Kompresory znajdują szerokie zastosowanie w wielu różnorodnych zadaniach. Pojawiają się nie tylko w przemyśle, można je wykorzystać także w stomatologii, warsztacie samochodowym czy po prostu w domu. Kompresory bezolejowe stanowią szczególną gamę rodzajów sprężarki. Warto zapoznać się z ich specyfikacją i potencjałem.

Kup w Narzedzia.pl
Kompresor 50l Airpress HL325-50
dostępne
10 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
959
Kompresor Greenworks G40AC
dostępne
5 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
575
Kompresor bezolejowy 6l Airpress H215/6
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
472
Sprężarka samochodowa Airpress 36950
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
piątek
118,99
770,49
Kompresor akumulatorowy AEG BK18-38BL-0
dostawa
wysyłka
>12 dni
1 599

Kompresor bezolejowy – najważniejsze informacje

Jak zostało powiedziane już wyżej, kompresor stanowi rodzaj sprężarki. Modele olejowe i bezolejowe pod względem budowy niewiele się różnią. Zasadniczą zmianę w ich konstrukcji jest to, że kompresor bezolejowy nie wymaga smarowania olejem. Do jego stworzenia używa się materiałów o niskim współczynniku tarcia, dlatego tłoki nie zatrą się. Modele bezolejowe odznaczają się też mniejszymi rozmiarami, przez co są bardziej wygodne, jeśli w warsztacie czy garażu nie ma zbyt dużo miejsca.

Czy brak tarcia ma znaczenie? Okazuje się, że ta lekka modyfikacja w budowie kompresora, jaką jest brak czynnika smarującego, mocno zmienia możliwe zastosowania urządzenia. W sprężonym za jego pomocą gazie nie znajdują się żadne drobinki oleju. Powietrze jest idealnie czyste, co w niektórych zadaniach jest nieocenioną zaletą. Kompresor bezolejowy będzie najlepiej sprawdzał się w przemyśle chemicznym, przy pracy z wrażliwą elektroniką czy do zastosowań medycznych.

Zasada działania kompresora bezolejowego

Na rynku można spotkać kilka rodzajów kompresorów bezolejowych. Różnią się one pod względem swojej budowy i zastosowań, co przekłada się na zmianę w zakresie zasady działania. Grupę najpopularniejszych tego typu urządzeń stanowią sprężarki wyporowe. Ich mechanizm opiera się na ruchu tłoka w zamkniętym cylindrze, co w efekcie wytwarza ciśnienie. Tu również wyróżnić można kilka rodzajów urządzeń, mających nieco odmienną budowę.

Jedną z najpopularniejszych wersji sprężarki wyporowej jest kompresor bezolejowy tłokowy. To właśnie po niego sięga się w branżach, które wymagają najwyższych standardów sanitarnych. Często wykorzystuje się go również w urządzeniach pneumatycznych. Kompresor tłokowy jest bardzo prosty w obsłudze i wydajny, jednak należy pamiętać, by podczas użytkowania go, zarezerwować pewien czas na spoczynek sprzętu.

Kompresor bezolejowy

Kolejną maszyną wyporową jest bezolejowy kompresor śrubowy. W architekturze tego typu sprzętu nie ma tłoków, zastępują je dwie śruby. Kiedy powietrze zostaje zassane do urządzenia w wyniku ruchu zachodzącego w bloku śrubowym, dochodzi do sprężenia powietrza. Kompresor śrubowy pracuje skutecznie, nawet kiedy jest poddawany pełnemu obciążeniu. Jego zaletą jest nie tylko czystość wydmuchiwanego powietrza, ale też energooszczędność i związane z tym niskie koszty eksploatacji.

Ostatni rodzaj sprężarki wyporowej to kompresor spiralny. Istotą działania tego urządzenia jest praca obrotowa idealnie symetrycznych części, co pozwala uzyskać cichą i pozbawioną drgań pracę. Używając kompresora spiralnego, nie trzeba robić przerw. Powoduje to lekkie pulsowanie wypuszczanego strumienia powietrza. Przy niektórych zadaniach ogromną zaletą może okazać się fakt, iż to urządzenie ma ochładzający wpływ na sprężany w nim gaz.

Innym mechanizmem działania cechują się kompresory przepływowe. Ich serce stanowi wirnik, którego obrotowa praca powoduje sprężanie powietrza. Z tego powodu również są to modele bezolejowe. Kompresory przepływowe różnią się pod względem tego, w jakim kierunku i z jaką prędkością przepływa w nich gaz, zmienne są także rodzaje wirnika i kilka innych parametrów. To sprawia, że stanowią grupę produktów o szerokim zastosowaniu i różnorodnych właściwościach.

Zastosowania kompresora bezolejowego

Wymienne końcówki kompresorów bezolejowych sprawiają, że to urządzenie można wykorzystać w wielu celach. Jednym z zastosowań jest pompowanie kół samochodowych, materacy czy basenów. Poza tym sprężone powietrze może przyspieszyć malowanie pokoju. W domowych warunkach jest świetnym sposobem czyszczenia z zabrudzeń, które są trudne do usunięcia. Przy użyciu kompresora łatwo nam również usunąć kurz z elektroniki (np. radiatorów komputera stacjonarnego), wyczyścić klawiaturę czy nawet kratki wentylacyjne. W warsztacie przydaje się do poprawy pracy klimatyzacji czy zapewnienia właściwej pracy przeróżnych maszyn, jak przecinarka plazmowa czy piła.

Kompresor bezolejowy

Kompresor bezolejowy to niezbędnik zarówno w warsztacie majsterkowicza, jak i profesjonalisty. Jest niezbędny w wielu dziedzinach życia i warto zainwestować w niego więcej, bo bez wątpienia jest to zakup na wiele lat. Kompresory to trwałe i niezawodne urządzenia, które z powodzeniem można dobrać do własnych potrzeb.

Dodatkowe akcesoria mogą znacznie rozszerzyć zakres wykorzystania kompresorów bezolejowych, zarówno w warunkach domowych, jak i w profesjonalnym warsztacie.

Konserwacja kompresora bezolejowego

Brak czynnika smarującego w mechanizmie urządzenia to spore ułatwienie. Znika konieczność dbania o regularne uzupełnianie go i sprawdzanie jego poziomu. Nie oznacza to jednak, że kompresor bezolejowy będzie działać sprawnie bez żadnego serwisowania. Podstawową sprawą jest zadbanie o regularną wymianę filtra, który gwarantuje, że do urządzenia nie dostaną się ciała stałe, które mogłyby spowodować uszkodzenia. Warto również zwrócić uwagę na to, czy wewnątrz kompresora nie zbiera się woda kondensacyjna. Wilgoć pojawiająca się w powietrzu może kumulować się i osadzać. Woda w środku sprężarki powoduje korozję, a to zjawisko może okazać się niebezpieczne.

Nie wszystkie prace konserwacyjne da się wykonać samodzielnie. Dotyczy to zwłaszcza kompresorów śrubowych. W tego typu modelach samodzielna wymiana filtra może okazać się bardzo trudna. Lepiej powierzyć profesjonalistom także zadania związane z wymianą poszczególnych części.

Komentarze
  • Janek 2021-11-08

    Mam kompresor olejowy i bezolejowy, rzeczywiście ten drugi jest do "czystych" prac. można całą wrażliwą elektronikę zepsuć olejowym

Dodaj komentarz
* Pola wymagane