Smog naturalnie kojarzy się nam z zanieczyszczeniem powietrza na zewnątrz, ale trzeba też pamiętać, że szkodliwe pyły, jak PM2.5 i PM10 przenikają także do pomieszczeń. Co zrobić, żeby poprawić jakość powietrza w naszym domu czy biurze? Warto zastanowić się nad oczyszczaczem powietrza, a i czujnik pyłów PM2.5 i PM10 też może nam się przydać.

Kup w Narzedzia.pl
Oczyszczacz powietrza Lund 66932
dostępne
3 szt.
dostawa
wysyłka
dziś
641
Dyfuzor zapachu Lund 66901
dostępne
3 szt.
dostawa
wysyłka
dziś
93,90
Oczyszczacz powietrza Lund 66930
dostawa
wysyłka
>12 dni
313,99
Oczyszczacz powietrza Neo 90-121
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
dziś
239,99
Oczyszczacz powietrza 55W Descon DA-P055
dostawa
wysyłka
>12 dni
547,99
Oczyszczacz powietrza Neo 90-125
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
dziś
1 248,99

Zanim jednak kupimy oszczyczać powietrza warto sprawdzić, jakim powietrzem oddychamy na zewnątrz. Warto skorzystać z danych udostępnianych przez lokalne władze lub dostępnych w aplikacji.

Jak sprawdzić zanieczyszczenie powietrza w domu?

Jakość powietrza w pomieszczeniu możemy sprawdzić za pomocą miernika, np. laserowego czujnika. Urządzenie to wskazuje stężenie pyłów PM2.5 i PM10 wchodzących w skład smogu. Jest zaopatrzone w wyświetlacz, na którym możemy odczytać jakość powietrza wyrażoną w μg/m3 oraz w formie odpowiednich emotikonek, które ułatwiają interpretację podanych wartości. Laserowy czujnik jest bardzo poręczny i prosty w obsłudze. Pozwala w szybki sposób sprawdzić stan powietrza w naszym najbliższym otoczeniu. Jeśli okaże się, że jakość powietrza, jakim oddychamy ma wiele do życzenia, możemy spróbować ją poprawić za pomocą oczyszczacza.


Laserowy czujnik zanieczyszczeń

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza pochłania różnego rodzaju lotne zanieczyszczenia obecne w powietrzu, którym oddychamy. Najczęściej oczyszczacze są przystosowane do pochłaniania pyłków, roztoczy, pyłów PM2.5, grzybów, bakterii, dymu papierosowego i przykrych zapachów. Urządzenia ze średniej półki cenowej posiadają 3-stopniowy system filtracji. Co to oznacza? W pierwszej fazie filtr wstępny zatrzymuje większe zanieczyszczenia, np. sierść i włosy. W drugiej fazie filtr węglowy usuwa nieprzyjemny zapach oraz lotne związki organiczne. Etap końcowy opiera się na filtrze HEPA, który zatrzymuje 99,7% cząsteczek zawieszonych w powietrzu i alergenów o wielkości powyżej 0,3 mikrona, np. pyłów PM2.5, pyłków roślin, alergenów zwierzęcych czy grzybów. Niektóre oczyszczacze powietrza wyposażono w lampę UV-C, która odpowiada za niszczenie mikroorganizmów takich jak wirusy, bakterie, grzyby i inne zarazki. W najdroższych modelach zamontowano także jonizator, który poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach, w których znajdują się, np. monitory czy telewizory.

 

Filtr węglowy i HEPA w oczyszczaczach powiertrza to popularne rozwiązanie, spotkać się jednak można także ze sprzętami, ktorych filtry opierają się o żele krzemionkowe lub odpowiednie sole. 

Oczyszczacze powietrza Descon

Rodzaje oczyszczaczy powietrza - jaki wybrać?

Najczęściej rodzaje oczyszczaczy dzieli się ze względu na rodzaj zamontowanego filtru, co już opisaliśmy wyżej. Ponieważ większość z nich radzi sobie aż z 99% zanieczyszczeń - wybór może okazać się trudny. Łatwiej więc decyzję podjąć na podstawie tego, jakiej roli od urządzenia oczekujemy. A może to być:

  • samo oszczyczanie powietrza ze smogu,
  • oczyszczanie z nawilżaniem - polecane zwłaszcza w sezonie grzewczym,
  • opcja lepszego oczyszczania dedykowana alergikom,
  • oczyszczanie z jonizowaniem powietrza.

Najdroższe urządzenia na rynku oferują wszystkie te opcje w pakiecie.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane