Zima zbliża się wielkimi krokami. Chcesz być przygotowany na atak zimy i zastanawiasz się nad zakupem odśnieżarki? Na rynku dostępnych jest wiele modeli. Nie wiesz jaką wybrać? Dlatego w poniższym artykule poradzimy: Jak wybrać odśnieżarkę, która spełni Twoje oczekiwania.

Wszystkie odśnieżarki możemy podzielić ze względu na rodzaju zasilania:

  • odśnieżarki  elektryczne,
  • odśnieżarki spalinowe.

Jedne, jak i drugie mają swoje zalety i wady. Postanowiliśmy przedstawić różnice między obydwoma, by ułatwić Ci wybór.

Odśnieżarki elektryczne

Odśnieżarki elektryczne przeznaczone są do użytku indywidualne. Z uwagi na rodzaj zasilania odśnieżarka elektryczna ma ograniczony zasięg. Zasadnicze znaczenie ma oddalenie od źródła zasilania i długość kabla. W związku z tym odśnieżarka elektryczna sprawdzi się on bowiem przy odśnieżaniu niewielkich powierzchni. Ponadto odśnieżarki elektryczne cechuje mniejsza wydajność niż odśnieżarki spalinowe. Elektryczna odśnieżarka wyposażona jest bowiem w silnik o mniejszej mocy. W związku z tym nie będzie ona w stanie usunąć grubej warstwy śniegu. Odśnieżarka elektryczna spokojnie poradzi sobie z 30cm pokrywą śnieżną, biorąc pod uwagę, że opad nie jest zbyt mokry ani zmarznięty.

Odśnieżarki elektryczne zapewniają absolutny komfort pracy. Niewątpliwym atutem jest to, że elektryczne odśnieżarki są lekkie, zatem praca z nimi nie będzie stanowiła problemu. Z powodzeniem mogą nimi pracować kobiety i osoby starsze. Niewielkie gabaryty odśnieżarki elektrycznej gwarantują sprawne manewrowanie i łatwe prowadzenie. Odśnieżarka elektryczna dotrze niemal w każde miejsce. Dodatkową zaletą, która wpływa na komfort pracy jest fakt, że odśnieżarki elektrycznej  nie wydzielają spalin. Konserwacja urządzeń elektrycznych także nie sprawia większych problemów. Ponadto, odśnieżarki elektryczne pracują znacznie ciszej od urządzeń spalinowych, dzięki czemu nie będziemy zakłócać spokoju sąsiadom. Jest jednak jedna zaleta, która przemawiają za wyborem odśnieżarki elektrycznej – cena. Godne polecenia są takie modele jak: odśnieżarka elektryczna ITAMATI, odśnieżarka NAC YT6601-02, odśnieżarka elektryczna Flora PS2000.

Odśnieżarki spalinowe

Odśnieżarki spalinowe są bardziej zróżnicowane i dopasowane różnych potrzeb. Najmniejsze modele adresowane do użytku domowego będą miały funkcjonalność i możliwości porównywalny lub trochę większe niż odśnieżarki elektryczne. Odśnieżarki spalinowe mają też zacznie większe gabaryty, co sprawia, że trudniej się nimi manewruje. Również masa odśnieżarek spalinowych jest znacznie wyższa. Jednakże gwarantują większą szerokość pracy – od ok. 50cm wzwyż. Dzięki temu jednorazowo usuniemy śnieg na większym obszarze. Nie jesteśmy też ograniczeni długością kabla ani oddaleniem od źródła zasilania zatem możemy odśnieżać bardziej rozległy obszar. Ponadto odśnieżarki spalinowe są dosyć głośne i nie można nimi pracować na terenie o większym nachyleniu. Wyróżniamy również odśnieżarki spalinowe z napędem  (np. odśnieżarka spalinowa NAC MS580, odśnieżarka z napędem Agroma L1730EX) oraz odśnieżarki spalinowe bez napędu - np. odśnieżarka Snow Rex Stiga.

Jaką odśnieżarkę wybrać?

Przed wyborem odśnieżarki musimy się zastanowić w jakich warunkach będziemy nią pracować. Jeżeli masz niewielką powierzchnię do odśnieżania i nie będziesz miał problemów z dostępem do źródła zasilnia odpowiednia idealna będzie odśnieżarka elektryczna. Gwarantujemy, że odśnieżarka elektryczna spełni Twoje oczekiwania.

Jeśli jednak będziesz miał problem z podłączeniem odśnieżarki do prądu, pozostaje Ci odśnieżarka spalinowa. Wówczas najistotniejszą kwestią jest szerokość robocza. Musi być ona dostosowana do obszaru na jakim będziesz pracować – im większa tym szybciej usuniesz śnieg z rozległego obszaru, mniejsza zapewnia większą manewrowość.  

Istotną kwestią jest również zasięg odrzutu śniegu. Zbyt mały odrzut sprawi, że będziemy musieli kilka razy usuwać ten sam śnieg. Doskonałym rozwiązaniem okażą się również możliwość wyboru biegów, a zwłaszcza bieg wsteczny. Będzie on szczególnie pomocny, gdy przyjdzie nam wycofać się lub zawrócić.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że istotną kwestią jest obszar jaki zamieszkujemy. Należy bowiem wziąć pod uwagę jak często w naszym regionie pada śnieg oraz jaka jest ich intensywność. Oczywiście nie jesteśmy tego w stanie do końca przewidzieć, aczkolwiek mieszkając w górach mamy większe szanse na obfite opady śniegu niż na terenach nizinnych. Na terenie, w którym możemy się spodziewać dużych opadów należy zainwestować w odśnieżarką, która poradzi sobie z grubszą warstwę – odśnieżarki spalinowe.

Najnowsze modele posiadają mnóstwo innowacji, które nie mają wpływu na wydajność i możliwości danej odśnieżarki, ale wpływają na komfort pracy, np. podgrzewane rączki, reflektory i inny dodatkowy osprzęt

Wybór odpowiedniej odśnieżarki sprawi, że zima nie będzie budziła w nas strachu, a opady śniegu przywołają tylko miłe skojarzenia. Możesz już zapomnieć o żmudnym i nieprzyjemnym odśnieżaniu tradycyjną metodą, czyli przy pomocy łopaty.

Komentarze
  • marcin303 2013-12-05

    zdecydowanie spalinowy silnik bardziej się sprawdza w odśnieżarkach, sam mam spalinówkę model Snow Patrol od Stigi i przy dużych mrozach nigdy silnik nie szwankował

Dodaj komentarz
* Pola wymagane