Lato to nie tylko czas wypoczynku w ogrodzie, ale również okres, w którym szczególnie dużo czasu poświęcamy na jego pielęgnację. Czym warto zająć się w sierpniu?

Kup w Narzedzia.pl

Trawnik

Przede wszystkim nie można zapominać o trawniku, który stanowi główną ozdobę naszego ogrodu. Oczywiście podstawą jest jego regularne koszenie. Wybór odpowiedniego narzędzia zależy od wielu czynników: rodzaju i wielkości powierzchni, częstotliwości koszenia, wymogów, jakie mamy wobec szerokości, wysokości koszenia, tego, czy wolimy mieć wyrzut do kosza, boczny, czy interesuje nas funkcja mulczowania. 

 

Sierpień jest miesiącem, w którym często bywa sucho, dlatego nie zapominajmy o regularnym podlewaniu naszej trawy. W upalne dni wskazane jest obfite podlewanie nawet co 2 dni. Nawet jeśli nie jest bardzo gorąco, warto przynajmniej raz w tygodniu dostarczyć trawnikowi wodę. Przodującym producentem węży ogrodowych jest GARDENA. Bez problemu można się zaopatrzyć w sprzęt, który posłuży nam długie lata. Np. wąż Classic 1/2" o długości 20 m  jest odporny na odkształcenia, ciśnienie robocze wody, a nawet promieniowanie UV. Podczas jego produkcji nie wykorzystano toksycznych ftalanów ani metali ciężkich. Co ważne, wąż jest kompatybilny ze wszystkimi elementami Original GARDENA System w rozmiarze 1/2".

 

 

Popularnością wśród użytkowników cieszą się również produkty marki Bradas. Wąż Sprint 3/4" o długości 30 m jest zbrojony, wykonany z miękkiego PVC i złożony z 3 warstw. Pierwsza warstwa - wewnętrzna - wyróżnia się odpornością na działanie promieni UV, nie osadzą się w niej także żadne glony. Druga warstwa to oplot krzyżowy z włókna syntetycznego, a trzecia - zewnętrzna jest zielono-transparentna, z miękkiego PVC.

 

 

Natomiast jeśli jeszcze nie posiadasz trawnika, sierpień jest dobrym momentem na to, by założyć go z siewu. Pamiętajmy również, by w tym miesiącu zakończyć już nawożenie wcześniej zasianych trawników. Kontynuowanie nawożenia w późniejszych miesiącach może zaszkodzić darni.

 

Kwiaty

Sierpień jest miesiącem, w którym jedne kwiaty zbieramy, a inne sadzimy. W sierpniu kwitną nasturcje, dalie, malwy, słoneczniki, mieczyki, goździki. Możemy zrobić sadzonki pelargonii i fuksji, ściąć floksy, by mogły zakwitnąć ponownie. Warto również pamiętać o roślinach takich jak chryzantemy, wrzos, bluszcz, które zasadzone teraz, mogą zdobić nasze balkony jesienią i zimą. Podczas zrywania i sadzenia kwiatów może się nam przydać krzesło-klęcznik ITAMATI. Umożliwia ono wygodną pracę w pozycji klęczącej, siedzącej i redukuje zmęczenie użytkownika. Ważne jest również usuwanie z ogrodu przekwitłych kwiatów. W ten sposób uda nam się zapobiec zawiązywaniu nasion.

 

 

Warzywa i owoce

W sierpniu możemy się cieszyć obfitymi zbiorami w warzywniku. Zbieramy ogórki, pomidory, marchew, fasolę szparagową, cebulę, cukinię, czosnek czy paprykę. Pamiętajmy o ogławianiu wysoko rosnących odmian pomidora. Wystarczy przyciąć wierzchołki pędów. Warto dodać, że w sierpniu możemy już pomyśleć o jesieni i zasadzić koperek, rzodkiew, kapustę pekińską, rzepę, szpinak. Sierpień ciszy nas również owocami - czereśniami, wiśniami, brzoskwiniami, gruszkami, jabłkami. Pamiętajmy, by przycinać gałęzie najpierw jabłoni, później czereśni i wiśni, by nie zasłaniały dopływu światła owocom umieszczonym bliżej korony drzewa i by uzyskać bardziej dorodne owoce.

 

Sekator dźwigniowy nożycowy Fiskars L90 pozwala na cięcie gałęzi o średnicy od 28 do 55 mm. Dzięki zastosowanemu w nim mechanizmowi PowerGear wysiłek użytkownika jest zmniejszony, a mimo to siła cięcia jest większa. Kolejne przydatne rozwiązanie stanowi mechanizm PowerStep. Dzięki niemu można ciąć gałęzie w 1,2 lub 3 nieforsownych krokach - w zależności od jej grubości. Przy tych wszystkich rozwiązaniach sekatory Fiskars są bardzo lekkie - wykonano je z trwałego poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym. Wśród produktów firmy dostępne są 3 rodzaje sekatorów: nożycowe, hook i kowadełkowe. Nożycowymi zetniemy świeże gałęzie, kowadełkowymi - suche i i twarde. Natomiast hook przeznaczone są do precyzyjnego przycinania świeżych gałęzi, nawet czubkami ostrzy.

 

 

Żywopłoty, oczka wodne

Podczas prac w ogrodzie nie można zapominać o elementach dekoracyjnych. W efektownym podcinaniu żywopłotu pomogą przeznaczone specjalnie do niego nożyce, których jest na rynku bardzo dużo. Stosunkowo od niedawna dostępna jest w sprzedaży nowa odsłona produktu Bosch - nożyce do żywopłotu ISIO 3. Sprzęt został wyprodukowany w technologii MultiClick, co oznacza, że można go łączyć z wieloma przystawkami dzięki wielofunkcyjnej jednostce modułowej. Do narzędzia można również dokupić teleskopowy uchwyt dla wygodnej pracy w pozycji wyprostowanej. Wygodne użytkowanie nożyc ułatwia system Anti-Blocking i rękojeść z okładziną Softgrip po obu stronach. Nie zaskoczy nas również akumulator - zadba o to 4-diodowy wskaźnik jego naładowania.

 

 

Kolejny element pięknego wystroju ogrodu - oczko wodne - również wymaga odpowiedniego traktowania. Trzeba natlenić w nim wodę i uzupełnić straty parowania. Pamiętajmy, by robić to w kilku etapach, by nie obniżyć gwałtownie temperatury w zbiorniku. Dobrze zainstalować w nim filtr wodny. Do wyboru mamy jego 3 rodzaje: biologiczny - oczyszczanie wody następuje podczas przepływu przez złoża aktywne, mechaniczno-biologiczny - montowany na dnie zbiornika. Może być jedno- lub wielokomorowy, woda wpływa do niego poprzez otwory w pokrywie, następnie trafia do materiałów filtracyjnych i zostaje wypchana na zewnątrz za pośrednictwem pompy. Ostatni rodzaj filtra - filtr mechaniczny - posiada gąbkę do zbierania zanieczyszczeń.

 

Życzymy przyjemnego wypoczynku i miłej pracy w sierpniowym ogrodzie!

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane