Pompy do wody przydadzą się w każdym domu i ogrodzie. Na rynku jest ich tak wiele, że nie wiesz, co wybrać? Aby spełniła nasze oczekiwania, musimy wiedzieć czym się kierować przy zakupie pompy do nawadniania ogrodu i na co warto zwrócić uwagę. Oto najważniejsze informacje o pompach do wody.

Pompy ogrodowe możemy podzielić na różne sposoby w zależności od kryterium, jakim będziemy się kierować. Jaką pompę wybierzemy, zależy przede wszystkim od rodzaju zbiornika, z jakiej będziemy czerpać wodę, oraz utrzymującego się w niej poziomu lustra wody. W ten sposób pompy do wody dzielimy na:

a) Pompy nawierzchniowe,

b) Pompy zanurzeniowe i głębinowe,

c) Hydrofory.

Pompy powierzchniowe (ogrodowe)

Pompy powierzchniowe bywają też nazywane nawierzchniowymi lub częściej po prostu "pompami ogrodowymi". Znajdą one szerokie zastosowanie w domu i w ogrodzie. Stanowią istotny element systemu nawadniania ogrodu. Sprawdzą się podczas podlewania trawnika, kwiatów i drzew.

Pompa powierzchniowa w momencie uruchomienia nie wymaga zalania wodą. Dzięki temu można ją z powodzeniem stosować poza studnią lub innym zbiornikiem wodnym. Ze źródła woda do pompy jest doprowadzana wężem ssącym. Po włączeniu (przy pustym wężu ssącym) pompa samodzielnie opróżni wąż z powietrza i zassie wodę. Pompa powierzchniowa działa szybko i bezproblemowo, co jest istotną zaletą. Pompy ogrodowe wyróżniają się zwartą i solidną budową, dzięki czemu mogą być traktowane jako urządzenia stacjonarne – zainstalowane na stałe lub przenośne. Daje to możliwość łatwego ustawienia pompy w dowolnie wybranym miejscu działki lub ogrodu.

Poza wymienionymi wyżej zaletami pompy powierzchniowe posiadają jednak pewne ograniczenia. Maksymalna wysokość ssania w tego typu urządzeniach nie przekracza 7-8m. Oznacza to, że pompy ogrodowe możemy stosować pod jednym warunkiem – poziom wody nie może znajdować się niżej niż ok. 7m poniżej poziomu gruntu. Istotne jest również to, żeby podczas pracy pompy nie nastąpiło obniżenie poziomu wody poniżej wskazanej granicy. Godne polecenia są takie modele jak pompa ogrodowa 3000/4 Classic Gardena 1707-20,3500/4 Classic Gardena 1709-20, Kärcher GP40.

Co zatem, jeżeli woda w naszej studni znajduje się na większej głębokości? Oznacza to, że potrzebujemy pompy zanurzeniowej lub głębinowej.

 

Pompy zanurzeniowe i głębinowe

Pompy zanurzeniowe i głębinowe ze względu na swoją specyfikacje okażą się niezbędne, gdy na skutek deszczu zaleje nam piwnicę, gdy musimy wypompować wodę ze stawu lub oczka wodnego, przepompować wodę z beczki czy deszczownicy, a nawet studni. W tego typu urządzenia powinny zaopatrzyć się m.in. osoby mieszkające w rejonach zagrożonych zalaniem czy podtopieniem.

Pompy zanurzeniowe to urządzenia z hermetycznym, przystosowanym do pracy w wodzie silnikiem, który wraz z pompą opuszcza się poniżej lustra wody. Tego typu pompa może czerpać wodę nawet, jeżeli powierzchnia znajduje się ponad 7m poniżej poziomu gruntu. Ponadto, dzięki odpornej na korozję obudowie mogą stale znajdować się w wodzie. Jednak ze względu na niewielką wysokość tłoczenia (max ok. 20m) pompy zatapialne przeznaczone są głównie do czerpania wody ze zbiorników otwartych i z płytkich studni kopanych. Co istotne, pompy zanurzeniowe mają zdolność tłoczenia dużej ilości cieczy – do 15000 l/h oraz uniwersalność zastosowania. Większość modeli pomp posiada też zabezpieczenie przed „pracą na sucho" – pompa zostaje wyłączona, gdy poziom odprowadzanej wody spada do zbyt niskiego poziomu, np. pompa zanurzeniowa 6000/4 Classic Gardena 1468-20. Wyłącznik pływakowy gwarantuje automatyczne włączanie pompy przy maksymalnym poziomie ścieków w komorze zbiorczej i wyłączanie jej – przy osiągnięciu poziomu minimalnego.

Z większych głębokości wodę mogą wypompować pompy głębinowe, np. pompa Karcher. Instaluje się je głównie w studniach wierconych. Jest jednak warunek – średnica wewnętrzna rur osłonowych studni musi umożliwić wprowadzenie pompy – przynajmniej 4cale. Pompy głębinowe tłoczą wodę z głębokości nawet 50m.

Hydrofory

Trzecia grupa, to urządzenia bardziej zaawansowane technologicznie takie jak hydrofory. Pozwalają wykorzystać alternatywne źródła do zaopatrywania domu w wodę – w ogrodzie, toalecie czy pralni. Urządzenia te pracują w pełni automatycznie. Pompa uruchamia się w momencie zapotrzebowania na wodę i następnie wyłącza się. Praktyczny wyświetlacz informacyjny umożliwia kontrolę najważniejszych parametrów technicznych (np. ciśnienia, ilości pompowanej wody) oraz informuje o problemach (np. pustym zbiorniku z wodą).

 

Biorąc rodzaj wody, jaką będziemy przepompowywać, możemy je podzielić na:

a) Pompy do wody czystej – przeznaczone do pompowania wody głębinowej, wody ze studni, itp. (wody pozbawionej jakichkolwiek zanieczyszczeń), np. pompa drenażowa Makita.

b) Pompy do wody czystej i brudnej – przystosowana do pompowania wody czystej i zanieczyszczonej w zależności od tego, czego akurat potrzebujemy. Zapewniają możliwość usunięcia dużej ilości wody nawet zanieczyszczonej w błyskawicznym tempie, dzięki czemu efektywnie osuszycie, np. zalaną piwnicę. W pompach o takim przeznaczeniu producent wyraźnie określa maksymalną średnicę zanieczyszczeń. Pompy te okażą się niezastąpione przy usuwaniu brudnej wody z basenów oraz innych zbiorników, na przykład ogrodowych oczek wodnych. Polecane modele: pompa do deszczówki 4000/2 Classic Gardena 1740-20, pompa zatapialna do wody brudnej Itamati.

 

Reasumując

Decydując się na określony model pompy warto wziąć pod uwagę rodzaj zbiornika, z jakiego będzie czerpana woda oraz jego głębokość. Wzięcie wszystkich powyższych wskazówek pod uwagę umożliwi idealne dopasowanie modelu pompy do oczekiwań i potrzeb właściciela domu, działki lub ogrodu. Okazało się, że pompy to temat rzeka. Wkrótce pojawi się artykuł, w którym wskażemy, na jakie parametry należy zwrócić uwagę przed zakupem pompy.

 

Zobacz też artykuł: "Pompa do wody - jakie parametry są ważne?"

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane