Wiosna to czas, kiedy wszystko budzi się do życia. Na drzewach zaczynają się pojawiać pierwsze pąki, w ogródkach kwitną pierwsze kwiaty, a trawa zaczyna się zielenić. Zanim jednak to nastąpi, warto poświęcić trochę uwagi naszym ogródkom, aby te jeszcze piękniej odpłaciły się nam latem.

Kup w Narzedzia.pl
Dmuchawa/odkurzacz Greenworks GD40BV
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
dziś
591,49
Myjka ciśnieniowa Greenworks GDC40
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
dziś
789
Dmuchawa Greenworks G24BL
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
dziś
128,99
Kompresor Greenworks G40AC
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
dziś
575
Pilarka na wysięgniku Greenworks PRO GD60PS
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
dziś
679
Podkaszarka Greenworks G24LT30MK2
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
dziś
566

Od czego zacząć?

Gdy zima już na dobre odeszła, a prognozy pogody już nie zapowiadają siarczystych mrozów, można przystąpić do wiosennych porządków w ogrodzie. Z reguły okres ten przypada na marzec, dlatego też nie bez powodu jest to najbardziej pracowity czas dla ogrodników. To właśnie wtedy chowamy zimowe okrycia, przycinamy gałęzie i sadzimy nowe rośliny.

Zdejmujemy osłony

Wiosenne prace zaczynamy od pozbycia się zimowych osłon, które chroniły nasze drzewa i krzewy przed mrozami. Robimy to jednak wtedy, gdy nie mamy obaw, że zima powróci. Istotne jest pozbywanie się "ocieplaczy" w dni pochmurne, aby dodatkowo nie narażać roślin na gwałtowne skoki temperatur. Warto również przyjrzeć się korze wszystkich drzew i krzewów - rany spowodowane działalnością szkodników należy natychmiast zabezpieczyć specjalnym preparatem grzybobójczym.

Pierwsze cięcie drzew i krzewów

Do końca marca mamy czas na wykonanie niezbędnych cięć. Na początek zajmujemy się usuwaniem starych, uszkodzonych lub wyschniętych gałązek. Pozbywamy się także zbędnych pędów jednorocznych i prześwietlamy zbyt zagęszczone fragmenty.

greenworks

Lekka i poręczna pilarka akumulatorowa Greenworks idealnie sprawdzi się podczas cięcia grubszych konarów drzew.

Usuwamy pędy rosnące do dołu, do wnętrza korony oraz krzyżujące się. Warto również pozbyć się gałązek rosnących zbyt nisko nad gruntem. Te, które pokładają się na trawniku czy grządkach przeszkadzałyby w pracach ogrodowych - chociażby w koszeniu trawy. Oczywiście każde miejsce cięcia trzeba od razu zabezpieczyć preparatem zawierającym substancje grzybobójcze. Do końca miesiąca powinniśmy również zadbać o pielęgnacje żywopłotów, niezależnie czy są uformowane z drzew iglastych, czy z liściastych.

greenworks

Akumulatorowe nożyce do żywopłotu Greenworks pomogą Ci starannie zająć się wszystkimi krzewami wokół domu.

Później wśród ich gałązek ptaszki zaczynają wić gniazda, a w tym na pewno nie chcemy im przeszkadzać. Pilarki, piły i sekatory jednak powinniśmy trzymać z dala od drzew, które bardzo wcześnie budzą się do życia, czyli wiąz, brzoza, grab i klon. Spośród krzewów jako pierwsze ze snu budzą się niektóre tawuły i forsycje, te z kolei nadają się do przycinania dopiero po okresie kwitnienia.

greenworks

Jeżeli musisz przyciąć gałęzie wiszące wysoko nad ziemią, sięgnij po pilarkę na wysięgniku Greenworks.

Czas na sadzenie!

Wiosna to też najlepszy czas, aby nasze ogródki wzbogacić o nowe nasadzenie drzew i krzewów. Warto to zrobić, nim pojawią się na nich wyraźne pąki, ponieważ im później, tym większe ryzyko, że posadzona roślina uschnie. W ogródku możemy posadzić niemalże wszystko, drzewa, krzewy owocowe i ozdobne, a także możemy przystąpić do wysiewu roślin jednorocznych. Zwróćmy jednak uwagę na kilka istotnych kwestii, jakimi jest kupno sadzonek ze sprawdzonych szkółek oraz dobór odpowiedniego gatunku, który sprawdzi się w danym miejscu i czasie. Pamiętajmy również, aby świeżo nasadzone rośliny od razu podlać i odpowiednio nawieźć, aby bez przeszkód poradziły sobie w nowym miejscu. 

greenworks

Wyposażona w napęd akumulatorowa taczka ogrodowa Greenworks 40V pomoże szybko i sprawnie wywieźć śmieci z ogrodu po wiosennych porządkach.

Pielęgnacja trawnika

Kiedy śniegi stopnieją i wszystko trochę obeschnie, możemy przystąpić do pielęgnacji trawnika. Im szybciej i staranniej się za to zabierzemy, tym prędzej będziemy się cieszyć pięknym, soczyście zielonym trawnikiem. Zanim przystąpimy jednak do bardziej skomplikowanych czynności, musimy starannie wygrabić cały trawnik z zeschłych liści, suchej trawy i rozmaitych odpadków, które pozostały po zimie. Często po zimie spotykamy się ze zjawiskiem, kiedy to ziemia jest bardzo ubita, w rezultacie darń nie może się przebić przez skorupę. Aby jej w tym pomóc, będziemy musieli przeprowadzić poważniejszy zabieg - aerację, która ma na celu zruszyć lekko ziemię i ją napowietrzyć.

greenworks

Aerator Greenworks 40V pomoże zadbać o kondycję przydomowych trawników i grządek.

Możemy to zrobić przy pomocy aeratora. Istotne jest, aby wykonać tę czynność jeszcze przed nawożeniem trawnika. Gdy już nawierzchnia zostanie napowietrzona, dobrze jest rozsypać na niej piasek, który wypełni otwory w ziemi i pozwoli rozluźnić podłoże. W miejscach, gdzie trawa wygląda słabo lub jej w ogóle nie ma, należy ją dosiać. Zwykle pod koniec marca trawa zaczyna się domagać pierwszego koszenia. Należy wówczas skrócić źdźbła o 2-3 centymetry - nie więcej. Jest to również czas, aby zasilić trawnik nawozem z dużą ilością azotu. 

greenworks

Zadbaj o trawnik z wydajną kosiarką akumulatorową Greenworks, a do miejsc trudnodostępnych użyj podkaszarki.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane