Piękny i zadbany trawnik jest ozdobą każdej posesji. Jednak jego utrzymanie wymaga systematycznych działań. Walec do trawy to jedno z urządzeń, które zdecydowanie warto mieć na wyposażeniu. Dzięki niemu trawnik wokół domu będzie pięknie się prezentował i wyglądał znacznie zdrowiej.

Kup w Narzedzia.pl
Walec do trawy Flo 88720
dostawa
wysyłka
>12 dni
209,49

Zastosowanie walca do trawy

Walec do trawy jest urządzeniem o szerokim zastosowaniu. Pozwala zlikwidować wszelkie nierówności, a także ubytki w murawie. Jest nieoceniony, gdy na działce zadomowią się krety bądź inne szkodniki. Wałowanie trawy pozwala ujednolicić powierzchnię trawnika i zlikwidować wszelkie wybrzuszenia. Po takim zabiegu od razu widać, które miejsca wymagają nawożenia lub ponownego wysiewu trawy.

Jest także bardzo przydatny, gdy kupimy trawę w płatach. Wałowanie sprawi, że ukorzeni się ona znacznie szybciej. Walec pozwala także wyrównać glebę przed wysiewem trawy. Natomiast po jej zasianiu można go użyć ponownie, aby lepiej rozłożyć nasiona w glebie i przyspieszyć ich kiełkowanie oraz zakorzenianie. Modele wyposażone w kolce mają jeszcze jedną funkcję - pozwalają napowietrzyć powierzchnię.

Aeracja sprawia, że murawa staje się silniejsza, szybciej rośnie i jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Napowietrzanie umożliwia łatwe przenikania składników niezbędnych do wzrostu trawy. Nakłucia w murawie spulchniają glebę i poprawiają jej napowietrzenie, wspomagają odbudowę systemów korzeniowych trawy i zwiększają powierzchnię przyswajania niezbędnych do wzrostu składników mineralnych oraz wody. Aeracja sprawia, że murawa jest odporniejsza na uszkodzenia mechaniczne i szybciej się po nich regeneruje.

Jak często należy wykonywać wałowanie trawy?

Wałowanie murawy warto wykonywać co najmniej raz w roku. Najlepszym do tego okresem jest wiosna, gdy korzenie aktywują się do wzrostu. Zaleca się, aby pracę wykonywać na lekko wilgotnym trawniku.

Walec do trawy - rodzaje

Dostępne walce do trawy różnią się materiałem, z jakiego zostały wyprodukowane, ciężkością, odporonością na niesprzyjające warunki, przeznaczeniem oraz oczywiście ceną. Znajdziemy wśród nich:

  • plastikowe walce ogrodowe - ich największą zaletą jest niska cena. Niestety są najmniej trwałe i dość szybko ulegają uszkodzeniom. Takie rozwiązania polecane są do miękkich gleb i z pewnością nie zdadzą egzaminu na kamienistych oraz twardych terenach. Przeznaczone są raczej do niewielkich powierzchni.
  • poliuretanowe walce ogrodowe - wymagają wypełniania odpowiednim materiałem, gdyż są dosyć lekkie. Walce tego typu są bardziej odporne i twardsze od modeli plastikowych. Ich zaletą jest z pewnością brak podatności na korozję.
  • stalowe walce do trawy - solidne i wytrzymałe. Wśród nich możemy znaleźć modele ciężkie oraz lekkie przeznaczone do wypełniania. Idealnie sprawdzają się na wymagających i twardych powierzchniach. Dobrej jakości modele pokryte są preparatem antykorozyjnym. Walce stalowe są cięższe od modeli plastikowych i poliuretanowych. Wiele osób odstrasza także wyższa cena produktów stalowych.
  • kamienne walce do trawy - mają wiele zalet. Nie ulegają korozji i nadają się do nawet bardzo trudnych gruntów, są także odporne na uszkodzenia. Walce tego typu są stosunkowo drogie w porównaniu do innych modeli.

Dostępne są także walce do trawy z kolcami, które pozwalają odpowiednio napowietrzyć trawnik. Produkty tego typu najczęściej wykonane są ze stali. Aerację najlepiej wykonywać raz lub dwa razy w roku. Zamiast produktu z kolcami można dokupić specjalne opaski, które pasują do każdego rodzaju walca.

 

wałowanie trawy walcem

Najlepszy walec do trawy

Dobrze dobrany walec do trawy powinien być dostosowany do rodzaju podłoża i jego wielkości. Do niewielkich ogródków wystarczy walec plastikowy lub poliuretanowy. To także najlepsze rozwiązanie, gdy mamy mocno ograniczony budżet. Przy bardziej wymagających żwirowych i kamienistych powierzchniach lepiej zdecydować się na droższe rozwiązania stalowe lub kamienne. To także modele dedykowane do większych powierzchni.

Wybierając lekki walec stalowy, należy zwrócić uwagę na jego pojemność wyrażoną w litrach. Od niej bowiem uzależniona jest waga walca, jaką możemy uzyskać. Zbyt lekkie nie spełnią swojej funkcji. Także walce wykonane z tworzyw sztucznych wymagają napełnienia odpowiednim materiałem. Niektóre z nich dopuszczają użycie tylko jednego surowca do wypełnienia, inne dają w tej kwestii dowolność.

Ciężar walców powinien być dopasowany do rodzaju i twardości wyrównywanego gruntu, a także dopasowany do siły i możliwości osoby go obsługującej. Większość modeli można także przymocować do traktorków ogrodowych, dzięki czemu praca przebiegnie sprawnie i bez zbędnego wysiłku.

Warto wybierać także walce z kolcami lub dokupić do nich specjalne opaski. Aeracja pozwala odżywić trawnik, poprawić jego ukorzenienie i wzmocnić murawę na działanie uszkodzeń mechanicznych.

Tani czy drogi walec do trawy?

Dla wielu osób ważna będzie także cena. Najtańsze są modele plastikowe i poliuretanowe, jednak odznaczają się one znacznie mniejszą odpornością na uszkodzenia.

Rozwiązania stalowe kosztują od ponad 100 do nawet kilkuset złotych. Najdroższe, ale jednocześnie najtrwalsze są modele kamienne, które z reguły kosztują kilkaset złotych. Często, zwłaszcza gdy walec będzie intensywnie eksploatowany, lepiej wydać trochę więcej na model, który wytrzyma znacznie więcej i posłuży przez wiele lat.

 

 

Wybierając walec ogrodowy, koniecznie należy zwrócić uwagę na jakość jego wykonania. Jeśli zdecydujemy się na model stalowy, warto sprawdzić, czy jest on pokryty warstwą antykorozyjną, która znacząco przedłuży jego żywotność. Jeśli posiadamy na wyposażeniu traktorek ogrodowy, najlepiej zaopatrzyć się w produkty montowane do tego typu urządzeń. Dzięki takiemu rozwiązaniu praca przebiegnie sprawnie. Jest to istotne zwłaszcza przy dużych powierzchniach, gdzie wałowanie ręczne jest bardzo czasochłonne.

* Pola wymagane
Dodaj komentarz