Wydawałoby się, że dni pełne śniegu i mrozu to krótki czas w roku, kiedy można odpocząć od prac w ogrodzie. To prawda, jest ich mniej, jednak pewne czynności warto wtedy w zieleńcu wykonać

Porządkujemy i sprawdzamy

Jeszcze przed chłodniejszymi dniami krzewy i byliny powinny zostać szczelnie osłonione. Już podczas zimowych miesięcy warto sprawdzić, czy nadal są one mocno na roślinach zamocowane, a jeśli nie - jak najszybciej to naprawić. Roślinom cebulowym dobrze zrobi przykrycie warstwą liści lub kompostu, natomiast różom pomogą gałęzie iglaków. W niebezpieczeństwie mogą pozostawać drzewa owocowe, narażone na wizytę nieproszonych gości - gryzoni. Aby skutecznie ochronić przed nimi ogród, wystarczy zainstalować na drzewkach specjalną siatkę. Opadający w większych ilościach śnieg może doprowadzić nawet do złamania gałęzi, trzeba więc pamiętać o ich odśnieżaniu. Podobnie, jeśli jesteśmy właścicielami działki, z chodnikiem - z terenu wzdłuż naszej posesji jesteśmy zobowiązani usunąć zalegający biały puch.I tu, w zależności od tego, jaki teren chcemy odśnieżyć, przyda się łopata do śniegu (mały obszar), odśnieżarka elektryczna (obszary średniej wielkości) lub spalinowa (większe powierzchnie).

 

Sprawdź ofertę odśnieżarek w sklepie narzedzia.pl

 

 

Zima to również dobry czas na porządkowanie. Możemy dokładnie przejrzeć, posegregować, osuszyć z wilgoci przechowywane w piwnicy czy garażu maszyny, narzędzia. Warto też sprawdzić, jak się mają składowane przez nas owoce - wyrzucić te, które do jedzenia zdecydowanie nie będą się już nadawać. W chłodniejsze dni właścicielowi ogrodu nie powinno zabraknąć wolnej chwili na zaplanowanie, jak zieleniec będzie wyglądał w nowym sezonie: jakie rośliny posadzimy, jakie innowacje wprowadzimy.

 

 

Nawożenie, podlewanie, przycinanie

Jeśli mamy w ogrodzie iglaki i rośliny zimozielone liściaste, a nie spadnie dużo śniegu, mogą one zacząć usychać, stąd potrzebne będzie ich podlewanie. Przyda się również uzupełnienie braku w wyściółkach czy – pod koniec zimy - nawożenie gleby. Kolejni mieszkańcy zieleńca - trawy ozdobne. Pod koniec lutego mogą się już pojawiać nowe pędy, dlatego trzeba pamiętać o regularnym podcinaniu tych już wyrosłych. Przycinać możemy też agrest, wiśnie, porzeczki - te rośliny są wyjątkowo odporne na działanie mrozów.

 

 

Dbałość o szczegóły

Zimą uszkodzeniom mogą ulec nie tylko rośliny, ale i elementy tworzące wystrój ogrodu. Na przykład o oczko wodne. Dobrze, by zawsze był na nim zostawiony przerębel, zapewniający prawidłową wymianę gazów. Warto też zaimpregnować drewniane kraty, pergole. Uchroni to je przed zbytnim nabraniem wilgoci.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
  • irek43 2014-01-31

    ja od dwóch tygodni w końcu posiadam własną odśnieżarkę spalinową! model snow hunter Stigi :) w końcu koniec z łopatą ;)

Dodaj komentarz
* Pola wymagane