Makita jest japońskim numer jeden w produkcji i eksporcie narzędzi elektrycznych. Firma projektuje, produkuje i dystrybuuje narzędzia elektryczne posiadając ponad 350 różnych produktów. Ogólna grupa narzędzi budowlanych, obejmująca wiertła, młotki, szlifierki, śrubokręty i inne maszyny budowlane przyniosła firmie ponad 52% przychodów w 2003 roku. Narzędzia do obróbki drewna, grupa narzędzi obejmująca piły, strugarki, gwoździarki oraz inne narzędzia ciesielskie, wygenerowała około 19 procent sprzedaży w 2003 roku. Chociaż firma tradycyjnie kieruje swe produkty do profesjonalnych użytkowników w wyróżniającym je turkusowym kolorze to, aż 11% przychodów stanowiła sprzedaż narzędzi wśród tzw. końcowych konsumentów (domowe odkurzacze, kosiarki do trawy, dmuchawy, generatory.

Kup w Narzedzia.pl
Wkrętarka Makita DF030DWE
dostępne
7 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
556,99
Szlifierka kątowa Makita GA9020R
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
656,99
Młotowiertarka Makita HR2811FT
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
1 575
Piła tarczowa Makita 5008MG
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
1 199,49
Wiertarka udarowa Makita HP1641K
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
478
Wiertarka udarowa Makita HP1641FK
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
436,99

Skąd pochodzi Makita?

Makita (jap. 株式会社マキタ Kabushiki-gaisha Makita) to japoński producent elektrycznych i spalinowych narzędzi. Firma została założona w 1915 roku. Siedziba firmy mieści się w Aichi w Japonii. Prezesem firmy jest Masahiko Goto. Firma notowana jest na: Tokijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych i NASDAQ.

Kalendarium, firmy Makita - co, kiedy się działo?

Ważne daty:
1915: Makita Electric Works ma siedzibę w Nagoya, Japonia, jako warsztat do elektronarzędzi i wyposażenia.
1938: Spółka jest zarejestrowana jako Makita Electric Works, Ltd.
1945: Firma przenosi się do Anjo, aby uniknąć bombardowania w wyniku II wojny światowej.
1958: Prezes Makita Juiro Goto dywersyfikuje produkcję elektrycznych narzędzi elektrycznych; przenośny elektryczny strugarka to pierwszy tego typu produkt.
1962: Firma wchodzi na giełdę w celu pozyskania funduszy na wysiłki na rzecz dywersyfikacji.
1969: Makita osiąga pozycję lidera na rynku japońskim elektronarzędzi.
1970: Ekspansja zagraniczna zaczyna się od utworzenia spółki zależnej w USA.
1978: Firma wprowadza na rynek swój pierwszy produkt z serii narzędzi bezprzewodowych.
1980: Pierwszy zagraniczny zakład ma swoją siedzibę w Kanadzie.
1985: Produkcja w USA.
1991: Makita nabywa Sachs-Dolmar, niemieckiego producenta napędzanych benzyną pił łańcuchowych, które jest następnie przemianowany na Dolmar GmbH, Makita Corporation.
1993: Makita stawia jej pierwszą fabrykę w Chinach.
2001: Produkcja rozpoczyna się w drugim zakładzie w Chinach.
2002: Maktec linii nisko budżetowej, "made in China" wprowadzony jest na rynki azjatyckie.

Powstanie firmy Makita

Historia powstania firmy Makita sięga 1915 r. i założenia przez Mosaburo Makita, Makita Electric Works, warsztatu elektrycznego narzędzi i sprzętu w Nagoya w Japonii, w połowie drogi między Tokio i Osaca. Firma została przemianowana w 1938 roku na Makita Electric Works, Ltd. W kwietniu 1945 roku, pod koniec II wojny światowej zakład został przeniesiony do Sumiyoshi-cho w pobliżu Anjo w celu uniknięcia uszkodzeń przed nalotami. Firma znajduje się w Anjo do tej pory.

O Makicie nie było głośno aż do roku 1958, kiedy to spółka wprowadziła na rynek pierwszy przenośny strug elektryczny, pierwszy taki produkt w Japonii. W 1962 Makita decyduje się na emisję swoich akcji poprzez giełdę papierów wartościowych. 10 lat później jest już niekwestionowanym liderem na japońskim rynku produkcji elektronarzędzi. Firma przypisuje swój sukces na rynku krajowym, elektronarzędziom do wysokiej jakości, prowadzonym badaniom i rozwoju oraz unikalnym systemem dystrybucji bezpośredniej. Zamiast polegać na hurtownikach, Makita skupiła się na sprzedaży bezpośredniej do detalistów. Bliskie relacje spowodowane przez ten system dał firmie wiele informacji zwrotnych od bezpośrednich użytkowników co pozytywnie wpływało na rozwój dalszej technologii, a tym samym było motorem innowacji.

Makita zastąpiła ciężkie obudowy metalowe, w których narzędzia wyglądały nieporęczne, obudowami z tworzyw sztucznych, które tłumiły drgania i były odporne na wstrząsy. Z czasem zaczęto stosować nowe silniki sterowane elektronicznie, co miało wpływ na wydajność i żywotność narzędzi. Koncentrowanie się na górnym segmencie branży elektronarzędzi powodowało, iż nie konkurowano cenowo z konkurencją co miało dodatni wpływ na wielkość uzyskiwanych marż na sprzedaży.

Początek intensywnej produkcji narzędzi

Zdając sobie sprawę z ograniczeń na rynku krajowym, prezes firmy Goto zdecydował się na globalną ekspansję w 1970 roku. Firma ustanowiła międzynarodową strategię, ustanowienie nowego oddziału w każdym rynku docelowym. Pierwszym rynkiem zagranicznym były Stany Zjednoczone i Ameryka Północna. W ciągu zaledwie czterech lat od początku ekspansji zagranicznej Makita posiadała już oddziały we Francji, Wielkiej Brytanii, Australii, Kanadzie, Holandii i we Włoszech. Pod koniec 1970 i na początku 1980 utworzono spółki zależne w Niemczech, Belgii, Brazylii, Austrii i Singapurze. Koncern Makita wykorzystał stosunkowo niską bazę produkcyjną w Europie i Stanach Zjednoczonych. Do końca 1970 roku firma zdobyła prawie jedną piątą światowego rynku profesjonalnym narzędzi, prawie doganiając Black & Decker’a.

W tym czasie konkurencja w USA pomiędzy Makita i liderem branży Black & Decker spowodowała tak duże nasycenie rynku, że sprzedaż ograniczała się do wymiany części lub firm handlowych. W rzeczywistości, sprzedaż producenta japońskich elektronarzędzi spadła o 16 procent od 1980 do 1983. Na szczęście, rozwój bezprzewodowych elektronarzędzi z z możliwością szybkiego ładowania baterii otworzył nowe możliwości rynkowe. Po dziesięciu latach badań i rozwoju, Makita wprowadziła w 1978 roku pierwszą wkrętarkę akumulatorową. Wyeliminowanie przewódu i uwolnienie użytkownika od źródła zasilania, dało początek nowej erze w produkcji elektronarzędzi.

Na początku jednak modele akumulatorowe miały kilka ograniczeń. Często były cięższe i mniej skuteczne niż elektronarzędzia zasilane prądem z sieci, miały bardzo ograniczony czas pracy i wymagane długie okresy ładowania. Spowodowało to, iż narzędzia bezprzewodowe nie znalazły początkowo uznania wśród profesjonalistów i były głównie używane na mniejszą skalę przez majsterkowiczów. Ulepszenia w technologii baterii w drugiej połowie 20 wieku zwiększyły moc i czasu pracy przy jednoczesnym zmniejszeniu czasu ładowania. Pod koniec 1980, elektronarzędzia akumulatorowe z baterią 9,6V zaczęły masowo pojawiać się na budowach.

Początek produkcji poza Japonią

Rosnące koszty pracy i produkcji w Japonii w połączeniu z czynnikiem, aby zminimalizować wpływ wahań kursów walut i obejść wiele ograniczeń w handlu, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów wysyłki spowodowało, iż koncern zaczął budować fabryki w innch krajach. W 1980 roku powstała pierwsza fabryka Makita w Kanadzie, potem w 1981r. w Brazylii , w Stanach Zjednoczonych w 1985 r., a Wielkiej Brytanii w 1991 roku.

W połowie lat 80-tych , marka Makita zyskiwała coraz bardziej na znaczeniu na arenie międzynarodowej, ustanawiając swoje punkty sprzedaży w Hiszpanii, Tajwanie, Hong Kongu, Chinach, Nowej Zelandii, Polsce, Meksyku, Czechach, na Węgrzech i Korei. Firma zwiększyła swe możliwości produkcyjne poprzez stworzenie zakładów w Wielkiej Brytanii (1989) i Chinach (1993). Do końca 1997 r. fabryki w Chinach produkowały ponad 100.000 elektronarzędzi każdego miesiąca. Makita stworzył także brytyjski Makita International Europe Ltd. jako spółka holdingowa dla operacji na rynku europejskim.

Zobacz narzędzia Makity w naszej ofercie.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
  • adam 2021-10-04

    Sprzęt nie do zajechania, mamy na stanie tego mnóstwo: szlifierka kątowa młot udarowy piła tarczowa wiertarka a ostatnio nawet kosiarka wpadła. Najdłużej, bo z 8 lat mamy tę szlifierkę, dalej na pełnej mocy, tylko wymiana tarcz i hejo, wszystko można obrobić, dalej na pełnej mocy śmiga. może nie wygląda totalnie jak nówka, bo różne budowy ją przeczołgały, ale w porównaniu do innych, to rewelka

  • Franciszek 2020-03-01

    Mam małą szlifierkę kątową Makity czerwoną, oraz nieco późniejszą niebieską chyba z lat '70-tych i '80-tych. Nie różnią się kształtem, wyłącznik na węższym końcu stożka. Proszę o pomoc w określeniu co to za modele.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane