Higiena podczas pracy ma kluczowe znaczenie dla zdrowia oraz komfortu. Jak zadbać o słuch podczas wykonywania różnych prac? I czy tylko głośny hałas nam szkodzi?

Kiedy zaczyna się hałas?

Na początku warto zwrócić uwagę na to, czym w ogóle jest hałas. Przyjmuje się, że to dźwięki, których poziom głośności wynosi powyżej 35dB. Oczywiście są znacznie cichsze odgłosy, które mogą na nas działać niekorzystnie (będą nas irytować czy obniżać koncentrację), jednak ma to charakter indywidualny. Wskazany próg głośności jest natomiast uniwersalny. Należy pamiętać, ze krótkotrwałe narażenie na głośne dźwięki nie będzie miało jeszcze długotrwałych skutków, znacznie gorzej, gdy hałas towarzyszy nam regularnie.

Warto wiedzieć, jakie są skutki ekspozycji na głośne dźwięki. W zakresie od 35 do 70dB narażony jest głównie układ nerwowy. Objawia się to przede wszystkim problemami z koncentracją, zmęczeniem, obniżeniem efektywności oraz problemem z zasypianiem. W takich warunkach pojawiają się również problemy z komunikacją oraz złożonym myśleniem przyczynowo-skutkowym.

Słuchawki Neo

W zakresie od 70 do 85dB pojawiają się zagrożenia uszkodzenia samego słuchu, możliwe są bóle głowy, znacznie obniża się też nastrój. Powyżej tego progu pojawiają sie już zaburzenia równowagi, znacznie gorzej funkcjonuje układ krążenia. Hałas sprawia nam fizyczny ból, gdy jego głośność wynosi od około 120dB. Powyżej 130 dB pojawiają się drgania narządów wewnętrznych, co poza bólem powoduje też ich uszkodzenia.

 

Ochrona słuchu: słuchawki czy stopery?

Dwa podstawowe elementy, które chronią nasze uszy to stopery oraz słuchawki nauszne. Które jednak wybrać, gdy najlepiej chcemy zadbać o ochronę naszego zdrowia? Wszystko zależy od warunków naszej pracy i osobistych preferencji.

Stopery są polecane, gdy pracujemy w ciasnych pomieszczeniach lub potrzebujemy pełnej swobody ruchów. Ich wadą jest jednak to, że wraz z hałasem blokują też przepływ powietrza. Po jakimś czasie może pojawić sie dyskomfort, ponieważ w uchu robi się zbyt ciepło. Ich największą zaletą jest stosunkowo niska cena. Po kilku użyciach powinny być jednak wymienione.

Stopery YATO

Najbardziej polecanym rozwiązaniem są słuchawki, które zasłaniają całe ucho, a jednocześnie umożliwiają przepływ powietrza. W ten sposób najlepiej można uchronić słuch. Tym bardziej, że poziom ochrony przed hałasem w słuchawkach jest znacznie wyższy niż w przypadku stoperów. Słuchawki są również bardziej trwałe - jedna para może służyć nawet kilka lat.

Niezależnie jednak od naszych preferencji, powinniśmy zwracać uwagę na higienę pracy. Właściwe zabezpieczenie przed hałasem nie tylko poprawi komfort pracy czy wypoczynku, ale również sprzyja polepszeniu naszej kondycji psychicznej i fizycznej. Oczywiście na narzedzia.pl znajdziecie akcesoria służące ochronie słuchu.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane