Sekatory są obecne w podstawowym zestawie narzędzi każdego ogrodnika. Nic dziwnego, te względnie proste w obsłudze urządzenia są niezbędne do prawidłowej pielęgnacji ogrodu.

Kup w Narzedzia.pl
Sekator nożycowy Fiskars P90 (111960)
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
149
Sekator nożycowy Fiskars P26 (111260)
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
piątek
58,99
Sekator na wysięgniku żyrafa Fiskars UP53 (115350)
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
piątek
273,99
Sekator na wysięgniku Fiskars UP84 (115390)
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
piątek
517,99
Sekator kowadełkowy Fiskars L85 (112850)
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
piątek
304,99
Przedłużka do sekatora 145cm Fiskars (110460)
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
piątek
167,99

Każdy ogrodnik ma swoją metodę przycinania. Jednakże zaleca się stosowanie kilku podstawowych zasad, aby zapewnić prawidłowy wzrost roślin:

> zawsze tnij pod kątem: tego typu cięcie przyspiesza gojenie się przycinanych pędów;
> zawsze tnij 5 mm z pąka – pobudzi to jego dalszy wzrost;
> idealna pora na kontrolę wzrostu rośliny to wiosna;
> przycinamy gałęzie, które zniszczył mróz, śnieg czy wiatr;
> przycinamy gałęzie, które zaczynają rosnąć w niewłaściwą stronę.

 

 

Jeśli chodzi o narzędzia do przycinania, wybór jest szeroki:

Sekator z rączką obrotową nożycowy poleca się szczególnie do długotrwałej pracy. Konstrukcja rączki pozwala używać wszystkich palców jednocześnie, natomiast unikalny system dźwigniowy zwiększa siłę cięcia. Narzędzie wyposażono w mechanizm blokujący ostrze, które wykonano z wysokogatunkowej stali CrMoV i pokryto powłoką PTFE, zapewniającą czystość cięcia. Sekator posiada zapasowe ostrze, sworzeń i śrubę. Urządzenia nożycowe gwarantują czyste cięcie bez uszkodzeń i precyzyjne przycinanie, nawet blisko łodygi. Ten typ głowicy odpowiedni jest do cięcia świeżych, zielonych gałęzi.

Dbanie o kwiaty czy drobne krzewy staje się naprawdę przyjemne tylko wtedy, gdy używamy do nich odpowiednich narzędzi. Za to może powodować ból i zmęczenie, jeśli będzie się do nich używało sekatorów o wiele większych niż dłoń użytkownika. Jako że znaczną część ogrodników i działkowiczów stanowią panie, specjalnie dla nich stworzono linię PowerLever™. Urządzenia wchodzące w jej skład pozwalają na sprawne działanie przy minimalnym nakładzie pracy i idealnie dopasowują się do delikatnych kobiecych dłoni. Wyróżnia je innowacyjny mechanizm dźwigniowy, zapewniający równoległy ruch rączek. Pozwala to użytkownikowi na korzystanie z siły wszystkich palców jednocześnie i redukuje obciążenie mniejszych palców, które są słabsze. Ten typ narzędzia występuje w dwóch wersjach: nożycowej i kowadełkowej. O budowie nożycowej była mowa wyżej, natomiast w urządzeniach o budowie kowadełkowej górne ostrze pokryte jest powłoką PTFE, a kowadełko, które podtrzymuje gałąź od dołu podczas cięcia, wykonano z tworzywa Nyglass™. Ten typ głowicy przeznaczony jest do cięcia suchych, obumarłych gałęzi.

Sekatory z mechanizmem PowerStep™ pozwalają na obcinanie gałęzi w 1, 2 lub 3 krokach. W razie konieczności, urządzenie samo wybiera opcję, aby zredukować siłę potrzebną przy każdym cięciu. Mechanizm automatycznie wybiera liczbę cięć, w zależności od gałęzi, która ma zostać obcięta. W przypadku cienkich gałęzi, takich jak gałęzie cisu, sekator PowerStep™ działa jak inne tego typu urządzenia i obcina gałąź jednym prostym cięciem. Jednak w przypadku grubszej gałęzi mechanizm ten wybierze stopniowe cięcie w 2 lub 3 krokach. Sekator jednoręczny PowerStep™ firmy Fiskars starannie obcina każdą gałąź (jej maksymalna grubość to 20 mm), a tym samym eliminuje wysiłek użytkownika podczas cięcia. Przeznaczony jest do obcinania zarówno dużych, jak i małych gałęzi, bez zbędnego wysiłku. Przy obcinaniu cieńszych gałęzi sekator dwuręczny pozwoli obciąć gałąź jednym cięciem tak, jak zwykły sekator dwuręczny wysokiej jakości. Jednak z dodatkowymi korzyściami. W przypadku grubszych gałęzi zostaje automatycznie aktywowana technologia PowerStep™: rączki są szerzej otwarte, a 3-stopniowy mechanizm zapewnia płynne cięcia bez dodatkowego wysiłku. Kolejne kroki są wykonywane płynnie, pozwalając na uniknięcie obciążenia dłoni, łokci lub ramion.

Sekatory uniwersalne, takie jak sekator Żyrafa, zostały wyposażone w obrotową głowicę oraz skuteczny mechanizm tnący. Dzięki takiemu rozwiązaniu trudno dostępne gałęzie korony drzewa można obcinać bez użycia drabiny. Cięcie staje się szybkie, łatwe i bezpieczne. Taśma transmisyjna nie wymaga regulacji, jest bezpiecznie poprowadzona wewnątrz urządzenia. Chroni ją to przed splątywaniem i zaczepianiem o gałęzie podczas cięcia.

Dla każdego znajdzie się więc odpowiednie narzędzie. Zobacz, jak wybrać idealny sekator.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane