Zaopatrzenie się w kurtkę, spodnie czy peleryny ochronne pozwala osobie, która działa w warunkach mogących powodować zagrożenie na efektywne wykonywanie swoich obowiązków. Przede wszystkim jednak chroni jej zdrowie

Czym jest odzież ochronna?

Na początku warto zaznaczyć, że do tego rodzaju odzieży nie zaliczamy produktów, które jedynie chronią przed zabrudzeniami substancjami nieszkodliwymi dla zdrowia podczas pracy. Nie zaliczymy również do odzieży ochronnej produktów, których używa się w sytuacjach działania czynników powodujących szybsze niszczenie odzieży i tych, gdy niezbędna jest czystość wytworzonego produktu. Taką odzież nazwiemy po prostu odzieżą roboczą.

 

Wybierz odzież ochronną w sklepie narzedzia.pl

 

Kiedy więc mamy do czynienia z odzieżą ochronną? W przypadku, gdy ubranie zastępuje bądź okrywa odzież osobistą i chroni pracownika przed jednym bądź wieloma zagrożeniami. Samą odzież ochronną można również podzielić: w zależności od czynników szkodliwych, przed którymi chroni i od zapewnianego przez nią obszaru chronionego.

 

 

Jeśli mowa o podziale ze względu na obszar chroniony, możemy wymienić 3 rodzaje odzieży. Przede wszystkim - nakrycia głowy - kaptury, czapki itp. Oprócz nakryć głów przydatne będą okrycia chroniące części tułowia: ochraniacze brzucha, klatki piersiowej, barku. Są w końcu również ubrania, które zabezpieczają sam tułów: kurtki, bluzy, płaszcze itp.

Znacznie bardziej rozbudowany jest podział za względu na rodzaj zagrożenia. Odzież może chronić przed czynnikami biologicznymi, chemicznymi, mechanicznymi, termicznymi, przed promieniowaniem elektromagnetycznym i porażeniem prądem. Możemy uzyskać ochronę także przed czynnikami atmosferycznymi i wodą oraz gdy musimy pracować w atmosferze zagrożonej wybuchem.

 

 

Warto dodać, że tego rodzaju odzież ma za zadanie nie tylko chronić jej użytkownika, ale i umożliwiać mu swobodną pracę. A to zależy m. in. od tego, z jakich materiałów dany produkt został wykonany. Nie bez znaczenia jest trwałość, wygoda, właściwości higieniczne. Jak również - dostosowanie rozmiaru odzieży do wzrostu, obwodu pasa, klatki piersiowej osoby noszącej tę odzież. Odpowiednie parametry w tym zakresie ustala norma PN-EN 340.


Okulary, rękawice i obuwie ochronne

Oczywiście, możemy również chronić swoje oczy, ręce, stopy. Okulary ochronne zabezpieczają przed niekorzystnym działaniem promieniowania słonecznego - zarówno przed olśnieniem, które powoduje promieniowanie widzialne, jak i przed promieniowaniem nadfioletowym. Norma PN-EN 1836 wyraźnie określa, że dla filtrów kategorii 0, 1, 2 i 3 wizualny iloraz osłabienia świateł sygnalizacyjnych nie może być mniejszy niż 0,80 dla świateł czerwonych i żółtych, nie mniejszy niż 0,40 dla niebieskich i 0,60 dla zielonych.

 

 

 

Natomiast rękawice ochronią nas przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Są one produkowane z tych samych materiałów, co rękawice przeznaczone do codziennego użytku, te ostatnie nie spełniają jednak wymogów normy PN-EN 511:2006(U). Rękawice skórzano-tkaninowe, najczęściej stosowane, najlepiej ochronią ręce przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W ekstremalnych okolicznościach stosuje się rękawice zabezpieczające przed zimnem.

 

Kolejną ochronę stanowi obuwie. I tutaj, przy jego doborze, należy wziąć pod uwagę nie tylko zagrożenia, jakie niesie za sobą dana praca, ale również warunki, w jakich będzie ona przebiegała: temperatura, wiatr, wilgoć. Ważne również, by buty ochronne były lekkie - nie ciążyły na nodze. W czasie prac na zewnątrz jesienią, zimą konieczne jest zaopatrzenie się w obuwie z zabezpieczeniem przed zimnem. Natomiast na terenach zaśnieżonych, pokrytych lodem bardzo przydatne okażą się buty z kolcami.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane