Do pojedynczych krzewów sprawdzą się ręczne nożyce, np. model Quantum Fiskars HS102 lub takie z dwustronnym ostrzem. Mniejsze powierzchnie wypielęgnujemy przy pomocy akumulatorowych nożyc do traw i krzewów, takich jak Bosch Isio i Gardena Comfort. Działkowicze i ogrodnicy, którzy pracują na średniej wielkości powierzchniach, mogą śmiało sięgnąć po elektryczne nożyce, np. Makita UH6570. Duże powierzchnie, w tym wilgotne, obsłużą spalinowe nożyce do żywopłotów, które odznaczają się największą mocą. Przykładem mogą być Hitachi CH78EBC.

Najważniejsze cechy nożyc

Ręczne nożyce do żywopłotu, np. Quantum Fiskars HS102, zapewniają precyzyjne, czystsze cięcie bliżej krzewu w porównaniu do spalinowych czy elektrycznych. Najlepiej sprawdzą się do pielęgnacji pojedynczych krzewów, ponieważ ręczne przycinanie większych powierzchni byłoby dużym obciążeniem dla operatora. Zauważa się, że na narzedzia.pl dużą popularnością cieszą się akumulatorowe nożyce, np. Bosch Isio, które zapewniają pełną mobilność, ale ze względu na możliwość rozładowania w trakcie pracy posłużą do pojedynczych krzewów lub mniejszych powierzchni. Jeśli chodzi o nożyce elektryczne takie, jak UH6580 Makita to plusem jest przede wszystkim możliwość pracy ciągłej, a więc pewność, że średniej wielkości powierzchnie zostaną odpowiednio wypielęgnowane w zaplanowanym czasie. To, co jednak może zniechęcać i momentami utrudniać pracę to ciągnący się kabel, który plącze się i nie zawsze jest na tyle długi byśmy mogli dotrzeć w każde miejsce. Jeżeli żywopłoty, którym musimy stawić czoła, są bardzo duże najlepiej sięgnąć po nożyce spalinowe, np. model CH105EC(C) Hitachi. Odznaczają się największą mocą spośród wymienionych narzędzi, są też w pełni mobilne. Co ważne, mogą pracować również na wilgotnej powierzchni - czego nie możemy oczekiwać od nożyc elektrycznych.

nożyce do żywopłotu fiskars, ręczne nożyce do żywopłotu fiskars HS102, przycinanie żywopłotów

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wśród narzędzi ogrodowych do żywopłotów mamy nożyce z ostrzem dwustronnym lub jednostronnym. Nożyce z ostrzem dwustronnym zapewnią dokładne, czyste cięcie i odznaczają się mniejszym poziomem wibracji, a to zwiększa komfort użytkowania. Jeśli chodzi o ostrze jednostronne to działa ono tak, że z pary ostrzy jedno się obraca, a drugi nie. Ten rodzaj ostrza pozwoli na wykonanie dłuższych cięć, skracając tym samym czas pracy. Jest to zatem najlepsze rozwiązanie dla dużych i prostych powierzchni. Nożyce do żywopłotów różnią się między sobą również masą. Nie trudno się domyślić, że im mniejsza masa narzędzia, tym praca bardziej sprawna i komfortowa. Masa ma szczególne znaczenie, kiedy tniemy np. wierzchołki, co wymaga trzymania nożyc w górze. Przy wysokich żywopłotach dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie nożyc na wysięgniku (HECHT 640), który można regulować na odpowiednią wysokość i łatwo pracować na dużym zasięgu.

 

nożyce do żywopłotu na wysięgniku hecht, nożyce na wysięgniku do żywopłotu, cięcie wysokich żywopłotów

 

Podsumowanie:

  • Ręczne nożyce oraz nożyce z dwustronnym ostrzem – dla małych powierzchni
  • Duże i proste powierzchnie żywopłotów przytniemy przy użyciu nożyc spalinowych, z jednostronnym ostrzem
  • Nożyce elektryczne to pewność wykonania zaplanowanej pracy, dzięki stałemu zasilaniu
  • Praca bezprzewodowa zapewniająca mobilność, a tym samym dotarcie do każdego miejsca to cecha  nożyc akumulatorowych
Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
  • Karol 2014-09-18

    zbigniew użyj sobie nożyc do żywopłotu firmy bosch. Rękojeść jest osłonięta wiec gwarantuje to bezpieczeństwu pracy i nie są ciężkie wiec jest to ich zaleta ,używam ich juz od roku i jest super

  • Zbigniew 2014-06-24

    Szkoda ze nie ma jakiegos rakingu firm w poszczegolnych typach,oraz modeli z opisami.Pozdrawiam zainteresowanych

Dodaj komentarz
* Pola wymagane