Wiercenie w metalu nie jest jakąś szczególnie trudną operacją. I właśnie dlatego, by nie skomplikować jej sobie samodzielnie, trzeba, podczas działania w tym materiale, przestrzegać kilku zasad

Kup w Narzedzia.pl
Zestaw wierteł do metalu (13szt) Bosch Robust Line HSS-Co
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
104,99
121,49
Wiertarka bez udaru Makita 6408
dostawa
wysyłka
>12 dni
669
73,99
678,99
Wiertarka bez udaru Makita 6413
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
323,99

O tym, co niezbędne

Po pierwsze - wiertło. Jak poznać, które jest do metalu? Po prostu czytając napis na opakowaniu bądź sprawdzając materiał, z jakiego zostało wykonane. Jeśli jest to stal węglowa bądź stal szybkotnąca – możesz brać się do pracy. Choć warto jeszcze przemyśleć, jakiej średnicy będzie wywiercona przez nas dziura, jaką śrubę chcemy wkręcić i w końcu – jakie wykończenie chcemy stworzyć. Także od tego, czy śrubka będzie na- czy podpowierzchniowa. Najtańsze wiertła to właśnie te ze stali szybkotnącej, narzędziami „wyższej klasy” są te pokryte azotkiem tytanu lub z dodatkiem kobaltu. Nietrudno je zauważyć – mają charakterystyczną, złotawą barwę. Są także trwalsze od swoich mniej szlachetnych odpowiedników. Mimo to nie unikniemy niszczenia się powłoki wiertła, chociażby podczas jego ostrzenia. Generalna zasada jest taka: twarde wiertła do cięższych prac, miękkie do miękkich materiałów.

 

Zapoznaj się z ofertą wiertarek w sklepie narzedzia.pl

 

Zanim przystąpisz do wiercenia w metalu, upewnij się, że dobrze zamocowałeś materiał, który będzie wiercony, np. w imadle. Inaczej się nie da – będziesz potrzebował obu rąk do utrzymania wiertarki we właściwej pozycji. Dokładnie oznacz miejsce wiercenia, a całą czynność przeprowadzaj powoli, spokojnie i, choć nie jest to najłatwiejsze, cierpliwie. Trzeba postępować ostrożnie, by wiertło się nie wyślizgnęło i nie uszkodziło metalowej powierzchni. Najlepiej ustawić działanie wiertarki na optymalną, średnią prędkość.

 

 

Pamiętaj, żeby pracować w odpowiednich warunkach – bezpiecznych i w dniu, w którym masz spory zapas czasu na wykonanie wiercenia, nie słyszysz z tyłu głowy głosu, który nakazuje Ci pośpiech, bo nie zdążysz do lekarza czy urzędu. Lepiej wiercić w metalu raz a porządnie, nie tracąc pieniędzy na kolejne materiały i nie uzyskując dziury, która do okrągłej nie jest w ogóle podobna.

 

 

Wiertarko-wkrętarka Itamati, czyli czym wiercić skutecznie

Oprócz odpowiedniego wiertła, potrzebujemy oczywiście dobrej wiertarki, by wydrążyć dziurę w metalu. Tutaj z pomocą przychodzi Itamati – nowa marka na rynku elektronarzędzi. Nowa, ale mogąca się pochwalić wysoką jakością oferowanych sprzętów, które, dla ułatwienia fachowcom wyboru, podzielono według trzech kategorii. Narzędzia ręczne są niebieskie, miłośnicy działkowania znajdą coś dla siebie w serii zielonej-ogrodowej, a osoba chcąca wywiercić otwór w metalu, wiertarki szukać powinna wśród urządzeń czerwonych. Takich jak wiertarko-wkrętarka Itamati 18V 1,5 Ah Li-Ion. Co ważne, to narzędzie jest sprzętem akumulatorowym, więc nie musimy się martwić o plączące się pod nogami zwoje kabli i przedłużaczy. To że wiertarko-wkrętarkę Itamati napędza akumulator nie znaczy, że sprzętem słabym. Jej napięcie wynosi 18V i poradzi sobie nie tylko z metalem czy tworzywami sztucznymi, lecz także – z betonem.

 

Produkt Itamati należy do najnowocześniejszych na rynku – wszystko dzięki technologii litowo-jonowej (Li-Ion), w którą został wyposażony. Jego pojemność to 1,5 Ah. Uchwyt wiertarko-wkrętarki jest bezkluczowy, co oznacza łatwą wymianę osprzętu. Tryb wiercenia dostosować trzeba do charakteru materiału, w którym je wykonujemy. Dlatego wiertarko-wkrętarka Itamati posiada dwa biegi, pozwalające na takie dopasowania. Nie można zapomnieć o blokadzie wrzeciona oraz o pokrętle ustawień momentu obrotowego. To ostatnie gwarantuje sprawną regulację parametrów pracy sprzętu. Użytkownik narzędzia Itamati może też bezproblemowo regulować kierunek wiercenia prawo-lewo. Wiertarko-wkrętarka nie zaskoczy go nagłym zaprzestaniem działania, ma bowiem wskaźnik naładowania i pracy akumulatora. Daje to operatorowi swobodę, komfort wiercenia. A więc jeśli dobra jakość w przystępnej cenie, to tylko Itamati.

 

 

Makita 6408…

Ci, którzy stawiają na Japończyków, powinni wybrać wiertarkę Makity, model 6408. Cóż on takiego w sobie ma? Przede wszystkim, nowy silnik z dużą mocą rezerwy. Wiadomo, że osobie wiercącej w metalu zależy na jak najmniejszym zmęczeniu, co, jeśli wierci się sprzętem Makity, jest realne. To elektronarzędzie kompaktowe, lekkie (jego waga wynosi tylko 1,4 kg), nieduże. Obudowa wiertarki ma konstrukcję półskorupową, wykonaną z tworzywa sztucznego, wzmacnianego włóknem szklanym. Uchwyt 6408 jest szybkomocujący, urządzenie ma także duży wyłącznik z układem elektronicznym i opcją regulacji biegu – prawo/lewo. Makitę 6408 możemy zamocować w stojaku wiertarskim, a to dzięki szyjce wrzeciona Euro 43 mm. W sklepie narzedza.pl wiertarka dostępna jest także z kompletem wierteł do metalu.

 

Makita 6408 do zapoznania się w narzedzia.pl

 

… lub Makita 6413

„Mała, zręczna, lekka (jej waga to 1,2 kg), ale jednocześnie mocna wiertareczka” – piszą o kolejnym narzędziu Makity – wiertarce 6413 użytkownicy. Zadowoleni, bo już są jej posiadaczami. Tych, którzy nad zakupem urządzenia jeszcze się zastanawiają przekonać może, oprócz mocnego silnika, argument praktyczny – wiertarka ma ergonomiczną, a więc wygodną, łatwą w utrzymaniu rękojeść i uchwyt szybkomocujący. Podobnie jak Makita 6408 charakteryzuje się półskorupową obudową. Działa idealnie nawet w ciasnych narożnikach. Jej pobór mocy wynosi 450 W, a prędkość obrotowa nbiegu jałowym – 0-3000 min -1. Ta wiertarka to idealny produkt, którego działanie powinno usatysfakcjonować każdego majsterkowicza. Ją również możemy w sklepie narzędzia.pl zamówić wraz z zestawem wierteł do metalu.


Japońska Makita 6413 w polskim sklepie narzedzia.pl

 

No to do roboty…

Kiedy już odpowiednio przygotujemy się do wiercenia w metalu: wygospodarujemy na tę czynność odpowiednią ilość czasu, wybierzemy właściwą wiertarkę i wiertło nie pozostanie nam nic innego, jak wziąć się do pracy.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane