Zastanawiasz się nad zakupem rozdrabniacza do gałęzi i nie wiesz, który wybrać? Podpowiadamy, co jest istotne i na co zwrócić uwagę. Pomożemy Ci wybrać model odpowiadający Twoim potrzebom.

Rozdrabniacz do gałęzi jest urządzeniem, które okaże się przydatne w ogrodzie przez cały rok. Bez wątpienia ułatwia pracę i pomaga w utrzymaniu porządku na działce. Jego podstawową funkcją jest mielenie zielonych części roślin oraz mniejszych gałęzi. Dzięki rozdrabniaczowi łatwo i szybko pozbędziemy się sterty gałęzi, która zalega w ogródku i nie wiemy, co z nią zrobić.

Wybór rozdrabniacza zależy od potrzeb

Kupując rozdrabniacz do gałęzi musimy określić swoje potrzeby. Mamy do wyboru rozdrabniacze spalinowe i elektryczne o różnych mocach. W małym przydomowym ogródku, gdzie drzewa nie są wielkie, oczywiście wystarczy elektryczny. Rozdrabniacze te mają moc od 1,2 do 2,8 kW. Jeśli chcemy rozdrabniać gałęzie o dużej średnicy, lub jest ich bardzo dużo, lepiej wybrać rozdrabniacz spalinowy o zdecydowanie większej mocy. Rozdrabniacze spalinowe (profesjonalne) mają od 1,2 KM do 6 KM. Wyróżnia je także łatwości przemieszczania – bez kabla. Przyda się on również właścicielom sadów, w których nie wszędzie mamy prąd.

Ostrze rozdrabniacza ma znaczenie

W rozdrabniaczach wyróżniamy 3 rodzaje elementów tnących – noże, walec zębaty, turbina z nożami. W tańszych modelach elementem tnącym są obracające się noże. Takie rozdrabniacze doskonale radzą sobie z cięciem cienkich gałązek i łodyg bylin. Modele z napędem ślimakowym przeznaczone są do cięcia twardszych i grubszych gałęzi. Do sadów i posesji z dużą ilością grubych gałęzi radzimy kupić urządzenie z  rozdrabniaczem w formie walca zębatego lub turbiny z kilkoma masywnymi nożami. Takie rozwiązanie posiadam między innymi rozdrabniacz Bosch AXT 25TC.

jak działa rozdrabniacz

Funkcja wciągania gałęzi?

Dużym ułatwieniem będzie zakup rozdrabniacza z funkcją wciągania gałęzi. Wówczas wystarczy tylko kontrolować wciąganie i tylko czasem popychać, np. gdy nastąpi jakiś problem – za gruby materiał, zacięcie noży, itp. W rozdrabniaczach bez napędu gałęzie trzeba wpychać. Warto też sprawdzić, czy urządzenie umożliwia zmianę kierunku pracy (bieg wsteczny) i wysunięcie zakleszczonych gałęzi. Rozdrabniacz powinien również mieć łatwy dostęp do noży tnących, aby łatwo można było wyjąć gałęzie, które utkwiły w maszynie. Jednak, aby zapewnić bezpieczeństwo i nie dopuścić do kontaktu ręki z elementem tnącym,  rozdrabniacz jest wyposażony w długi kanał albo przykrywę z otworem, przez który wprowadza się gałęzie.

otwór na gałęzie w rozdrabniaczu

Co zrobić z rozdrobnionym materiałem?

Warto również zwrócić uwagę, czy rozdrabniacz posiada pojemnik na zrębki i jaka jest jego wielkość. Powinien on być odpowiednio duży, co pozwoli na długie cykle pracy. Niektóre modele posiadają worek, inne specjalny pojemnik z tworzywa sztucznego, który jest elementem urządzenia. W bardziej zaawansowanych modelach stanowi on również zabezpieczenie przed przypadkowych uruchomieniem – dopiero odpowiednio zmontowany pojemnik na odpadki zwalnia noże.

pojemnik na rozdrobnione gałęzie

Co jeszcze warto wiedzieć o rozdrabniaczach?

Rozdrabniacze należą do urządzeń ciężkich – masa sięga od ok. 10-30 kg, profesjonalne – spalinowe są jeszcze cięższe. Dla łatwego przemieszczania mają kółka i ramę lub nóżki stabilizujące ustawienie. Hałas emitowany przez urządzenia jest nieco mniejszy lub porównywalny z pracą kosiarki.

kółka rozdrabniarki

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
  • zbigniew 2021-07-20

    Nie wiem jednak czy do 700 m.kw ogródka małe i srednie drzewa jaki wybrac rodzaj elementów tnących – noże, walec zębaty, turbina z nożami. kory jest bardziej trwały i bezobsługowy?

  • Stanisław 2020-05-03

    Dobry poradnik - polecam.

  • Krzychu 2017-07-04

    spalinówki to wcale cichsze od kosiarki nie są, ktoś chyba na ich na oczy w akcji nie widział

Dodaj komentarz
* Pola wymagane