Dokonując drobnych prac montażowych czy remontowych, często stajemy przed dylematem: jakiego kleju użyć? Czy wykonane połączenie będzie trwałe i bezpieczne?

Kup w Narzedzia.pl
Pistolet do klejenia Bosch GKP 200 CE
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
dziś
506
Pistolet do klejenia Steinel Gluematic 5000
dostępne
5 szt.
dostawa
wysyłka
3-5 dni
413,49

Złotą zasadą, która powinna towarzyszyć nam podczas klejenia jest to, żeby dobierać odpowiedni produkt do danej powierzchniJedną z najważniejszych czynności, zanim jeszcze przystąpimy do klejenia jest dokładne określenie co i do czego chcemy przykleić. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ ten etap prac pozwoli nam wybrać najlepszy rodzaj kleju, co jest warunkiem trwałości wykonanego połączenia. „Złotą zasadą, która powinna towarzyszyć nam podczas klejenia jest to, żeby dobierać odpowiedni produkt do danej powierzchni – użycie kleju do drewna przy łączeniu elementów szklanych na pewno nie da nam oczekiwanych efektów. To oczywiście bardzo jaskrawy przykład błędu, którego raczej nikt chyba nie popełni, ale obrazuje on problem – tylko odpowiednio dopasowany klej da nam gwarancję trwałego i stabilnego połączenia.” – mówi Tomasz Mazurkiewicz, specjalista ds. produktu w firmie Den Braven.

Oczywiście stojąc przed wyborem danego kleju, poza materiałem z jakiego wykonano dane elementy istotne są również inne czynniki, jak chociażby waga przyklejanego elementu, szczególnie w przypadku, gdy nie posiada on innych punktów podparcia. Tego rodzaju sytuacje występują szczególnie często podczas prac budowlanych, gdzie kleje często zastępują śrubki, kołki i gwoździe podczas montażu takich elementów jak blaty, półki, parapety, gzymsy, maskownice, panele czy materiały izolacyjne. „Użycie klejów do montażu elementów budowlanych staje się coraz bardziej popularne. Nie tylko jest znacznie wygodniejsze, szczególnie w trudno dostępnych miejscach, ale również jest mniej inwazyjne i nie niszczy mocowanych powierzchni tak jak na przykład gwoździe. Jednak zapewnienie odpowiedniej wytrzymałości łączenia wymaga użycia odpowiednio silnego kleju, takiego jak na przykład Mamut Glue. Posiada on bardzo wysoką odporność na zerwanie (aż do 22 kg/cm2), dzięki czemu doskonale sprawdza się nawet w przypadku ciężkich elementów.” – mówi Tomasz Mazurkiewicz z firmy Den Braven.


Użycie odpowiedniego kleju jest również istotne z jeszcze jednego powodu, a mianowicie daje nam to pewność, że jego zastosowanie nie wpłynie negatywnie na delikatną powierzchnię. Za przykład może tu posłużyć montaż luster, których delikatna powierzchnia spodnia jest wyjątkowo wrażliwa na działanie środków chemicznych. „Decydując się na użycie kleju podczas montażu lustra, bardzo istotne jest, by wybrać środek przeznaczony właśnie do tego rodzaju zastosowań, np. Montagefix-SBR lub Montagefix-L. Dzięki swojej formule są one środkami neutralnymi chemicznie, co daje nam gwarancję, że nie uszkodzą one delikatnej powłoki lustra ani nie spowodują nieestetycznych odbarwień. Dodatkowo, Montagefix-L dzięki swojej wysokiej sile może być użyty nawet w przypadku montażu dużych i ciężkich tafli, bez ryzyka odpadnięcia.” – radzi Tomasz Mazurkiewicz z firmy Den Braven.


Nie mniej istotną rzeczą jest kwestia bezpieczeństwa, tym bardziej, że klejenie elementów często odbywa się w zamieszkanych już pomieszczeniach. W takich wypadkach opary rozpuszczalników czy innych, szkodliwych środków mogą negatywnie wpłynąć na samopoczucie domowników. „W zamkniętych lub słabo wentylowanych pomieszczeniach bardzo ważne jest używanie klejów, których skład nie zawiera szkodliwych dla zdrowia substancji takich jak np. rozpuszczalniki. Znacznie bardziej bezpiecznymi produktami są te stworzone na bazie modyfikowanych silanów, które nie wpływają negatywnie na nasze zdrowie, a jednocześnie bez problemu dorównują (lub często przewyższają) parametrami środki tradycyjne.” – mówi Tomasz Mazurkiewicz z firmy Den Braven.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
* Pola wymagane
Dodaj komentarz