Święta to czas, kiedy obdarowujemy bliskich prezentami. Często jednak decydujemy się na gotowe prezenty z powodu natłoku codziennych obowiązków oraz braku czasu i pomysłu. Tymczasem prezenty wykonane samodzielnie, podarowane prosto z serca są najcenniejsze. Dla miłośnika cennej biżuterii na pewno trafionym prezentem będzie własnoręcznie przygotowana szkatułka. Jak ją zrobić? Wykonanie pudełka na biżuterię z naszym poradnikiem będzie niezwykle proste. Przygotuj więc niezbędne narzędzia oraz materiały i do dzieła!

Kup w Narzedzia.pl
Zszywacz akumulatorowy Bosch PTK 3,6 LI
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
278,99
Wkrętak akumulatorowy Bosch IXO V Basic
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
226,99
Szlifierka delta Bosch PSM 18 LI
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
575 Przekreślona cena jest najniższą ceną produktu w okresie 30 dni przed promocją
557,99
Dalmierz laserowy Bosch PLR 30C
dostawa
wysyłka
8-11 dni
377,99 Przekreślona cena jest najniższą ceną produktu w okresie 30 dni przed promocją
329

Przygotuj następujące narzędzia i materiały do wykonania pudełka na biżuterię:

 • Piła NanoBlade (np. Bosch AdvancedCut 50)
 • Wkrętarka akumulatorowa np. Bosch IXO
 • Akumulatorowa szlifierka uniwersalna (np. Bosch PSM18 Li)
 • Papiery ścierne do szlifierek (ziarnistość 120)
 • Dalmierz laserowy (np. Bosch PLR 30C)
 • Zszywacz akumulatorowy (np. Bosch PKT 3,6 Li)
 • Dremel Stylo+
 • 6 desek drewnianych (drewno twarde, grubość 18mm): 21 x 11cm (2 szt.), 14 x 11cm (2 szt.) i 17,4 x 10,4cm (2 szt.)
 • 6 desek ze sklejki (grubość 4mm): 17,2 x 10,2cm (2 szt.), 10,3 x 5,4cm (2 szt.) i 16,2 x 5,4cm (2 szt.)
 • Zawias taśmowy (szerokość po rozłożeniu 20mm), metalowy, 17cm wraz z wkrętami
 • Zatrzask
 • Aksamit

Dodatkowo do wykonania naszej szkatułki potrzebne jeszcze będą:

 • Linijka
 • Klej do drewna
 • Pędzel
 • Nożyczki
 • Taśma malarska
 • Ochraniacze na uszy
 • Okulary ochronne
 • Zaciski śrubowe
 • Ołówek

Krok 1.

W celu wykonania pudełka na biżuterię, musimy przyciąć deski na odpowiednią długość. Przyda się nam do tego pilarka Bosch NanoBlade np. model AdvancedCut 50. Aby wykonać ramę, musimy przyciąć pod odpowiednim kątem krawędzie czterech desek. Przed rozpoczęciem cięcia należy przymocować drewniane elementy do stołu roboczego za pomocą zacisków, a następnie ustawić piłę NanoBlade pod kątem 45 stopni.

bosch diy pilarka nanoblade

Krok 2.

W kolejnym etapie należy dokładnie wymierzyć deski i zaznaczyć na nich wymiary. Możemy wykorzystać do tego dalmierz laserowy PLR 30C wyposażony w adapter z taśmą pomiarową. Obracamy deski w taki sposób, aby dłuższą stroną leżały do góry. Dla dwóch dłuższych desek długość od krawędzi powinna wynosić 21cm, dla dwóch krótszych 14cm.

zamo

bosch diy

Krok 3.

Ustawiamy deski wg. pozycji opisanej w punkcie 2 i wykonujemy cięcie pod kątem 45 stopni po drugiej stronie desek. Po wykonaniu cięcia otrzymujemy dwie deski o wymiarach 21x11cm, które będą dłuższymi bokami szkatułki oraz deski o wymiarach 14x11cm tworzące krótsze boki.

diy bosch pilarka nanoblade

Krok 4.

Jeżeli już wykonaliśmy odpowiednie cięcia pod kątem, musimy połączyć ze sobą deski krawędziami za pomocą taśmy samoprzylepnej. Ułatwi nam to później zmontowanie szkatułki. W tym celu układamy deski na ławie roboczej dłuższą stroną skierowaną do góry. Deski powinny leżeć jedna obok drugiej w taki sposób, aby stykały się krótszymi krawędziami. Następnie łączymy deski krawędziami za pomocą taśmy samoprzylepnej. Sklejone deski odwracamy na drugą stronę i nakładamy klej na wewnętrzne, skośne krawędzie desek. Na koniec tego etapu składamy całą konstrukcję łącząc je ze sobą w czterech narożnikach. Obydwie krawędzie zewnętrzne zabezpieczamy taśmą samoprzylepną. 

bosch diy

Krok 5.

Jeżeli mamy już boki, czas przygotować spód i wieko szkatułki. Aby wykonać te elementy, w pierwszej kolejności będziemy musieli zmierzyć odległości pomiędzy wewnętrznymi krawędziami ramy. Nanosimy wymiary na dwa kawałki deski i przycinamy je za pomocą pilarki NanoBlade. Jeżeli krawędzie desek wcześniej były olejowane lub woskowane, przed przystąpieniem do klejenia, musimy zeszlifować powłokę za pomocą gąbki szlifierskiej lub papieru ściernego. 

zamo bosch diy

bosch diy pilarka nanoblade

bosch diy

Krok 6.

Nakładamy klej na krawędzie desek, w których wykonaliśmy spód i wieko, a następnie wkładamy oba elementy w przygotowaną ramę naszego pudełka na biżuterię. Czekamy do momentu, aż klej całkowicie wyschnie.

bosch diyszkatułka na biżuterię diy; bosch diy

Krok 7.

Aby wszystkie powierzchnie były idealnie gładkie musimy je wyszlifować. Przyda się nam do tego szlifierka uniwersalna np. Bosch PSM 18Li zaciski, za pomocą których przymocujemy szkatułkę do stołu roboczego, aby łatwiej nam było wykonać prace szlifierskie. Do szlifowania warto wybrać papier ścierny o ziarnistości 120.

bosch diy

Krok 8.

Wieko naszej skrzynki wykonamy, odcinając górną część pudełka. Odmierzamy 3cm wieka od górnej krawędzi szkatułki i zaznaczamy je na wszystkich jej bokach. Mocujemy szkatułkę do stołu roboczego i za pomocą pilarki NanoBlade odcinamy wieko. Cięcie rozpoczynamy od zagłębienia się ostrza w boczną ścianę, a następnie kontynuujemy cięcie dookoła szkatułki na biżuterię, bok za bokiem. Po odcięciu wieka, musimy pamiętać, aby wszystkie boki wyszlifować na idealnie gładką powierzchnię.

bosch nanoblade

Krok 9.

W tym kroku ponownie mocujemy wieko do korpusu szkatułki za pomocą zawiasu taśmowego. Za pomocą wkrętarki akumulatorowej IXO mocujemy zawias do górnej krawędzi szkatułki i dolnej krawędzi wieka.

bosch diy

Krok 10.

Pudełko na biżuterię mamy już praktycznie gotowe. Aby dodać szkatułce elegancji, umieścimy w środku wyściółkę z czerwonego aksamitu. Do wykonania wyściółki konieczne będzie przycięcie sześciu kawałków sklejki zgodnie z wymiarami podanymi na liście materiałów. Następnie tniemy aksamit na kawałki mniej więcej odpowiadające wymiarom elementów ze sklejki i ostrożnie mocujemy go zszywaczem Bosch PKT 3,6 Li do każdego elementów. Gdy już przygotujemy odpowiednio elementy, możemy umieścić je wewnątrz szkatułki. 

bosch diy ixo

pudełko na biżuterię diy

Jeżeli chcemy dodatkowo ozdobić szkatułkę na biżuterię unikalnymi wzorami, przyda się nam do tego multiszlifierka Dremel Stylo+ i odrobina inwencji twórczej. 

bosch diy dremelstylo+

Samodzielne wykonanie pudełka na biżuterię DIY z pewnością przyniesie nam wiele satysfakcji oraz sprawi radość naszym bliskim.

Komentarze
 • grzechu 2020-12-14

  Takie pudełko to fajny pomysł na prezent dla kobiety, muszę zrobić teraz 3. Dla matki, żony i kochanki ;)

 • Kasia 2020-12-14

  Ładnie się prezentuje to pudełko. Szkoda, że nie mam takich zdolności do majsterkowania

 • boniek 2020-12-14

  juz w weekend zrobilem projekt tego pudelka na bizuterie. Niestety nie mam zszywacza do takich robotek i zalatwilem sprawe klejem na goraco i pinezkami

 • Adam 2020-12-13

  tak Kinga, mozna

 • Kinga M. 2020-12-13

  Czy tą wyrzynarką można ciąć pod kątek 45 stopni?

 • Jan J. 2020-12-12

  ta wyrzynarka Bosch jest w moim posiadaniu od dwoch lat i jestem bardzo zadowolony, ostrze ok jeszcze nie musialem wymieniac

 • Maciej 2020-12-11

  Super projekt! Już wiem co narzeczona dostanie tym roku pod choinkę ;)

Dodaj komentarz
* Pola wymagane