Zbliża się weekend. Marzysz o leniuchowaniu do południa w łóżku? Możesz zaskoczyć bliską Ci osobę własnoręcznie przyrządzonym śniadaniem podanym wprost do łóżka. Aby dodać tej chwili wyjątkowości, przedstawiamy projekt, który jeszcze bardziej podkreśli szczególny charakter weekendowego poranka.

Do wykonania stolika potrzebne będą:

• drewniane wałki o średnicy 16 mm przycięte pod wymiar jak poniżej:
- 2 szt. długości 370 mm
- 4 szt. długości 325 mm

• deski kantówki przycięte pod wymiar jak poniżej:
- 4 szt. o wymiarach: 19 mm x 30 mm x 250 mm
- 2 szt. o wymiarach: 19 mm x 50 mm x 550 mm
- 2 szt. o wymiarach: 19 mm x 50 mm x 417 mm

• sklejka o wymiarach 550 mm x 350 mm x 10 mm

• 20 szt. wkrętów o wymiarach 3,5 mm x 45 mm

Niezbędne narzędzia:

 Krok 1

Budowę stolika śniadaniowego zaczynamy od dokładnego wyszlifowania wszystkich elementów, zwracając szczególną uwagę na ostre krawędzie. Można użyć do tego szlifierki Bosch PSM 10,8 LI.

Krok 2
Kolejnym krokiem jest wykonanie nóżek do stolika. Wykorzystamy do tego kantówki o wymiarach 19 x 30 x 250 mm. Pracę zaczynamy od wywiercenia w nich otworów. Aby to zrobić, kantówkę kładziemy na jej szerszym boku i od ścianki o długości 30 mm odmierzamy kolejno 20 mm i 55 mm w stronę środka. W wyznaczonych punktach wywiercamy otwory o głębokości 10 mm np. wiertarko-wkrętarką Bosch PSR 18 LI-2. Ważne, aby średnica otworów była równa średnicy drewnianego wałka czyli 16 mm.


Krok 3
Następnie zajmujemy się drugim końcem kantówki. Najpierw musimy go dokładnie zaokrąglić. Przyda się do tego wyrzynarka Bosch PST 18 LI. Linię cięcia wyznaczamy wcześniej ołówkiem. Potem od krawędzi odmierzamy 15 mm w stronę środka. W tak wyznaczonym miejscu wywiercamy otwór na wylot. Podobnie jak poprzednio, otwór ma średnicę 16 mm. Wszystkie kroki powtarzamy dla pozostałych trzech kantówek.


Krok 4
Po przygotowaniu wszystkich kantówek łączymy je ze sobą za pomocą wałków. Krótsze odcinki wkładamy w otwory o głębokości 10 mm, natomiast dłuższe w otwory wywiercone na wylot. Dodatkowo zabezpieczamy mocowanie krótszych wałków wkrętami. W taki sposób powstały nóżki do stolika.


Krok 5
Kolejnym krokiem jest przygotowanie kantówek o wymiarach 19 x 50 x 550 mm. Podobnie jak poprzednio, deskę kładziemy na jej szerszym boku i od krawędzi ścianki o długości 50 mm odmierzamy 20 mm. Następnie od krawędzi ściany o długości 550 mm odmierzamy 10 mm. W miejscu przecięcia linii wiercimy otwór o głębokości 10 mm. Pamiętajmy, że ich średnica musi być równa średnicy naszego wałka. Czynność powtarzamy z drugiej strony kantówki. W ten sposób powstały otwory, do środka których wkładamy drewniane wałki z zewnętrznej części wcześniej przygotowanych nóżek do stolika. Analogiczne kroki wykonujemy dla drugiej kantówki.
Następnie na konstrukcję kładziemy blat ze sklejki i łączymy go z kantówkami za pomocą wkrętów. Najlepiej zrobić to lekką i poręczną wkrętarką IXO


 

Krok 6
Ostatnim etapem projektu jest przygotowanie wygodnych uchwytów. W tym celu kantówkę o wymiarach 18 x 50 x 417 mm przecinamy na pół. Następnie od dłuższej krawędzi kantówki zaznaczamy punkt na wysokości 18 mm i „cyrklem“ zrobionym np. z ołówka i sznurka odrysowujemy półkole. Następnie używając wyrzynarki wycinamy uchwyt według narysowanego konturu i miejsce wycięcia dokładnie szlifujemy – można do tego użyć narzędzia wielofunkcyjnego PMF 190 E. Ostatnim krokiem jest przykręcenie kantówki do jednego boku stolika. Tak samo postępujemy z drugą połówką.


Gotowe!

Stolik śniadaniowy, na którym podamy pyszne śniadanie w sobotni lub niedzielny poranek. 

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane