Firma Narzedzia.pl przeprowadziła ankietę wśród użytkowników wyrzynarek profesjonalnych, zadając im pytania dotyczące pracy tych urządzeń po 12 miesiącach od ich zakupu.

Kup w Narzedzia.pl
Wyrzynarka Bosch GST 150 BCE
dostępne
9 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
927,99
Wyrzynarka Makita 4350FCT
dostawa
wysyłka
>12 dni
943,49
Wyrzynarka Makita 4350CT
dostępne
5 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
917,49
Wyrzynarka Makita 4351CT
dostawa
wysyłka
8-11 dni
944,99

Wyrzynarki są przeznaczone do specjalnych zadań, gdzie potrzebna jest precyzja przy wykonywaniu cięć na niewielkich odległościach - przy większych długościach cięcia prostych odcinków, przecinarka tarczowa z listwą prowadzącą jest niezastąpiona.
GST135 CE firmy Bosch oraz 4351FCT Makity to wyrzynarki przeznaczone dla profesjonalistów z tak zwanym "uchwytem grzybkowym". Obie maszyny o mocy 720 W, posiadają zdolność cięcia w drewnie na głębokości 135mm. Pozostałe parametry maszyn są bardzo zbliżone do siebie.

Największymi zaletami tych maszyn jest bezawaryjność, nawet przy bardzo intensywnym użytkowaniu - w pracy związanej z układaniem parkietu z paneli podłogowych, gdzie tworzywo jest dość twarde, radzą sobie doskonale przez bardzo długi okres czasu (1,5 roku pracy). Respondenci podkreślali, iż można przecinać bardzo dużą liczbę paneli i mimo tego maszyna się nie przegrzewa zapewniając komfort pracy i wysokie jej parametry. Na uwagę zasługuje łatwość prowadzenia obu maszyn po linii prostej. Łatwość wymiany brzeszczotów to kolejna podkreślana zaleta, szczególnie przydatna przy pracy z różnymi materiałami (np. twarde panele, miękkie listwy sosnowe, czy elementy z aluminium), gdzie przy wykonywaniu jednego rodzaju pracy wskazane jest użycie 3 różnych ostrzy.

Ciekawą korzyścią maszyn prowadzonych za korpus jest wysoka precyzja i łatwość wycinania złożonych kształtów (prace modelarskie) w sklejce oraz tworzywie sztucznym (do osiągnięcia zupełnej dowolności kształtu wymagana jest tzw włośnica).

Obie maszyny, przy użyciu odpowiedniego brzeszczotu z węglików spiekanych radzą sobie również z wycinaniem niezbyt złożonych kształtów w płytkach ceramicznych. Jest to jednak zastosowanie raczej sporadyczne, do prostych cięć stosuje się znacznie bardziej wydajne i dokładne przecinarki tarczowe.

Najczęściej wymienianą wadą obu urządzeń jest ich wysoka cena zakupu (4351FCT kosztuje ok 800żł brutto, natomiast GST135CE 960zł brutto).

Wadą ujawniającą się po dłuższym użytkowaniu obu maszyn jest powstający luz na rolce prowadzącej brzeszczot, co w konsekwencji powoduje zmniejszenie dokładności cięcia. Pamiętajmy jednak, iż wadę tą potwierdziły osoby, które na bardzo mocno eksploatują tą maszynę przez okres powyżej 12 miesięcy.

Badane maszyny pracują przede wszystkim w warunkach warsztatów przydomowych, gdzie wykonują pracę w różnorodnych materiałach przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi. Zastosowanie ich do celów amatorskich, modelarskich pozwala w nieznacznym procencie na wykorzystanie potencjału jaki oferują, jednakże specyfikacja różnorodności zastosowań sprawia, że zostały one sprawdzone w szerokiej gamie materiałów o których była mowa (sklejka, miękkie i twarde drewno, tworzywa sztuczne, metale a nawet ceramika). Pozwala to zaliczyć omawiane wyrzynarki do maszyn bardzo uniwersalnych, a przez to niezbędnych niemalże w każdym warsztacie.

Jako urządzenia wysokiej klasy radzą sobie równie dobrze w zastosowaniach profesjonalnych na skalę „przemysłową” w firmach usługowych zajmujących się budownictwem, układaniem parkietów, gdzie maszyny te mają do czynienia z większą ilością cięć paneli podłogowych, stolarki budowlanej czy dekoracyjnych elementów z blach aluminiowych lub stalowych.

Warunkiem koniecznym do uzyskania niskich kosztów eksploatacji jest dobranie odpowiedniego brzeszczotu do przecinanego materiału. Podczas cięcia metalu brzeszczot ma tendencje do szybkiego tępienia się, można wydłużyć nieco jego żywotność poprzez zastosowanie cieczy smarujących ( w przypadku stali- oliwa techniczna, aluminium – ta sama oliwa rozrzedzona nieco np. denaturatem lub w przypadku metali może być to specjalna emulsja stosowana w obróbce skrawaniem. W przypadku tworzyw sztucznych, typu PVC czy pleksi wystarczy zwilżanie wodą). Zwiększa to żywotność narzędzia, ale również przyczynia się do poprawienia precyzji nie dopuszczając do odkształceń termicznych materiału oraz narzędzia. W przypadku drewna jedynym sposobem na wydłużenie żywotności brzeszczotu jest przecinanie uprzednio oczyszczonych elementów z zanieczyszczeń mineralnych typu piasek, cement, elementy połączeń metalowych.


Warto zainwestować nieco większą kwotę w zakup brzeszczotów dobrej jakości uznanych marek, gdyż gwarantuje to dłuższy okres eksploatacji i w sumie się zwraca. Użytkowanie narzędzi skrawających zgodnie z ich przeznaczeniem gwarantuje wydłużony czas ich wyeksploatowania oraz bezpośrednio wpływa na żywotność samej maszyny nie powodując jej niepotrzebnych przeciążeń.


Wśród ankietowanych osób znalazły się takie, które mają doświadczenie w pracy z wyrzynarkami różnych marek. Większość wyraża negatywne opinie na temat maszyn klasy tzw. ekonomicznej. Były to maszyny raczej słabe jakościowo, nie gwarantowały precyzji cięcia ani żywotności (tu wymieniane były np. marki Einhell, Kinzo czy nawet B&D). Do konkurencyjnych pod względem jakości elektronarzędzi (wyrzynarek) klienci zaliczyli Metabo ze względu na jej dużą wytrzymałość, jednak odbiegała np. od 4351 CFT poziomem hałasu oraz wibracji co ma znaczący wpływ na komfort pracy.

Jako maszyny o bardzo podobnych parametrach (wręcz równoległe modele konkurencyjnych marek) bardzo trudno skonfrontować, która z nich jest lepiej oceniana. O ich wyborze poza doskonale dobranymi parametrami w dużej mierze decydowały indywidualne preferencje co do opini o jakości samej marki.

Klienci, którzy zakupili te maszyny są zadowoleni z wyboru jakiego dokonali, co potwierdzają użytkując wciąż sprawne narzędzia. Innego wyboru mogliby dokonać tylko w przypadku zapoznania się z bardziej doskonałymi technicznie późniejszymi modelami prawdopodobnie tych samych marek.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane