Parametry techniczne ukośnicy Metabo KGS 254M wyglądają imponująco. Jak jednak sprawuje się podczas pracy? Czy w warunkach rzeczywistych też okaże się tak dobra? Co jest jej plusem, a co można uznać za minus? Zapytaliśmy użytkowników, co sądzą o ukośnicy KGS254M.

Kup w Narzedzia.pl
Ukośnica Metabo KGS 254 M
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
dziś
1 418,99

Silnik

Ukośnica Metabo KGS254M wyposażona została w silnik indukcyjny o mocy 1,8kW, który jest znacznie bardziej odporny na duże obciążenia niż motor komutatorowy. Nie wymaga także obsługi i konserwacji. Użytkownicy potwierdzają, że piła pracuje bez zarzutu – przy cięciu kantówek o rozmiarach zbliżonych do maksymalnych możliwości KGS254M nie występuje spadek mocy czy prędkości obrotowej piły. Jest to zaleta opisywanego wyżej silnika. Bardzo dobre rezultaty otrzymuje się zarówno przy pracy ze stosunkowo miękkim drewnem (sosna, świerk), jak również z twardymi materiałami – płytą wiórową czy panelami podłogowymi.

Ze względu na specyfikę silników indukcyjnych i znaczne ilości ciepła, jakie emitują, ukośnica posiada zabezpieczenie termiczne, które zatrzymuje urządzenie w przypadku wzrostu temperatury powyżej wartości granicznych określanych przez producenta. Przy dużych prędkościach cięcia obrabiany materiał powinien być unieruchomiony i pewnie zamocowany – służy do tego specjalny uchwyt, którego obsługa możliwa jest nawet jedną ręką.

Możliwości cięcia

Jeśli chodzi o szczegółowe parametry, to ukośnica wyróżnia się głębokością cięcia pod kątem 45st. – 54mm oraz głębokością cięcia pod kątem 90st. – 90 mm; szerokość cięcia pod kątem 45st: 80mm, szerokość cięcia pod kątem 90st: 305 mm. Możliwość ustawiania głębokości doskonale nadaje się do wykonywaniu nacięć lub wpustów w grubych belkach. Duży zakres pracy piły (305mm) umożliwia, np. zacinanie pod kątem 45st. elementów na boksy szuflad. Osiągana prędkość obrotowa waha się w granicach 3900-5150obr./min. w zależność od rodzaju ciętego materiału. Co więcej, osiąga prędkość cięcia 68,5m/s. Użytkownicy są zgodni, co do jednego - parametry techniczne ukośnicy są naprawdę imponujace.

Udogodnienia

Ukośnica KGS 254 M to urządzenie idealne dla wszystkich, którym zależy na mocnym sprzęcie, dokładności cięcia i wysokiej kulturze pracy. Zapewniają to takie rozwiązania jak: uchwyt do mocowania materiału, system szybkiego mocowania brzeszczotu, itp. Doskonałe zabezpieczenie prowadnicy przed pyłem wpłynie na jej trwałość, a blokada posuwu może zostać wykorzystana przy wykonywaniu szybkich cięć seryjnych. Ponadto zintegrowane przyłącze na wióry zapewnia czyste powietrze i komfort pracy.

Minusy

Odrobinę brakować może płynnej regulacji prędkości obrotowej silnika. Wszyscy użytkownicy w swoich opiniach są zgodni, co do jednego: „minusem KGS254M jest brak łagodnego startu”.

Tarcza tnąca

Zgodnie z nomenklaturą przyjętą przez Metabo również w przypadku innych maszyn, liczba w nazwie modelu informuje o średnicy tarczy. Ukośnica posiada w zestawie tarczę tnącą o średnicy 254mm i średnicy otworu 30mm, co przy wyposażeniu piły w posuw pozwala na cięcie materiału o maksymalnych wymiarach 305x90mm. Użytkownicy wskazują jednak, że sama jakość tarczy pozostawia wiele do życzenia: „Wrażenie zrobiła na mnie obudowa i możliwości silnika, ale cięcie z firmową tarczą już nie. Zwykły przemienny ząb z kątem - 5st. Szła jak burza dopiero, gdy zamontowałem inną tarczę. Okazało się, że świetnie radzi sobie z różnorodnymi materiałami, zachowuje dużą dokładność i sprawność”.

Laser

Piła posiada również wskaźnik laserowy wyznaczający linię cięcia. Udogodnienie to nie jest jednak doskonałe. Użytkownicy zauważyli, że przy pochyleniu głowicy w prawą lub lewą stronę, wskaźnik jest zawodny, bowiem świeci niedokładnie na powierzchnię stołu maszyny.

Stół

Piła ukosowa Metabo KGS 254 M zapewnia szerokie możliwości pracy i obróbkę nawet dużych elementów. Posiada bowiem bezstopniowo rozsuwane rozszerzenie stołu po obu stronach z ogranicznikiem długości. Poszerzenie stołu jest szybkie i sprawne. Wystarczy zwolnić blokadę, a za pomocą nóżek można go dokładnie wypoziomować.

Bezpieczeństwo

Metabo położyło również nacisk na bezpieczeństwo – zarówno samej ukośnicy, jak i operatora. Przed skaleczeniem ostrzem chroni osłona tarczy, zwalniana za pomocą blokady połączonej z włącznikiem KGS 254M. Praca piłą ukosową Metabo jest dosyć komfortowa – wygodny uchwyt z szerokim włącznikiem zapewnia łatwą obsługę. Użytkownik nawet podczas długiej pracy nie odczuwa dyskomfortu.

Podsumowanie

Piła ukosowa Metabo KGS254M jest oceniana przez użytkowników jako doskonale wykonane narzędzie. Stosowana jest zarówno przez majsterkowiczów, ale ma także rzeszę wiernych użytkowników w segmencie profesjonalnych narzędzi. Docenią ją osoby, które stawiają na solidne urządzenia i bezkompromisowe rozwiązania. Jak ocenia jeden z użytkowników: „Piła Metabo jest duża i mocna nawet przy zastosowaniach profesjonalnych. Wygrywa z konkurencją precyzyjnym wykonaniem oraz takimi pomysłami jak przewód zasilający poprowadzony w prowadnicy”. Ma jednak jedną wadę – brak opcji łagodnego rozruchu, co jest dużym utrudnieniem podczas pracy, a także obciążeniem dla samej ukośnicy. Pod względem ceny, piła wypada niezwykle korzystnie. Obiektywnie wystawiamy ocenę – pięć z plusem!

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane