Zastanawiasz się, jaką piłę stołową kupić. Porównujemy 2 najbardziej reprezentatywne modele - Makita MLT100 i Bosch PTS10. Zasięgnęliśmy opinii użytkowników i ujawniamy wszelkie zalety oraz wady obu pilarek.

Moc i obroty silnika

Jeśli chodzi o aspekty techniczne to pilarka stołowa Bosch PTS10 cechuje się wysoką prędkością obrotową bez obciążenia - 5000 obr/min. Wyposażona jest w silnik o mocy 1400W. Pilarka stołowa Makita MLT100 posiada silnik o mocy znamionowej 1500W, co gwarantuje wydajną pracę z każdego rodzaju drewnem nawet przy dużych obciążeniach. Makita MLT100 zapewnia prędkość obrotową 4500obr./min.

Możliwości cięcia

Piła Makita posiada optymalną wydajność cięcia na poziomie 93mm przy 90° i 64mm na 45°. W przypadku pilarki Bosch parametry wynoszą odpowiednio 75mm (przy nachyleniu 90°) oraz 63mm (przy 45°). Pilarki w wyposażeniu standardowym posiadają również tarcze tnącą. Do Makity MLT100 dedykowana jest tarcza o średnicy 260mm i średnicy otworu 30mm. Gwarantuje wysoką jakość cięcia dzięki dużej gęstości zębów (40 zębów). W pilarce Bosch PTS10 umieszczona została tarcza tnąca o średnicy 250mm i otworze o średnicy 30mm wyposażona aż w 60 zębów – idealnie gładkie cięcie.   

Przykładnica równoległa

Piła Mlt100 posiada przekładnicę do cięcia wzdłużnego, której system mocowania gwarantuje stabilność obrabianego materiału i precyzyjne cięcie. Ponadto przekładnica wykonana została z solidnego materiału, dzięki czemu nie ugina się pod naciskiem. Ma też podziałkę do ustawiania odległości prowadnicy od piły. Stół rozszerza się za pomocą wygodnego pokrętła, gwarantując podtrzymanie ciętego elementu, ale również możliwość zamontowania na wysuwanym stole dodatkowej prowadnicy. Całość jest doskonale skalibrowana - istnieje możliwość regulacji szerokości cięcia na podstawie podziałki znajdującej się na suwnicach.

Pilarka stołowa Bosch PTS 10 wyposażona została w dodatkową równoległą prowadnicę umożliwiającą bezproblemowy odczyt pozycji w przypadku wąskich elementów. Posiada 2 punkty zaczepienia, dzięki czemu jest w 100% stabilna. Wykonana solidnie i z wysokiej jakosci materiałów jest odporna na uszkodzenia, odkształcenia, itp.

Przykładnica kątowa

Pilarka stołowa Bosch PTS10 posiada prowadnicę saneczkową z ogranicznikiem kątowym do cięć ukośnych do 60°. Rozwiązanie to dodatkowo ułatwia prowadzenie elementu poddawanego obróbce. Jak wskazują użytkownicy: „Prowadnica kątowa wykonana została z wysokiej jakości materiału, ale widoczne są duże luzy na rowku T”.  

Również piłą Makita MLT100 można wykonać cięcie poprzeczne, dzięki przykładnicy do cięcia poprzecznego. Zainstalowana na stole, przesuwa się płynnie na kółkach. Dodatkowy docisk pozwala przymocować materiał do jeżdżącego wózka, co zapewnia jeszcze większe możliwości. Jednakże jest mały minus – przy cięciu skośnym prowadnica może okazać się zbyt krótka.

Stół

W tej kwestii zdecydowanie lepiej wypada piła Makita. Wyposażona jest ona w aluminiowy stół – zapewnia trwałość i odporność na uszkodzenia, a jednocześnie przekłada się na niewielką masę (wpływa na mobilność). Użytkownicy zwracają również uwagę na doskonały posuw materiału po stole.

Piła Bosch PTS10 posiada blaszany i mniejszy stół. Użytkownicy są zgodni, co do jednej kwestii: "Stolik jest lekko nierówny. Zauważyłem 1-2mm górki na środku. Jest wykonany jako odlew aluminiowy – zbyt cienki, przez to nierówny. Po przyłożeniu liniału wzdłuż i w poprzek widać krzywizny”.

Poszerzanie blatu

Do obróbki większych materiałów przewidziano inne rozwiązanie konstrukcyjne w postaci bocznych i tylnych elementów przedłużających stół. Piła stołowa Makita gwarantuje największe poszerzenie blatu, które jest ponadto wyjątkowo stabilne. Ponadto ma miejsce na przykładnicę równoległą. Z kolei piła Bosch ma doskonały mechanizm, łatwy w obsłudze, ale samo poszerzenie z prawej strony jest delikatne i wyraźnie się ugina już przy niedużym nacisku. Co ważne, poszerzenie nie ma miejsca na przykładnicę - prowadnica przykładnicy jest tylko przy blacie.

Podstawa

Ponadto Makita oferuje kompatybilny z piłą stół wyposażony w mocne koła i rączki ułatwiające przemieszczanie. – "Jest to bardzo dobra piła, która w połączeniu z wózkiem zapewnia pełną mobilność. Wystarczy, że zamontuję ją na stolik wyposażony w kółka i działam tam, gdzie chcę".

Podstawa stołu kompatybilnego z piłą Bosch PTS10 nie została wyposażona w dodatkowe kółka ułatwiające przemieszanie. Piła jest zatem bardziej stacjonarna. Została wykonana z większa prostotą, ale jest także zdecydowanie tańsza.

Dla porównania masa piły stołowej Makita MLT100 wynosi 31,5kg, a piły Bosch PTS10 – 23,5kg.

Cena a jakość

Jak wskazują użytkownicy Makita MLT100 to bardzo dobry model w klasie małych pilarek stolikowych. Biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości otrzymuje 5 punktów na 5 możliwych. Jak na sektor profesjonalnych pilarek stołowych cena nie jest zbyt wygórowana – oscyluje w granicach 1700 zł.

Piła stołowa Bosch PTS10 to model, w którym za ceną idzie jakość. W porównaniu z Makitą wypada trochę gorzej pod względem jakości, ale jest tańsza. Jej cena waha się w granicach 1300zł. Przyznajemy jej zatem 4/5 punktów.

Wady

Użytkownicy wskazują, że minusem piły stołowej Bosch jest brak regulacji równoległości tarczy tnącej w stosunku do rowków prowadnic. Ponadto instalacja odprowadzenia wiórów ma za mały przekrój.

W przypadku pilarki Makita minusem jest zbyt duża szczelina między piłą, a wkładką z tworzywa sztucznego znajdującą się w blacie. Jej szerokość powoduje klinowanie się kawałków drewna. Przy cięciu drobnych elementów ugina się, co prowadzi do kłopotów ze stabilnym prowadzeniem materiału. Ponadto, wkładka wykonana jest ze słabej jakości plastiku, skutkuje to pęknięciem. Pojawiają się opinie:  „Jedyny mankament to słabej jakości plastik wokół tarczy jednak myślę, że w tej cenie nic lepszego nie dostaniemy obecnie na rynku”.

Podsumowując

Piła stolikowa Makita MLT100 jest niezwykle uniwersalna, wygodna i mobilna. Gwarantuje szerokie możliwości pracy przy łatwej regulacji. Pracuje szybko i precyzyjnie. Bosch PTS10 jest niezwykle wydajnym urządzeniem. Dzięki silnikowi o dużej mocy pilarka umożliwia wykonywanie nawet najtrudniejszych prac. Każda z prezentowanych pił ma swoje plusy i minusy. My przedstawiamy opinię użytkowników, wybór modelu odpowiadającego konkretnym wymaganiom należy do Państwa.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
  • Administrator 2015-10-02

    Do pił Bosch PTS10 można dokupić stół na kółkach PTA2000 https://www.bosch-do-it.com/pl/pl/majsterkowicze/narz%C4%99dzia/pta-2000-3165140654487-199902.jsp

Dodaj komentarz
* Pola wymagane