Lato to czas kiedy lubimy się otaczać roślinami. Dlatego też tak chętnie sadzimy drzewa i krzewy w naszych ogrodach, a balkony ozdabiamy kolorowymi pelargoniami, aby być jak najbliżej natury. Możemy również stworzyć własny wiszący ogród całoroczny, który będzie naszym żywym obrazem na ścianie! Jak? To proste! Zapoznaj się z projektem od marki Bosch, chwyć narzędzia i bierz się do roboty!

Kup w Narzedzia.pl
Wiertarko-wkrętarka Bosch PSB 18 LI-2 Ergonomic
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
dziś
576,99
Wkrętak Bosch IXO V full
dostępne
3 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
364,49
1 018
885

Potrzebne narzędzia:

Bosch diy

Materiały potrzebne do wykonania projektu:

 • Stare okno lub dekoracyjna rama okienna
 • 2 listwy drewniane, 120x3x1,9cm
 • Sklejka topolowa, 80x40x0,3cm
 • Arkusze forniru, 40x50cm
 • 2 łączniki płaskie
 • 4 kątowniki metalowe, 25x25x17mm
 • 6 wkrętów do drewna, 3,5x30mm
 • 20 wkrętów do drewna, 3x14mm2
 • haki gwintowane, 7x120mm oraz odpowiednie kołki rozporowe do montażu na ścianie
 • Siatka druciana, 100x50cm, dopasowana do wymiarów danego okna
 • Zaciski śrubowe
 • Calówka
 • Ołówek
 • Rękawice ogrodowe
 • Okulary ochronne
 • Drewniany szpikulec
 • Ziemia do kwiatów
 • Różne gatunki sukulentów: np. rozchodnik, rojnik
 • Opcjonalnie: klej do drewna

Krok 1.
W pierwszym kroku będziemy musieli przygotować stelaż, który następnie zostanie przykręcony z tyłu okna i będzie pełnił funkcję podłoża dla roślin. Stelaż będzie się składał z kwadratowego obramowania oraz dwóch skrzyżowanych ze sobą listw wewnętrznych, czyli łącznie będziemy potrzebowali 6 drewnianych listew. Ich długość ustalamy za pomocą calówki, przykładając ją w sam środek listw okiennych.

Bosch diyKrok 2.
Za pomocą ołówka zaznaczamy zmierzone długości na listwach drewnianych, a następnie przycinamy je na odpowiednią długość za pomocą pilarki NanoBlade AdvancedCut 50. Ważne jest, aby podczas cięcia przymocować listwy do stołu roboczego za pomocą ścisków.

Krok 3. 
W kolejnym kroku musimy skręcić stelaż. W tym celu składamy wszystkie przycięte listwy, z wyjątkiem wewnętrznej listwy pionowej. Następnie zaznaczamy trzy otwory pośrodku każdej z dwóch listw pionowych obramowania: po jednym w połowie każdej listwy i dwa kolejne po prawej i lewej stronie środkowego otworu na wysokości znajdujących się po przeciwnej stronie listw poziomych.

Bosch diyKrok 4.
Za pomocą akumulatorowej wiertarko-wkrętarki udarowej PSB 18-LI-2 Ergonomic oraz wiertła do drewna 3mm wiercimy otwory w każdym z sześciu zaznaczonych punktów. Następnie skręcamy ze sobą elementy stelażu, mocując wkręty w wywierconych wcześniej otworach.

Bosch diy

Krok 5.
Ostatnią czynnością, którą musimy wykonać przy stelażu, jest zamocowanie wewnętrznej listwy pionowej. W tym celu umieszczamy listwę pionową pośrodku obramowania. Listwa ta będzie zamocowana za pomocą wpustów, dlatego należy zaznaczyć szerokość listwy pionowej pośrodku dwóch górnych listew. Głębokość wpustów równa jest szerokości listwy pionowej. Następnie tę samą czynność zaznaczania wymiarów wpustów musimy wykonać na dwóch górnych listwach poziomych.

Bosch diy

Krok 6. 
Za pomocą wyrzynarki akumulatorowej PST 18 LI wycinamy wpusty zgodnie z zaznaczeniami, a następnie mocujemy pionową listwę we wpustach. Wskazówka: Aby listwa pionowa lepiej się trzymała, możemy nałożyć we wpustch odrobinę kleju do drewna.

Bosch diy

Krok 7. 
Na tym etapie przygotowywania projektu musimy stworzyć łuk oraz tylną ściankę. Przykładamy stelaż do tylnej strony ramy okiennej, a następnie umieszczamy arkusz forniru na ramie okiennej, po zewnętrznej stronie stelażu tak, aby tworzył łuk przechodzący przez najwyższy punkt stelażu. Mocujemy go po obu stronach za pomocą zacisków śrubowych. Teraz możemy ustalić i zaznaczyć wymaganą szerokość i długość forniru. Aby móc przymocować fornir do stelażu, musi wystawać na długość jednego centymetra po obu stronach. Szerokość arkusza forniru zależy od głębokości stelażu (wymiary te muszą być do siebie dopasowane).

Bosch diy

Krok 8. 
Przycinamy arkusz forniru do odpowiedniej długości używając wkrętarki akumulatorowej IXO z uniwersalnym adapterem do cięcia.

Bosch diy

Następnie mocujemy go do stelażu za pomocą zszywacza akumulatorowego PTK 3,6 LI. Aby uniknąć nierówności, najpierw mocujemy arkusz po lewej stronie stelażu, następnie na górze, a potem po przeciwnej stronie.

Bosch diy

Krok 9.
Mocujemy do stelażu tylną ściankę. W tym celu układamy stelaż na sklejce topolowej, zaznaczamy na niej wymiary stelażu i przycinamy sklejkę za pomocą wyrzynarki akumulatorowej PST 18 LI. Następnie mocujemy ściankę do stelażu za pomocą zszywacza akumulatorowego PTK 3,6 LI.

Bosch diy

Krok 10.
Kiedy już przygotowaliśmy nasz stelaż, musimy umieścić siatkę drucianą z tyłu okna. Aby siatka nie przemieszczała się podczas przycinania, możemy dodatkowo ją obciążyć stelażem. Przycinamy siatkę drucianą do wymiaru okna za pomocą sekatora EasyPrune. Następnie odkładamy stelaż na bok i mocujemy siatkę z tylnej strony okna przy użyciu zszywacza PTK 3,6 LI. Aby móc później zamocować stelaż do tylnej strony okna, umieszczamy kątowniki w pozycji pionowej we wszystkich narożnikach okna i mocujemy je za pomocą wkrętów.

Bosch diy

Krok 11.
Nasz wiszący ogród jest już prawie gotowy. Teraz musimy przyłożyć stelaż do tylnej strony okna i przykręcić go do metalowych kątowników. Jeżeli chcemy nasz ogród zawiesić na ścianie musimy do tylnej ścianki stelażu zamocować dwa łączniki płaskie używając do tego wkrętarki akumulatorowej IXO i czterech wkrętów do drewna 3x14mm. Jeden łącznik płaski przykręcamy pośrodku najwyższego punktu łuku, a drugi mocujemy pośrodku dolnej listwy poziomej.

Bosch diyKrok 12.
Teraz możemy od góry wypełnić nasze okno ziemią ogrodniczą do kwiatów. Przy wyborze roślin warto wziąć pod uwagę gatunki z mniejszym zapotrzebowaniem na wodę - sukulenty w tym wypadku będą doskonałym rozwiązaniem. Umieszczamy sadzonki delikatnie pomiędzy oczkami siatki drucianej i za pomocą szpikulca umieszczamy korzenie w ziemi. Wskazówka: Aby rośliny pozostały na swoim miejscu po zawieszeniu ogródka na ścianie, okno należy pozostawić w pozycji poziomej przez około 2 tygodnie, aby rośliny dobrze się zakorzeniły.

Bosch diyKrok 13. 
Mocujemy nasz wiszący ogród na ścianie. W tym celu wiercimy w ścianie dwa otwory za pomocą wiertarko-wkrętarki udarowej PSB 18 LI-2 Ergonomic. Następnie umieszczamy w nich kołki rozporowe, wkręcamy haki gwintowane (7x120mm) i zawieszamy ogródek na łącznikach płaskich. 

Bosch diy

Dodaj komentarz
* Pola wymagane