Wykrywacz instalacji ukrytych w ścianach Bosch D-tect 150 Professional wykorzystuje radarową technologię detekcji UWB. Dzięki czemu jest wysoce skuteczny w wykrywaniu niewidocznych obiektów, jak i precyzyjny w określaniu ich położenia.

Nieznajomość położenia w otynkowanej ścianie przewodów elektrycznych lub w wylewce betonowej plastikowych rurek ogrzewania podłogowego czy drewnianych belek konstrukcyjnych pod płytą z karton-gipsu to duży problem wszystkich, którzy wiercą, kują czy tną ściany, podłogi itp.

Profesjonalnym rozwiązaniem tego problemu jest najnowszy produkt koncernu Bosch: wykrywacz D-tect 150 Professional. To urządzenie pomoże nam wyznaczyć przebieg przewodów (metali żelaznych i nieżelaznych, miedzi pod napięciem, konstrukcji drewnianych), które są ukryte pod tynkiem, betonem czy między prefabrykowanymi płytami.

Ponieważ zastosowano w nim nowoczesną technologię radarową UWB (ultra wideband), sprzęt ten w swojej klasie cenowej nie ma konkurencji na rynku detektorów.

UWB to technika radarowa bazująca na wysyłaniu szybkich i krótkotrwałych impulsów.

Po odbiciu od obiektów wracają one do odbiornika i na podstawie zarejestrowanej charakterystyki fali radiowej urządzenie wyznacza położenie ukrytych przedmiotów lub w przybliżeniu określa materiał, z jakiego zostały wykonane. UWB do pracy wykorzystuje impulsy o niskiej mocy, co sprawia, że nie zakłóca on działania systemów radiokomunikacyjnych.

Wykrywacz D-tect 150 może więc być bez obaw stosowany w pobliżu nadajników sieci WLAN lub telefonów komórkowych. UWB jest także systemem o niskim poborze mocy, dlatego do zasilania nowego detektora wystarczą 3 baterie „paluszki”. Zapewnią one ok. 5-7 h ciągłej pracy (ok. 1000-1500 15-sekundowych pomiarów). Jeszcze jedną zaletą zastosowanej technologii UWB jest brak konieczności kalibracji urządzenia. Inne podobne detektory powinny być raz na jakiś czas skalibrowane, by poprawnie wskazywać wyszukiwane obiekty. Bosch D-tect 150 Professional jest gotowy do pracy natychmiast po włączeniu zasilania.

Szerokie pasmo, w jakim działa sensor radarowy urządzenia, umożliwia użytkownikowi dobór odpowiednich parametrów pracy do materiału, jaki jest skanowany.

Do wyboru są cztery tryby pracy: uniwersalny, beton specjalny, powierzchnia ogrzewana, prefabrykaty, cegła dziurawka. Każdy z nich inaczej „traktuje” wykryte obiekty.

Najlepiej widać to podczas skanowania ściany z cegły ceramicznej (z pustymi przestrzeniami wewnątrz). Jeśli wykrywacz pracuje w trybie uniwersalnym, to zarówno wykryty obiekt (kabel), jak i pustą przestrzeń oznaczy jako oddzielne obiekty, co utrudnia zidentyfikowanie położenia kabli bądź rur. Po przełączeniu wykrywacza w tryb „cegła dziurawka” z wyników „wycinane” są puste miejsca i na ekranie pozostają tylko interesujące nas obiekty. Urządzenie pozwala wykrywać obiekty, które znajdują się na głębokości do 150 mm, a ich położenie (w pionie i w poziomie) określa z precyzją ±5 mm. Żeby dwa obiekty zostały wykryte jako oddzielne przedmioty, muszą leżeć w odległości co najmniej 40 mm od siebie.

Interfejs użytkownika, czyli ekran, to drugi pod względem ważności po sensorze składnik wykrywacza, ponieważ na nim pokazywane są wyniki pracy. Bosch D-tect 150 Professional wyświetla tutaj m.in. sugerowaną głębokość wiercenia (czyli dystans do górnej krawędzi przewodu), przypuszczalny rodzaj materiału, z jakiego wykonano znaleziony przedmiot, określa jego rozmiary, a także czy jest on pod napięciem. Ekran może być przełączony w widok linijki, która umożliwia pomiar między poszczególnymi obiektami.

Jeśli sensor wykrywacza znajdzie się dokładnie nad środkiem np. rury metalowej, to użytkownik może być o tym powiadamiany za pomocą sygnałów dźwiękowych.

Urządzenie jest całkowicie bezpieczne dla użytkownika. Nadawanie impulsów radarowych uruchomi się tylko wtedy, gdy 4 kółka wykrywacza będą ściśle przylegać np. do ściany i obracać się podczas przesuwania go z miejsca na miejsce. W momencie, gdy jedno z nich oderwie się od powierzchni (bo np. jest krzywa ściana), sprzęt przestaje mierzyć.

Zastosowanie technologii radarowej UWB pozwoliło znacznie poszerzyć krąg odbiorców urządzenia. Znajdują się teraz wśród nich wszelkiego rodzaju rzemieślnicy i fachowcy, których jednym z zadań jest wiercenie i kucie (elektrycy, hydraulicy, monterzy klimatyzacji, okablowania IT, zabudów gipsowo-kartonowych, mebli łazienkowych i kuchennych), inspektorzy budowlani (kontrola poprawności wykonania instalacji czy zbrojenia), rzeczoznawcy budowlani itd.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane