Ogrody wertykalne to coraz częściej spotykane rozwiązania stosowane w mieszkaniach, na tarasach czy balkonach. To dobry pomysł na urozmaicenie miejskiej, domowej przestrzeni. W ofercie marki Gardena pojawiły się akcesoria, które pozwalają w łatwy i szybki sposób zamienić szarą, miejską przestrzeń w zieloną wyspę.

Kup w Narzedzia.pl
Łączniki do ogrodów wertykalnych (8szt.) Gardena 13164-20
dostępne
10 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
27,99 Przekreślona cena jest najniższą ceną produktu w okresie 30 dni przed promocją
24,99
86,99
119
206

Ogród wertykalny – dla kogo?

Ogród wertykalny to propozycja dla każdego, kto chciałby w wyjątkowy sposób zagospodarować przestrzeń na balkonie, tarasie czy w mieszkaniu. Nieważne czy mamy dużo czy mało miejsca. Dzięki modułowym konstrukcjom Gardena możemy stworzyć niewielki zielony kącik lub wypełnić roślinami całą ścianę. Ogród wertykalny to propozycja dla miłośników zieleni, którzy nie mają możliwości posiadania przydomowego ogrodu, a chcieliby mieć pod ręką świeże zioła, warzywa i cieszyć oko kwitnącymi kwiatami.  Dzięki możliwości automatycznego podlewania roślin nasz ogród będzie zadbany nawet, gdy nie będzie nas w domu.

Ogród wertykalny Gardena

Jakie miejsce wybrać na ogród wertykalny?

Ogród wertykalny możemy umieścić na balkonie, na tarasie, jak też wewnątrz pomieszczeń. Przy wyborze miejsca warto zwrócić uwagę na jego nasłonecznienie, gdyż dobre warunki świetlne sprzyjają rozwojowi roślin. Ściana, do której przymocujemy naszą konstrukcję musi być wytrzymała, aby poradziła sobie z obciążeniem. Warto też pomyśleć o łatwym dostępie do wody, jeśli oprócz samego ogrodu zamontujemy też automatyczny system nawadniania. Jeśli jednak nie mamy możliwości zamontowania ogrodu w pobliżu kranu to nie musimy się martwić, gdyż możemy wspomóc się zestawem do nawadniania czerpiącym wodę ze zbiornika. Samo miejsce nie musi być duże. Dla jednego modułu ściennego wystarczy powierzchnia 65x15cm, a dla modułu narożnego 17x17cm.

Ogród wertykalny na tarasie

Jakie moduły mamy do wyboru,  i jak je montować?

W ofercie marki Gardena możemy znaleźć moduł naścienny 13150-20 i moduł narożny 13153-20. Zestaw 13150-20 składa się z 3 poziomów, a każdy z nich z 3 doniczek, czyli możemy posadzić 9 różnych roślin. Moduł narożny składa się z 3 poziomów po 1 doniczce każdy, co pozwala nam na posadzenie 3 roślin. Zestawy można ze sobą łączyć. Ogród wertykalny, który możemy stworzyć za pomocą akcesoriów marki Gardena składa się z plastikowych modułowych doniczek, które spina się ze sobą bez użycia narzędzi. Do spinania służą specjalne łączniki 13164-20. Przy montażu modułów mamy dość szerokie pole manewru, gdyż możemy je rozbudowywać w prawo, lewo, górę i za róg. Doniczki modułowe przymocowujemy do ściany za pomocą zestawu montażowego 13166-20 i uchwytów naściennych 13162-20 lub uchwytów narożnych 13163-20. Jeden wieszak naścienny umożliwia powieszenie maksymalnie 3 pionowych doniczek. Jeden wieszak narożny pozwala na montaż 3 narożnych doniczek w rogu lub do 6 narożnych doniczek w układzie półksiężyca 180 stopni. Doniczki mogą stać na ziemi lub wisieć na ścianie. 

Systemy nawadniania Gardena

Podlewanie – ręczne lub automatyczne

Jeśli nasz ogród wertykalny nie będzie zbyt duży to możemy pokusić się o samodzielne podlewanie roślin, ale jeśli chcielibyśmy sobie ułatwić to zadanie to możemy wybrać system nawadniania z linią kroplującą. Tutaj mamy do wyboru 2 zestawy: zestaw do nawadniania doniczek naściennych 13156-20, który stosuje się do nawadniania maksymalnie 27 roślin lub 9 pionowych doniczek oraz zestaw do nawadniania doniczek narożnych 13157-20, który umożliwia podlewanie maksymalnie 12 roślin lub 12 narożnych doniczek. Zestawy te podłączamy do kranu. Przy montażu tego systemu nawadniania producent zaleca użycie zestawu przyłączeniowego 18040-20, w którego skład wchodzi wąż 1/2”, 1,5m, przyłącze kranowe i dwa szybkozłącza. Jak sterować dopływem wody? Mamy dwie opcje do wyboru. Możemy po prostu odkręcić kran, aby woda poprzez wąż i linie kroplujące dotarła do roślin. Gdy uznamy, że rośliny są wystarczająco nawodnione zakręcamy kran. Druga opcja to pełna automatyka. Trzeba zaopatrzyć się w sterownik nawadniania, np. 1885-29 Gardena, który pozwala ustawić m.in. czas i częstotliwość nawadniania i podlewanie dzieje się samo. Uzupełnieniem zestawów z przyłączem na kran jest zestaw bez przyłącza 13158-20, który czerpie wodę ze zbiornika. Jeśli chodzi o ten zestaw to posiada on pompę niskonapięciową 14 V z filtrem chroniącym przed zanieczyszczeniami, która pobiera wodę ze zbiornika. W zestawie znajduje się także transformator z zegarem i 13 programami do wyboru. Trzeba sobie tylko zorganizować zbiornik, np. wiaderko. 

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane