Jedną z najbardziej rekomendowanych przez fachowców pilarek stołowych jest Makita MLT100. Fakt ten nie dziwi, gdyż pilarka została zaprojektowana z myślą o zaawansowanych amatorach oraz rzemieślnikach zajmujących się głównie stolarstwem. Narzędzie sprawdza się nienagannie podczas pracy z różnymi materiałami takimi jak sklejki, lite drewno czy płyty.

Kup w Narzedzia.pl
Piła stołowa Makita MLT100N
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
2 198
Stół do pilarki MLT100 Makita WST03
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
754
Piła stołowa Makita 2704N
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
4 357
Piła tarczowa Makita 5143R
dostawa
wysyłka
8-11 dni
4 127,99

Pilarka stołowa Makita MLT100 wyposażona jest w silnik o mocy znamionowej 1500W, co gwarantuje wydajną pracę z każdego rodzaju drewnem nawet przy dużych obciążeniach. Makita MLT100 zapewnia prędkość obrotową – aż 4500obr./min. Pilarka posiada w wyposażeniu standardowym tarczę tnącą o średnicy 260mm i średnicy otworu 30mm. Gwarantuje wysoką jakość cięcia dzięki dużej gęstości zębów (40 zębów), co zapewnia dokładne cięcie. Piła Makita posiada optymalną wydajność cięcia na poziomie 93mm przy 90° i 64mm na 45°. Pilarka zapewnia szerokie możliwości pracy, dzięki regulacji wielopłaszczyznowej – śruby regulują nachylenie piły względem stołu, a regulowane prowadnice pozwalają na optymalne ustawienie kąta pod jakim chcemy ciąć. Szerokość cięcia można regulować dzięki funkcjonalnym i praktycznym podziałkom na suwnicach. Pilarka raz wyregulowana utrzymuje swoje parametry i pozwala na seryjne cięcie

Stół wykonany  został w całości z aluminium z możliwością jego rozłożenia do wymiarów usprawniających pracę. Na stole znajduje się bardzo precyzyjna podziałka. Jeśli chodzi zaś o rozwiązania technologiczne zastosowane w pile stołowej Makita MLT100 – wyposażona została między innymi w układ łagodnego rozruchu, osłonę tarczy piły, elektryczny hamulec bezpieczeństwa oraz możliwość podłączenia urządzenia odsysającego.

Zobacz, co o pilarce Makita MLT100 sądzą użytkownicy

Od suchych faktów, przejdźmy do opinii użytkowników. Pilarka stołowa Makita MLT100 jest oceniana przez posiadaczy jako elektronarzędzie niezwykle precyzyjne i spełniające wszelkie wymagania. Na uwagę zasługuje moc pilarki, która zapewnia imponujące możliwości cięcia – „Doskonale radzi sobie z przecinaniem małych belek dwustronnie do max 185mm grubości. Nadaje się do drewna grabowego lub bukowego. Radzi sobie znakomicie podczas docinania dębiny. Tnie bez żadnych problemów i zapewnia gładką powierzchnie, bez poszarpanych brzegów”.

Solidny stół

Pilarka Makita MLT100 wyposażona jest w stół wykonany w całości z aluminium, co gwarantuje jego trwałość i odporność na uszkodzenia, a jednocześnie przekłada się na niewielką masę (wpływa na mobilność). Użytkownicy zwracają również uwagę na doskonały posuw materiału po stole.

Regulacja we wszystkich płaszczyznach

Użytkownicy podkreślają również fakt, iż piła Makita tnie dosyć dokładnie nawet duże elementy. Poszerzane blaty boczne pozwalają układać i ciąć ponad 2-metrowe elementy płyt meblowych. Gdy są niepotrzebne można je schować przez co oszczędzamy cenne miejsce w warsztacie. Na początku pracy piłę trzeba wyregulować. Mechanizmy piły pracują lekko i płynnie, podnoszenie, czy pochylanie tarczy nie stanowi problemu. Należy zaznaczyć, że MLT100 ma możliwość regulacji we wszystkich płaszczyznach. Są śruby regulujące nachylenie piły w stosunku do stołu. Każda z prowadnic jest regulowana, żeby zapewnić możliwość ustawienia jej dokładnie do cięcia w oczekiwanym kącie. Na początku regulacji wymagają też podziałki odległości cięcia materiału. Istnieje również możliwość ustawienia wysokości cięcia.

Cięcie wzdłużne

Piła posiada przekładnicę do cięcia wzdłużnego, której system mocowania gwarantuje stabilność obrabianego materiału i precyzyjne cięcie. Ponadto przekładnica wykonana została z solidnego materiału, dzięki czemu nie ugina się pod naciskiem. Ma też podziałkę do ustawiania odległości prowadnicy od piły. Stół rozszerza się za pomocą wygodnego pokrętła, gwarantując podtrzymanie ciętego elementu, ale również możliwość zamontowania na wysuwanym stole dodatkowej prowadnicy. Całość jest doskonale skalibrowana - istnieje możliwość regulacji szerokości cięcia na podstawie podziałki znajdującej się na suwnicach.

Cięcie poprzeczne

Oprócz cięcia wzdłużnego, piłą Makita MLT100 można wykonać cięcie poprzeczne, dzięki przykładnicy do cięcia poprzecznego. Zainstalowana na stole, przesuwa się płynnie na kółkach. Dodatkowy docisk pozwala przymocować materiał do jeżdżącego wózka, co zapewnia jeszcze większe możliwości. Jednakże jest mały minus – przy cięciu skośnym prowadnica może okazać się zbyt krótka.

Cicha praca

Wielokrotnie w opiniach pojawia się stwierdzenie, że silnik pilarki Makita MLT100 pracuje w miarę cicho. Jak wskazują profesjonaliści, ręczne pilarki o niższych parametrach są znacznie głośniejsze – piła działa bez ogłuszania. Rozwiązanie to znacznie podnosi komfort pracy.

Tarcza ma znaczenie

Tarcza dołączona do piły MLT100 gwarantuje czyste, szybkie i dokładne cięcie. Wszystko za sprawą dość dużej gęstości zębów, co pozwala na precyzyjne cięcie. Wszystko to w połączeniu dużą prędkością obrotową zapewnia uzyskanie równych krawędzi. Dotyczy to zarówno litego drewna, sklejek jak i płyt laminowanych. Oczywiście, czasem na płycie laminowanej pojawi się mikroskopijny odprysk, ale nie umniejsza to możliwościom pilarki stołowej. Takie cięcie idealnie wygląda dopiero przy pracy zagłębiarką.

Odciąg wiórów

Odciąg wiórów jest dosyć szczelny i działa bardzo przyzwoicie. Jeśli odkurzacz ma wystarczający ciąg, to użytkownik jest w stanie odessać większość pyłu powstającego podczas cięcia. Zapewnia to większy komfort pracy, a także oszczędność czasu - nie musimy dodatkowo sprzątać.

Cena do jakości

Jak wskazują użytkownicy Makita MLT100 to bardzo dobry model w klasie małych pilarek stolikowych. Biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości otrzymuje 5 punktów na 5 możliwych. Jak na sektor profesjonalnych pilarek stołowych cena nie jest zbyt wygórowana – oscyluje w granicach 1700 zł. Ponadto Makita oferuje kompatybilny z piłą stół wyposażony w mocne koła i rączki ułatwiające przemieszczanie. – "Jest to bardzo dobra piła, która w połączeniu z wózkiem  zapewnia pełną mobilność. Wystarczy, że zamontuję ją na stolik wyposażony w kółka i działam tam, gdzie chcę".

Mały minus

Pilarka doskonale spełnia swoje zadanie, ale jak wskazują użytkownicy, posiada wadę – zbyt duża szczelina między piłą, a wkładką z tworzywa sztucznego znajdującą się w blacie. Jej szerokość powoduje klinowanie się kawałków drewna. Przy cięciu drobnych elementów ugina się, co prowadzi do kłopotów ze stabilnym prowadzeniem materiału. Ponadto, wkładka wykonana jest ze słabej jakości plastiku, skutkuje to pęknięciem. Pojawiają się opinie:  „Jedyny mankament to słabej jakości plastik wokół tarczy jednak myślę, że w tej cenie nic lepszego nie dostaniemy obecnie na rynku”.

Ogólnie na duży plus

Reasumując, użytkownicy podkreślają fakt, iż pilarka stolikowa Makita MLT100 jest niezwykle uniwersalna, wygodna i mobilna. Gwarantuje szerokie możliwości pracy przy łatwej regulacji. Pracuje szybko i precyzyjnie, co więcej – cicho.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane