Szlifierka mimośrodowa czy oscylacyjna? Nie wiesz, którą wybrać? Już podpowiadamy. Szlifierki mimośrodowe łączą w swoim działaniu ruch oscylacyjny z obrotowym. W związku z tym szlifierki mimośrodowe mają szersze zastosowanie od szlifierek oscylacyjnych, gdyż nadają się one do szlifowania zgrubnego.

Kup w Narzedzia.pl
Szlifierka mimośrodowa Ryobi ONE+ R18ROS-0
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
271,99
Szlifierka mimośrodowa AEG BEX 18-125-0
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
368
Szlifierka mimośrodowa Metabo SXE 3125
dostępne
10 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
471,99
Szlifierka mimośrodowa Bosch GEX 125-1 AE
dostępne
6 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
399,99
Szlifierka mimośrodowa Dedra SAS+ALL 18V DED7062
dostępne
5 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
237,99
Szlifierka oscylacyjna Ryobi RSS280-S
dostępne
5 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
213,99

Szlifierki mimośrodowe to elektronarzędzia o zasadzie działania bardzo zbliżonej do zasady pracy szlifierek oscylacyjnych. Różnica pomiędzy tymi szlifierkami sprowadza się do wykorzystania w szlifierkach mimośrodowych, oprócz oscylacji, ruchu obrotowego stopy szlifierskiej. Ten dodatkowy ruch sprawia, że szlifierki mimośrodowe pracują bardziej agresywnie niż szlifierki oscylacyjne. Efektem tego jest możliwość bardziej efektywnego usuwania materiału od szlifierek oscylacyjnych.

Szlifierki mimośrodowe - czym się charakteryzują

Szlifierki mimośrodowe mają bardziej uniwersalne zastosowanie i nadają się do większości prac szlifierskich. Zostały wyposażone w elastyczny talerz szlifierski, dzięki czemu szlifierką mimośrodową można obrabiać powierzchnie wklęsłe i wypukłe. W przypadku powierzchni płaskich obróbka następuje to zdecydowanie szybciej niż np. przy użyciu szlifierki oscylacyjnej, gdyż stopa szlifierki mimośrodowej wykonuje nie tylko ruch oscylacyjny, ale jednocześnie ruch obrotowy. Ponadto po zmianie tarczy, szlifierka mimośrodowa może również pełnić funkcje polerki. Szlifierki mimośrodowe możemy podzielić na: szlifierki z ruchem obrotowym niewymuszonym i szlifierki mimośrodowe z ruchem wymuszonym. Zobacz też: ranking szklierek mimośrodowych.

Szlifierki mimośrodowe z ruchem niewymuszonym

W szlifierce mimośrodowej z ruchem obrotowym niewymuszonym, ruch obrotowy wytwarzany jest przez siłę odśrodkową wytwarzaną przez mechanizm mimośrodowy. Stąd nie ma w nich żadnej bezpośredniej lub pośredniej transmisji obrotów z silnika do stopy szlifierskiej. W związku z tym prędkość obrotową stopy może być regulowana wyłącznie siłą nacisku szlifierki na obrabiany element. Słabszy nacisk to większa prędkość obrotowa oraz szybkość szlifowania i odwrotnie, – silny nacisk to mniejsza prędkość obrotowa i szybkość szlifowania.

Szlifierki mimośrodowe z ruchem wymuszonym

Z kolei szlifierki mimośrodowe z ruchem obrotowym wymuszonym, to elektronarzędzia, w których stopa szlifierska obracana jest przez silnik. Ruch obrotowy w tym przypadku odbywa się za pośrednictwem mechanizmów przekładni. W związku z tym wielkość ruchu obrotowego w niewielkim stopniu zależy od siły nacisku operatora na szlifierkę.

Szlifierki mimośrodowe z wymuszonym ruchem stopy szlifierskiej są przeznaczone do wydajnego szlifowania zgrubnego. Jeśli nie zależy nam na szybkości pracy, wystarczy szlifierka mimośrodowa z niewymuszonym ruchem obrotowym stopy, która jest zresztą z reguły tańsza. Możemy nią wykonać zarówno szlifowanie zgrubne, jak i wykańczające.

szlifierka mimośrodowa boch przy pracy

Szlifierki oscylacyjne - co czego się przydają?

Szlifierki oscylacyjne to narzędzia przeznaczone do prac szlifierskich na płaskich i równych powierzchniach jak i delikatnie zaokrąglonych. Szlifierki oscylacyjne służą do prowadzonej z wyczuciem, a zarazem szybkiej obróbki powierzchni drewnianych. Prostokątna stopa szlifierska gwarantuje także swobodne dotarcie i dokładne wyszlifowanie narożników. Delikatne, precyzyjne  szlifowanie i wysoka jakość obróbki na dużych, płaskich powierzchniach to zadania dla szlifierki oscylacyjnej. Spokojna i regularna praca silnika zapewnia niski poziom drgań. Przy wyborze szlifierki oscylacyjnej należy pamiętać, że im większa stopa, tym szybciej uporamy się z pracą. Jednak wielkość stopy może być utrudnieniem, jeśli zależy nam na szlifowaniu powierzchni o mniejszych gabarytach, bądź w miejscach trudno dostępnych. Zobacz też: ranking szlifierek oscylacyjnych.

mężczyzna szlifuje szlifierką oscylacyjną stół

Przeczytaj też: Jaką szlifierkę wybrać do drewna?

O czym warto pamiętać, wybierając szlifierkę?

1. Szlifierki  mimośrodowe mają bardziej uniwersalne zastosowanie – przeznaczone są do bardziej zgrubnego szlifowania powierzchni płaskich i dokładnego lekko zakrzywionych. Mogą być także stosowane do zdzierania powłok malarskich.

2. Szlifierki oscylacyjne służą do precyzyjnego szlifowania płaskich powierzchni i do zgrubnego szlifowania powierzchni lekko zaokrąglonych. Prostokątna stopa szlifierska zapewnia także dotarcie do narożników.

A może szlifierka z wymienną stopą?

Producenci wychodzą na przeciw oczekiwaniom klientów i coraz częściej oferują modele, które posiadają 3 wymienne stopy: delta, mimośrodową i oscylacyjną. jeśli zależy ci na uniwersalnej szlifierce, którą wykonasz większość prac w domu, jest to najlepsza opcja.

Komentarze
 • irek 2021-11-23

  ja mam szlifierkę z wymienną stopą i myśle sobie, że niepotrzebnie wydałem pieniadze na nią. i tak używam jej tylko jako szlifierki mimośrodowej, bo mam wrażenie, że zaczepy na stopę o nie były stworzone do częstych wymian, więc zostawiłem to, czego najcześciej uzywam.

 • jarek 2021-11-23

  oscylacyjne to jakieś nieporozumienie, tylko szlifierki mimośrodowe

 • ania 2021-11-04

  przy renowacji mebli lepiej mi się pracuje mimośrodową mimo wszystko. a wymienna stopa, to bywa nieporozumieniem, kuzyn ma i czuć, że różnie przenoszone sa te wibracje, nie jest tak samo wydajna w obu wariantach.

 • Nikodem 2020-10-01

  w sumie teraz to wystarczy kupić z wymienną stopą i jest i mimośrodowa i oscylacyjna

 • Adam 2020-02-13

  e tam papierem można to zrobić

 • Administrator Narzedzia.pl 2020-01-10

  Szlifierka oscylacyjna Ryobi EOS2410NHG świetnie się sprawdzi do prac majsterkowych w garażu lub przydomowym warsztacie. Warto mieć na uwadze, że nie jest to produkt dedykowany do długotrwałych prac, jak to jest w przypadku narzędzi Bosch Professional.

 • sezam 2020-01-09

  A jakieś opinie o Ryobi EOS2410NHG?

 • Edek 2019-06-19

  gdzie makita z czym do ludzi? oscylacyjne może i tak, bo to słabe takie, równie dobrze można sobie ręką szlifować

 • Spec majster 2019-05-12

  Najlepsze oscylacyjne ma zdecydowanie makita!

 • Administrator 2016-04-06

  Do szlifowania beli z drewna polecamy szlifierki taśmowe. Docelowo przeznaczone są one do szlifowania dużych powierzchni, gdzie nie jest wymagane bardzo precyzyjna obróbka drewna. Szlifierki mimośrodowe są przeznaczone zasadniczo do szlifowania zgrubnego, ale mniejszych powierzchni.

 • Mateusz 2016-04-04

  Mam małe pytanie. Czy szlifierki mimosrdodkowe nadają się do obrabiania beli z drzew?

 • Kapitan 2015-12-23

  Ja tam jestem ze starej szkoły i jeśli szlifierka to przede wszystkim szlifierka kątowa, ewentualnie tarczowa, do innych nie jestem przekonany jakoś

 • Igor Ka 2015-11-03

  A co myślicie o szlifierkach od aeg, warto?

 • Karol 2015-08-29

  najlepsza wielofunkcyjna jest

Dodaj komentarz
* Pola wymagane