Zszywacze wykorzystywane w tapicerstwie, budownictwie i innych dziedzinach przemysłu potrzebują solidnych zszywek, których dobór powinien być ściśle związany z materiałem, na jakim zamierzamy pracować i modelem urządzenia. Zszywki mają różne rozmiary, tworzywa i kształty, co postaramy się przybliżyć w tym poradniku.

Kup w Narzedzia.pl
Zszywacz akumulatorowy Ryobi ONE+ R18ST50-0
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
493,10
Zszywacz akumulatorowy Bosch PTK 3,6 LI
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
274,99
Zszywacz ręczny Bosch HT 8
dostępne
6 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
62,99
Zszywki 25x45mm do AT2550A (10000szt.) Makita F-32052
dostępne
5 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
329
Zszywka z cienkiego drutu, typ 53 11,4 x 0,74 x 14 mm Bosch
dostępne
3 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
25,68
Zszywacz elektryczny Ferm Entry-Level ETM1004
dostępne
3 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
118,99

Jak wybrać właściwy rodzaj zszywek?

Nie każdy wie, że jest alternatywa dla powszechnie używanych gwoździ i młotka, po które sięgamy w pierwszej kolejności, gdy trzeba coś naprawić, zbić czy zbudować. W przypadku desek jest to logiczny wybór, ale do drobnych napraw mebli, tapicerki bądź dekoracji drewnianych możemy użyć zszywacza tapicerskiego. Ewentualny zakup zszywacza powinien być uzależniony od typu zszywek, jakie są nam potrzebne do pracy, a te z kolei – od rodzaju materiału. Nie jest więc możliwe używanie jednego zszywacza do różnych prac, ponieważ każdy z nich ma określony zakres rozmiarów kompatybilnych z nim zszywek. Omówmy więc po kolei typy zszywek oraz rodzaje zszywaczy.

Zszywki do tektury, wykładzin, folii dachowej

Do tych zastosowań najlepiej sprawdzą się zszywki z drutu płaskiego, które idealnie utrzymują mocowany materiał.

Standardowe zszywki

Zszywki do tekstyliów, skór

Dobrać do tych materiałów należy zszywki z cienkiego drutu, ponieważ nie powodują uszczerbków w delikatnej tkaninie, ani jej pękania.

Zszywki do kabli i przewodów napięciowych

Prace instalacyjne kabli o niskim napięciu (sprzęt muzyczny, komputerowy, telefoniczny) wykonuje się zszywkami z zaokrąglonym zakończeniem.

Zszywki do twardych materiałów, do pikowania, listw, paneli

Tutaj zaleca się dobranie zszywek cienkich i długich – gwarantują głębokie, stabilne wbicie.

Rozmiary zszywek

Ogólnie można przyjąć zasadę, że długość zszywki powinna trzykrotnie przekraczać grubość materiału, do którego ma być używana – jest to bezpieczny wybór. W przypadku cienkich tworzyw (np. tkanina, folia) polecane są zszywki dłuższe o kilka milimetrów. Do twardego drewna najlepiej dobrać zszywkę dwa razy dłuższą niż dany materiał. Przechodząc jednak do konkretów, to na przykład weźmiemy branżę tapicerską: do mocowania tkanin odpowiednie będą zszywki 10 mm i 12 mm. Grube tkaniny czy skóry naturalne wymagają zszywek 14 mm i 16 mm. Nieco większych – 18 mm lub 21 mm używa się do mocowania formatek sprężynowych, a największych 25-50 mm do szkieletów mebli.

Grube elementy drewniane można połączyć tylko za pomocą gwoździ, ale również w tym przypadku możliwe jest wykonanie tego zadania wręcz taśmowo – szybko, wydajnie i bez używania większej siły – przy pomocy gwoździarki, np. pneumatycznej. To urządzenie działa na tej samej zasadzie co zszywacz, tylko przystosowany jest do innego „naboju”.

Zszywacz podczas pracy

Zszywacz pneumatyczny, akumulatorowy czy elektryczny?

Wbijanie zszywek nie będzie możliwe bez odpowiedniego ku temu przyrządu. Główną różnicą pomiędzy modelami zszywaczy jest sposób zasilania, mający ogromny wpływ na rodzaj oraz efektywność wykonywanej pracy. Jeżeli zależy nam na urządzeniu do intensywnego użytku, które działa błyskawicznie i wbija dużo zszywek w krótkim czasie, to definitywnie należy zainwestować w zszywacz pneumatyczny. Potrzebny jest przede wszystkim profesjonalistom, raczej w warunkach domowych nie ma zbyt wielu możliwości, by faktycznie z niego korzystać.

Zszywacz elektryczny jest równie szybkim i wydajnym urządzeniem, a nie wymaga dodatkowego osprzętu – kompresora, jak model pneumatyczny. Do jego działania wystarczy gniazdko, więc jest to bardziej przystępne narzędzie do użytku amatorskiego. Z kolei zszywacze akumulatorowe są wygodniejsze, ponieważ działają bezprzewodowo. Najprostszym narzędziem, skierowanym niemal wyłącznie do amatorów jest zszywacz ręczny. Każdy z opisanych kolejno typów cechuje się coraz to mniejszą wydajnością i tym samym spada jego popularność wśród fachowców (w dużej mierze cenią sobie najbardziej zszywacze pneumatyczne), a stają się przystępniejsze (również cenowo) dla amatorów. Każdy zszywacz ma opis producenta z informacją, o jakich rozmiarach zszywki są do niego przeznaczone.

Wybór zszywek do zszywaczy pneumatycznych i elektrycznych jest duży i faktycznie trzeba mieć podstawową wiedzę, do jakich materiałów są przeznaczone ich warianty. W asortymencie naszego sklepu narzedzia.pl znajdziecie zarówno różne zszywki, w których zapas możecie się wyposażyć, jak i bogatą ofertę zszywaczy.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane