Ściana nośna przenosi ciężar budynku na fundamenty. Dlatego ściany te są niezwykle ważnym elementem konstrukcyjnym, od którego zależy stabilność całej budowli. Nieumiejętne wyburzanie może doprowadzić nawet do zawalenia się części domu. Dlatego usuwanie ściany nośnej obwarowane jest wieloma zasadami w kontekście budowlanym, jak również prawnym.

Kup w Narzedzia.pl
Młot wyburzeniowy Yato YT-82001
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
788,99
Młot kujący Makita HM1111C
dostępne
6 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
2 579
Młot wyburzeniowy Graphite 58G876
dostępne
4 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
702,99
Młot kujący Bosch GSH 5 CE
dostępne
3 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
2 359,99
Młot wyburzeniowy Hikoki H41ME WSZ
dostępne
3 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
2 059
Młot wyburzeniowy Dedra DED7849
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
610,49 Przekreślona cena jest najniższą ceną produktu w okresie 30 dni przed promocją
583,99

Prawne aspekty wyburzania ściany nośnej

Samowolne wyburzanie ściany nośnej jest niebezpieczne. Nie bez powodu wykonanie takich działań musi najpierw zostać zatwierdzone przez odpowiednie organy i specjalistów znających mechanikę napięć w budynkach. Najpierw konieczne będzie odwiedzenie architekta, który stworzy projekt przebudowy. Zaznaczy on miejsca, w których umieszczony musi zostać podciąg. Ten element przenosi ciężar ze ściany nośnej na inne części konstrukcji budynku i skutecznie zastępuje ścianę nośną.

Koniecznie trzeba przy tym dokładnie przyjrzeć się planom budynku. Ścianę nośną zwykle zaznacza się dość wyraźnie, często jest grubsza od pozostałych murów i najczęściej w wielokondygnacyjnych nieruchomościach jej ustawienie powtarza się na kolejnych piętrach. Jeżeli na planie kable lub wentylacja poprowadzone są po ścianie nośnej, to kwestia wyburzenia staje się bardzo utrudniona. W przypadku kilkupoziomowych budynków, jak blok mieszkalny, można nie otrzymać pozwolenia na dokonanie przebudowy.

Wyburzanie ściany nośnej

Gdy jest już wiadome, że prace mogą przebiegać bez większych problemów, należy uregulować tę sprawę z urzędem. W przypadku mieszkania w bloku lub w innym budynku wielorodzinnym, niezbędne będzie złożenie wniosku do zarządu spółdzielni mieszkaniowej. Zgłoszenie przebudowy trzeba wykonać również w urzędzie miasta, co dotyczy każdego rodzaju budowli. W tym celu składa się aktualny i nowy projekt. Może być także wymagana opinia architekta. Kiedy dokumenty znajdują się już w odpowiednim urzędzie, kolejny krok to oczekiwanie na otrzymanie zezwolenia.

Narzędzia do wyburzania ściany nośnej

W każdej pracy dobry dobór narzędzi to podstawa. To one decydują o szybkości, łatwości i jakości wykonanej pracy. Przy usuwaniu ściany nośnej niezbędny jest młot wyburzeniowy, który radzi sobie nawet z najtwardszymi konstrukcjami. Można postawić na jego wersję elektryczną lub ręczną. Oczywiście w przypadku elektronarzędzia zadanie będzie dużo mniej wymagające.

Wyburzanie ściany nośnej

Niezbędne są też łom wyburzeniowy i przebijak – to narzędzia specjalnie dostosowane pod usuwanie ścian. Jednocześnie nie można zapomnieć o wyposażeniu gwarantującym bezpieczeństwo. Ważne jest nie tylko by pracę wykonać, ale także by robić to zgodnie z zasadami BHP. Dlatego przy wyburzaniu koniecznie trzeba mieć na sobie okulary, rękawice i odzież ochronną. Warto ubrać też kask. Konieczne będzie zadbanie o ochronę mebli i podłóg. W tym celu wykorzystuje się folię malarską. Świetną opcją są specjalne maty remontowe, które są grubsze od foli, więc lepiej ochronią podłogę przed spadającymi kawałkami gruzu, a przy okazji wyciszą hałas spowodowany remontem.

Burzenie ściany nośnej krok po kroku

Oczywiście warto przemyśleć, czy nie lepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów. Doświadczenie zawodowe pozwoli im łatwo i bezpiecznie uporać się z zadaniem. Wyburzenie można wykonać samemu, jeśli pamięta się o kilku zasadach. Przede wszystkim przed rozpoczęciem prac należy odłączyć media. Poza tym ważne jest wykonanie wyburzania w odpowiedni sposób – rozbiórkę zaczyna się od górnej części ściany, ponieważ rozpoczynając od dołu ryzykuje się zniszczenie stropu.

1.      Podciąg umieszcza się w wykutych wcześniej bruzdach. Rozkucia muszą być nieco większe niż belka, która ma w nich zostać umiejscowiona. Szczeliny powinno się także oczyścić i zwilżyć przed umiejscowieniem wewnątrz nich podciągu. Ten element konstrukcyjny opiera się na betonowych poduszkach. Wykorzystuje się go przy wyburzaniu ścian o rozpiętości maksymalnie 5 m.

2.      Kolejny etap to stopniowa rozbiórka ściany. Najlepiej praca przebiega, kiedy jedna osoba umiejscowiona na podwyższeniu rozbiera po kolei fragmenty muru, a druga odbiera je. Tempo, rodzaj narzędzi i łatwość demontażu różnią się w zależności od tego, z jakimi materiałami przyjdzie pracować przy burzeniu. Jednocześnie należy pamiętać o zachowaniu ostrożności, zwłaszcza w miejscach łączenia się ściany nośnej z działowymi oraz z sufitem.

3.      Jeśli ściana została już rozebrana, to warto sprawdzić, czy nie uszkodził się żaden inny element konstrukcji. Należy obejrzeć czy ściany działowe nie zostały naruszone i czy nie jest zauważalne pewne obniżenie stropu.

Wyburzanie ściany nośnej

Wyburzanie ściany - o czym warto pamiętać?

Prace remontowo-budowlane różnią się w zależności od tego, w jakim budynku są wykonywane. W przypadku domu jednorodzinnego kwestia gruzu jest dosyć prosta, do kontenera można dostać się bez większych problemów. Kłopot pojawia się jednak w momencie, gdy mowa o kamienicy lub bloku, a remont odbywa się na jednej z wyższych kondygnacji. Przechodzenie wielokrotnie przez klatkę z wiadrami pełnymi gruzu to kiepskie rozwiązanie. Jest to przede wszystkim czasochłonne i wyczerpujące zadanie, a ponadto – resztki tynku osadzające się na podłodze, ścianach i schodach są bardzo trudne do usunięcia. Z tego powodu warto sięgnąć po specjalny zsyp lub rękaw do usuwania gruzu.

Konieczne będzie także zamówienie kontenera przeznaczonego do odbioru odpadów budowlanych. Na rynku jest wiele firm zajmujących się tego typu działalnością, więc z usunięciem gruzu nie powinno być większych problemów. Dostępne są kontenery w różnych rozmiarach, dlatego przed rozbiórką warto obliczyć przybliżoną objętość, jaką zajmie zburzona ściana nośna.

Jeśli chcemy obniżyć koszty pracy, a mamy czas i możliwości, to warto pamiętać też o tym, że w ramach opłaty za śmieci jest często zagwarantowany odbiór gruzu. Należy zatem sprawdzić, jakie obowiązują warunki w danej gminie (zgłoszenie zapotrzebowania, maksymalnej objętości, sposób wywozu), i skorzystać z tego sposobu. Dodatkowo PSZOKi przyjmują bezpłatnie odpady budowlane z gospodarstw domowych, po stronie osoby wykonującej remont jest tylko zorganizowanie transportu.

Komentarze
  • Jacek 2021-11-08

    te papiery to kpina, projektant machnie 3 kreski i płaci się więcej niż za cała pracę.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane