Wkrętak jest niezbędną rzeczą w każdym warsztacie. Bez wątpienia warto się zaopatrzyć w kilka wersji rozmiarowych wkrętaków płaskich i krzyżowych (PZ i PH). Istotne jest także to, czym się zajmujemy. Zegarki i inne drobiazgi – precyzyjne wkrętaki, telefony komórkowe – Torx’y, itd.

Kup w Narzedzia.pl
Zestaw wkrętaków Neo 04-207
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
99,99
Zestaw wkrętaków Neo 04-211
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
148,99
Wkrętaki do pobijania, zestaw 6szt. Topex 39D506
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
67,99
Wkrętaki 1000V, zestaw 6szt. Topex 39D673
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
80,99
Wkrętak płaski do pobijania 6.0x150mm Topex 39D253
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
24,99

Wkrętaki z końcówkami płaskimi 

Były wymyślone najprawdopodobniej jako pierwsze, ich budowa jest bardzo prosta, co zresztą widać na rysunku. Popularne, szczególnie dawniej.

wkrętak prosty

Wkrętaki krzyżowe

Do mechanicznej techniki skręcania konieczny jest bit samocentrujący. W wyniku postępu techniki powstały znane formy wkrętaków krzyżowych:

a)      Wkrętak krzyżowy Philips (PH)

Pierwszy profil rowka krzyżowego – skrzydełka profilowe są lekko stożkowe, dzięki czemu bit jest dobrze centrowany, ale przy niewielkim nacisku może się również lekko zsuwać z łba śruby.

wkrętak krzyżak

b)      Wkrętak krzyżowy Pozidriv (PZ)

Powstał w wyniku ewolucji profilu Philipsa. Składa się z profilu głównego i bocznego. Brzegi profilu bocznego są równoległe, dzięki czemu istnieje mniejsze ryzyko zsunięcia się bitu. Wraz z profilem bocznym tworzy większa powierzchnię zazębienia, co pozwala na lepsze przenoszenie momentu obrotowego.

Wkrętak krzyżowy Pozidriv

c)       Sześciokąt

Typowy profil śrub maszynowych. Stosuje się zarówno sześciokąt wewnętrzny jak i zewnętrzny. Rozmiar sześciokąta, nazwany „rozwartością klucza”, jest podany w milimetrach. Jest on dostosowany do średnicy śruby i normowany. W przypadku śrub o wewnętrznym sześciokącie (nazywanym również Inbus) skrzydełka profilowe są równoległe. Sześciokąt zewnętrzny stosowany jest także do nakrętek. Do luzowania i zaciskania używa się klucza nasadowego.

wkrętak sześciokątny

d)      Torx – wewnętrzna gwiazda sześcioramienna

Ma profil wewnętrznej gwiazdy sześcioramiennej wywodzi się od sześciokąta wewnętrznego. Przenoszenie momentu obrotowego zachodzi nie poprzez brzegi profilu, lecz płasko – dzięki temu mogą być przenoszone wyższe momenty obrotowe niż w przypadku wewnętrznych i zewnętrznych sześciokątów. Z tego tez powodu mimo takiej samej wielkości śrub rozpiętość klucza będzie mniejsza.

wkrętak torx

Wariantem wewnętrznej gwiazdy sześcioramiennej są śruby ze sztyftem zabezpieczającym. Jego zadaniem jest zabezpieczenie sprzętu przed nieupoważnionym otwarciem. Dlatego, niezbędne są wkrętaki Torx TR. Różnią się od zwykłego Torx tym, że ten drugi posiada czołowy otwór, w który podczas wkręcania wsuwa się bolec z główki wkrętu.      

 torx tr

Dla spryciarzy, ciekawym rozwiązaniem jest wkrętak z wymiennymi końcówkami zwanymi bitami. Dobrze nadaje się on do ogólnych prac, a dodatkowo pozwala na zaoszczędzenie miejsca, oraz zmniejszenie kosztów zakupu. Jeśli już o zakupach – warto dołożyć kilka złotych i kupić sprzęt trochę lepszej jakości. Zobacz wszystkie wkrętaki w naszej ofercie: https://www.narzedzia.pl/wkretaki,c12147/.

Komentarze
  • SnS 2015-05-02

    Ja u siebie w warsztacie używam wkrętaków Stanley, naprawdę się opłaca, są twarde, nie łatwo je uszkodzić

Dodaj komentarz
* Pola wymagane