Bywając na biwakach czy działce nieraz potrzebujemy wykopać dołek. Czy to w ramach urządzenia miejsca kempingowego, odkopania ugrzęźniętego samochodu, czy też wykopania dołów pod rośliny. Łopata albo szpadel to duże narzędzia, przez co ich transport nie należy do najwygodniejszych. W takich przypadkach przydaje się inne, kompaktowe i równie uniwersalne narzędzie! Saperki, bo o nich mowa, co trzeba o nich wiedzieć? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Kup w Narzedzia.pl
Saperka 800mm Fiskars Solid (131417)
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
wtorek
103,99
Saperka składana Cellfast C 40-006
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
wtorek
60,23
Saperka składana Fiskars (131320)
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
wtorek
291
Łopatka aluminiowa saperka Fiskars (131520)
dostępne
9 szt.
dostawa
wysyłka
wtorek
126,99

Co to jest saperka?

Saperka to zminiaturyzowana forma łopaty, dlatego też swoje główne zastosowanie znajduje przy pracach ziemnych. Znana jest już od czasów starożytnych i przez lata używana była przez wojska piechoty nie tylko jako narzędzie, ale również jako broń biała. Możliwość przebicia się przez twardą ziemię i kompaktowe rozmiary sprawiły, że narzędzie to używane jest powszechnie przez saperów, czemu zawdzięcza swoją nazwę.

Przyrządy te posiadają najczęściej metalową głowicę z ostrą krawędzią zakończoną tępo lub sztychem. Trzonek wykonywany jest zazwyczaj z trwałego drewna lub mocnego metalu, choć zdarzają się również modele z solidnego tworzywa sztucznego. W zależności od potrzeby na rynku dostępne są saperki, które na czas transportu można złożyć lub rozłożyć oraz takie do przenoszenia w pokrowcu. Saperki nosić można również przy pasie lub zamocowane do plecaka.

Jakie są rodzaje saperek?

Przez lata saperka rozszerzyła swoje zastosowanie, dlatego też na rynku obecne są różne rodzaje tego narzędzia, wyspecjalizowane w swoich zadaniach. Poniżej przedstawiamy saperki, które spotkać można najczęściej.

Saperki do kopania

Ten rodzaj saperek bywa dłuższy od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Dzięki przedłużonemu trzonkowi znacznie łatwiej jest kopać w ziemi, chociaż długość ta nadal nie sprawia problemów przy transporcie — zwłaszcza w modelach składanych. Głowica wykonana jest z trwałego, odpornego na odkształcanie metalu, a zakończona jest ostrym szpicem, zapewniającym odpowiednią siłę przebicia przez twarde podłoże i korzenie.

Saperki do odśnieżania

Te łopatki są znacznie szersze niż saperki do kopania, gdyż im większa szerokość, tym więcej śniegu jesteśmy w stanie zagarnąć za jednym posunięciem. Saperki tego rodzaju posiadają również wytrzymałe trzonki i wygodne uchwyty, aby pracowało się nam bardziej komfortowo podczas odśnieżania drogi dojazdowej lub podjazdu.

Saperki do odśnieżania posiadają głowice ze wzmocnionego plastiku, aby nie pękały i nie odkształcały się po uderzeniu w twardy, zbity śnieg oraz były odporne na niskie temperatury. Ponadto w wielu modelach stosuje się głowice z wypukłymi profilami, które chronią przed przywieraniem śniegu. Dzięki temu nasze działania są bardziej efektywne.

Saperka -  łopatka w piasku

Saperka wojskowa

Konkretne narzędzie dla wymagających. Saperka wojskowa, jak sama nazwa wskazuje, stworzona została z myślą o wojsku, wobec czego musi być niezawodna w każdych warunkach. Konstruuje się je z wytrzymałych materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne, aby nigdy nie zawiodły w najbardziej wymagających sytuacjach. Narzędzia te występują zarówno w formie składanej, jak i stałej.

Saperka składana

Najpopularniejszy rodzaj miniaturowych łopat, jaki dostępny jest na rynku. Możliwość ich złożenia usprawnia transport i przechowywanie, czyniąc z nich niezbędny wybór każdego, kto planuje często je przewozić. Saperka składana zazwyczaj wykonana jest z mocnej stali, więc o jej niezawodność nie ma co się martwić — unikajmy jednak tańszych łopatek, gdyż te wykonane być mogą z gorszego materiału.

Wśród modeli składanych trafić można na narzędzia, które umożliwiają wymianę końcówki roboczej, przez co w szybki sposób saperka składana może zostać przystosowana do cięcia czy rąbania.

Saperka wielofunkcyjna

Najlepszy wybór dla osób poszukujących wielozadaniowego narzędzia na biwaki czy wypady survivalowe. Od poprzedniczek saperka wielofunkcyjna różni się rękojeścią wyposażoną w różnego rodzaju akcesoria i przyrządy, co pod względem uniwersalności zbliża ją do scyzoryków.

Ten rodzaj miniaturowych łopat pozwala nam na piłowanie, cięcie czy wyłamywanie, jak również wbijanie gwoździ oraz posługiwanie się kompasem. Przed dokonaniem zakupu saperki wielofunkcyjnej należy dobrze się zastanowić nad tym, do jakich podróży zamierzamy ją wykorzystywać. Dzięki temu w pełni wykorzystamy dodatkowe akcesoria. Dzięki temu w pełni wykorzystamy dodatkowe akcesoria.

Saperka wbita w piach

Saperka — jak wybrać najlepszą?

Jeżeli chodzi o zastosowanie, to musimy kierować się tym, do czego będziemy wykorzystywali saperkę.Saperka do odśnieżania nijak sprawdzi się latem na biwaku, a saperka do kopania nie zapewni nam uniwersalności bliskiej saperce wielofunkcyjnej podczas survivalowej wyprawy. Jednakże jest kilka cech charakterystycznych dla wszystkich opisanych powyżej narzędzi, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie.

Przede wszystkim musimy dokładnie sprawdzić, z jakiego materiału wykonana jest głowica, aby nie zawiodła nas w najmniej oczekiwanym momencie. Kolejnym aspektem jest możliwość złożenia, jeżeli zamierzamy zabierać ją ze sobą w podróż. Nie bez znaczenia jest także uchwyt, gdyż tylko dzięki odpowiednio wyprofilowanemu będziemy mogli działać komfortowo, a nasze dłonie nie odmówią posłuszeństwa.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane