Nie wiesz, jaką kosę spalinową wybrać? Czy z silnikiem 2- czy 4-suwowym? Chcesz wiedzieć, co to oznacza w praktyce? Przygotowaliśmy krótki poradnik, który ułatwi wybór.

Kup w Narzedzia.pl
Kosa spalinowa Verto 50G491
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
piątek
609,99
Kosa spalinowa Dedra DED8715
dostawa
wysyłka
>12 dni
527
Kosa spalinowa Makita EBH252U
dostępne
4 szt.
dostawa
wysyłka
piątek
1 329
Kosa spalinowa Makita EBH341UZ
dostawa
wysyłka
8-11 dni
1 893,49
Kosa spalinowa 1,25kW kombi 4w1 Proma PGK-4304
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
1 290

Silnik dwusuwowy i czterosuwowy - co oznaczają różnice w budowie silników w praktyce?

Kosa z silnikiem 2-suwowym jest wydajniejsza niż kosa z silnikiem 4-suwowym. Budowa silnika dwusuwowego jest prosta. Nie wymaga specjalnych układów służących smarowaniu jego elementów, zatem konserwacja jest znacznie łatwiejsza. Silniki 2-suwowe są też mniej awaryjne, ponieważ do ich konstrukcji potrzebna jest zdecydowanie mniejsza liczba ruchomych elementów.

Zobacz ofertę kos spalinowych w sklepie narzedzia.pl

Mężczyzna kosi kosą spalinową trawnik

Który silnik wydajniejszy? – 2-suwowy czy 4-suwowy?

Silnik dwusuwowy ma stosunkowo małą masę i jest bardzo wydajny. Jeśli zależy nam na szybkim i sprawnym koszeniu, zalecamy użycie kosy z silnikiem 2-suwowym, ponieważ z tej samej pojemności silnika dwusuwowego, możemy uzyskać więcej mocy, niż z silnika czterosuwowego.

Mniej spalin - tu wygrywa silnik czterosuwowy

Kosa z silnikiem 2-suwowym  ma jednak pewne minusy. Silnik dwusuwowy zdecydowanie bardziej zanieczyszcza środowisko, niż silnik czterosuwowy. Podczas pracy silnika wraz ze spalinami wyrzucana jest do otoczenia mieszanka paliwowa, która nie została w całości zużyta podczas procesu spalania. Spalany jest również olej, który dodajemy do mieszanki paliwowej, aby silnik miał odpowiednie smarowanie. Wszystko to sprawia, że operator jest narażony na wdychanie nieprzyjemnych oparów.

Dwusuowy czy czterosuwowy? Który ciszej pracuje?

Kosa z silnikiem 2-suwowym dużo głośniejsza niż kosa z silnikiem 4-suwowym. Ponadto, gdy silnik jest zimny, może nierówno pracować. Świece mogą być zalewane przez olej w czasie sprężania mieszanki i stąd właśnie charakterystyczny, nierówny rytm pracy tego typu silników.

 

Pzeczytaj również: Wszystko o kosach spalinowych

Paliwo czy mieszanka paliwowa?

W kosach 2-suwowych używa się mieszankę etyliny 95 i specjalnego oleju, które są ze sobą połączone w proporcji 25:1 lub 50:1 – według zaleceń producenta. Pracując tego rodzaju kosą należy mieć na uwadze fakt, że taka mieszanka ma ograniczoną przydatność na skutek negatywnego oddziaływania na jej smarność tzw. biododatków, które zawiera paliwo. Rozkładają one olej stosowany do smarowania silników 2-suwowych. Przydatność do zużycia mieszanki paliwowej to maksymalnie 10 dni. W przypadku pracy kosą z silnikiem 2-suwowym, należy więc sporządzić dokładnie tyle mieszanki, ile potrzebujemy podczas zaplanowanego koszenia.

 

Zobacz również: Jaka kosa spalinowa? - Top10 najlepiej sprzedawanych kos

 

Przykładowe modele

Kosy spalinowe wyposażone w silnik 2-suwowy, to: kosa spalinowa 4 w 1 Proma PGK-43040, kosa Hecht 127 BTS PROMO. Wśród kos z silnikiem 4-suwowym wyróżniamy: kosę Ryobi RLT430CESD, kosę spalinową Makita EBH341R.

 

Podsumowanie: wybrać silnik czterosuwowy czy dwusuwowy?

 • Silnik 2-suwowy ma prostszą  i  lżejszą  konstrukcja  w  porównaniu  z  silnikiem 4-suwowym, co przekłada się na masę kosy
 • Kosy z silnikiem 2-suwowym są łatwiejsze w konserwacji – nie wymagają wymiany oleju
 • Silniki dwusuwowe mają większą moc w porównaniu z silnikami czterosuwowymi z tej samej pojemności skokowej.
 • Kosa z silnikiem 4-suwowy jest bardziej ekologiczna i mniej uciążliwa dla środowiska, a także bardziej przyjazny użytkownikowi niż kosa silnikiem 2-suwowym
 • Kosy spalinowe z silnikiem 4-suwowym są łatwiejsze w obsłudze. Nie wymagają przygotowania specjalnej mieszanki. Do pracy potrzebują wyłącznie paliwa Pb95. Jednak, co jakiś czas trzeba wymienić olej w silniku.
Komentarze
 • Bartek 2022-07-27

  Kupiłem kosę matrix 4 suw i nie wiem czy czy rozrabiać mieszankę do paliwa

 • Marcin 2022-06-05

  Honda w swoich kosach zaleca wymianę oleju co 50mth, więc nie rozumiem co w tym jest problematyczne według autora tekstu. Łatwiej wymienić olej raz lub dwa razy do roku niż dobierać mieszankę przed każdym koszeniem...

 • Krzysztof 2021-07-23

  Produkowane są jeszcze kosy z silnikami 4 suwowymi zasilane mieszanką tak jak silniki 2 suwowe Sthil 4 mix.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane