoszą tylko 7,6x3,6x1,6cm. Podobnie jak inne detektory wymaga skonfigurowania z bramką Wi-Fi ZigBee.

6. Czujnik ruchu SHFS1MS-M to ciekawe rozwiązanie, które umożliwia wykrywanie ludzi i zwierząt w ruchu na podstawie temperatury ciała. Detektor podczerwieni rozróżnia poruszanie się żywych istot na tle statycznego otoczenia. Dzięki temu użytkownik może sprawdzić, czy w domu znajduje się ktoś niechciany (włamywacz) lub czy kot, pies znajdują się w pomieszczeniu, które nie jest dla nich przeznaczone. Czujnik ruchu również jest przystosowany do współpracy z bramką inteligentną Wi-Fi ZigBee, co daje możliwość kontroli inteligentnego domu przez telefon.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane