Dostępne są wiertarki z dwoma różnymi rodzajami uchwytów wiertarskich – samozaciskowy i na kluczyk. Uchwyt samozaciskowy czy uchwyt na kluczyk, czyli zębaty uchwyt wiertarski, dobiera się w zależności od zastosowania wiertarki. Zastanawiasz się nad wyborem wiertarki i nie wiesz, na jaki uchwyt wiertarski się zdecydować? Mamy odpowiedź.

Kup w Narzedzia.pl
Wiertarka stołowa Bosch PBD 40
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
dziś
1 168,99
Wiertarka udarowa Bosch GSB 13 RE
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
dziś
281 Przekreślona cena jest najniższą ceną produktu w okresie 30 dni przed promocją
272,49

Od sprawności, dokładności i funkcjonalności uchwytu wiertarskiego zależy końcowy efekt pracy wiertarki. Uchwyty samozaciskowe są o tyle wygodne, że nie wymagają dodatkowego narzędzia w postaci kluczyka, aby zacisnąć wiertło w uchwycie. Uchwyt na kluczy to dłuższy czas przygotowania narzędzia do pracy, ale pewniejsze mocowanie wiertła i precyzja działania.

Zobacz wszystkie uchwyty wiertarskie w sklepie narzedzia.pl

 

Czym się kierować przy wyborze?

Kluczową rzeczą przy wyborze uchwytu wiertarskiego jest to, aby parametry uchwytu były takie jakie zaleca producent. Prawidłowy uchwyt wiertarski należy dostosować zarówno do rodzaju wiertarki jak również do rodzaju pracy, jaką chcemy wykonać. Uchwyt samozaciskowy stosuje się do wiertarko-wkrętarek akumulatorowych, gdzie dobre wyważenie narzędzia i możliwość szybkiej zmiany osprzętu stanowi zasadniczy cel. Uchwyt na kluczy przeznaczony jest do pracy z udarem i do wiertarek stacjonarnych, gdzie zależy nam na mocnym, dokładnym, stabilnym i pewnym zamocowaniu osprzętu, niezależnie od jego wymiarów i masy.

Przeczytaj też: Jaką wiertarkę wybrać?

Uchwyt samozaciskowy

Uchwyt samozaciskowy będzie wygodniejszy przy pracach wymagających częstej wymiany osprzętu (wiertła, adaptery, druciane szczotki, talerze szlifierskie itd.), ale jest bardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne np. zapylenie podczas wiercenia z udarem w pozycji pionowej, gdy nie stosuje się odsysania pyłu i urobek poprzez szczeliny szczęk dostaje się do środka uchwytu.

 

Uchwyt na kluczyk

Uchwyt na kluczyk wymaga od użytkownika więcej czasu na montaż narzędzi roboczych, ale daje pewniejsze mocowanie osprzętu, co jest szczególnie istotne podczas pracy przy dużych obciążeniach. Dlatego też większość wiertarek z dużym momentem obrotowym jest fabrycznie wyposażona w zębaty uchwyt wiertarski. Uchwyt na kluczyk polecamy użytkownikom, którym zależy na precyzyjnym i dokładnym działaniu. Tradycyjny uchwyt wiertarski odpowiada potrzebom profesjonalistów, który mocno eksploatują wiertarkę, ponieważ cechuje się długą żywotnością. Minusem tradycyjnych uchwytów zębatych jest to, że istnieje możliwość zgubienia kluczyka.

Podsumowując

  • Uchwyt samozaciskowe pozwalają na mocowanie osprzętu bez użycia klucza, dlatego też bywają nazywane bezkluczykowymi. Posiadają one obudowę plastikową lub metalową bardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne
  • Uchwyty na kluczyk, najbardziej popularne, wyróżniają się tym, że wiertło dociskane jest przy użyciu klucza. Zapewnia to mocniejszy uścisk niż w uchwytach samozaciskowych. Tradycyjny uchwyt na kluczyk należy montować podczas pracy z udarem i w wiertarkach stacjonarnych

 

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
  • tomasz 2020-12-26

    Witam jest błędne określenie że uchwyt z kluczykiem jest minusem, bo istnieje możliwość zgubienia stracenia kluczyka, ja mam wiertarki już po 5-10 lat i nie straciłem kluczyków, ale można nawet stracić głowę jak ktoś nie kumaty wydać to na usterkach, jeżeli takie co tłumaczy się teraz na forach, jakie wiertło do metali do drzewa itd. to znaczy ze mamy coraz bardziej zacofane społeczeństwo kłania nam się 14 wiek, smutne ale prawdziwe Pozdrawiam elektronik

Dodaj komentarz
* Pola wymagane