Macie ogród, sad, może działkę? Z pewnością w Waszym garażu lub piwnicy muszą znaleźć się nożyce ogrodowe. Z tego tekstu dowiecie się, do jakich celów można ich użyć, czym charakteryzują się konkretne rodzaje zasilania nożyc do żywopłotu oraz na co zwrócić uwagę szukając urządzenia dla siebie.

Kup w Narzedzia.pl
762,99
Nożyce do trawy i krzewów Gardena ComfortCut Li
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
458 Przekreślona cena jest najniższą ceną produktu w okresie 30 dni przed promocją
438
Nożyce do traw i krzewów Makita DUM111ZX
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
269,99
Nożyce do żywopłotu Yato YT-82833
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
259
Nożyce do żywopłotu Bosch EasyHedgeCut 55
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
379,90
Nożyce do traw Bosch EasyShear
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
219

Nożyce do żywopłotu – zastosowania

Nie da się utrzymać ogrodu w dobrym, estetycznym stanie bez nożyc do żywopłotu. Jest to obligatoryjne wyposażenie każdego działkowicza, sadownika i osoby, będącej właścicielem mniejszego lub większego ogrodu. Jak sama nazwa wskazuje, urządzenie jest przeznaczone do przycinania żywopłotu, ale nie tylko – pomoże w łatwym przycinaniu wszelkich, niezbyt grubych gałęzi lub łodyg kwiatów.

Nożyce 2w1 to również wygodne, wielkofunkcyjne rozwiązanie do przycinania traw, szczególnie dla osób nieposiadających podkaszarki. Nożyce dostaną się w niedostępne dla zwykłej kosiarki miejsca, np. przy pniach drzew, ogrodzeniu, tarasie, altanie. Nożyce ogrodowe są niezastąpione w formowaniu żywopłotu, tym bardziej, jeśli chce się mu nadać nieszablonowy kształt.

Przycinanie żywopłotu nożycami

Rodzaje nożyc do traw i żywopłotów

Urządzenia te można podzielić z uwagi na typ zasilania, co jest najważniejszym kryterium dla użytkowników. Pod tym kątem wyróżnić można:

  • nożyce do żywopłotu ręczne – sprawdzą się w przycinaniu pojedynczych pędów drzew, krzewów czy kwiatów, ale na pewno nie będą wydajne w formowaniu żywopłotu i przy pielęgnacji dużych ilości roślin.
  • nożyce do żywopłotu elektryczne – ze względu na konieczność podłączenia do gniazda przydadzą się w niewielkim ogrodzie, o ile obecność kabla nie będzie zbytnio przeszkadzać operatorowi urządzenia. Tną szybko, precyzyjnie i w miarę cicho. Zaleca się, aby nie używać ich po deszczu lub w trakcie mżawki z powodu ryzyka porażenia prądem w wyniku uszkodzenie kabla bądź urządzenia.
  • nożyce do żywopłotu akumulatorowe – brak kabla zasilającego to duża wygoda użytkowania, aczkolwiek na jednym ładowaniu sprzęt będzie sprawny do godziny lub krócej – w zależności od modelu. Zakup dodatkowego, wymiennego akumulatora przedłuży czas korzystania z urządzenia.
  • nożyce do żywopłotu spalinowe – skierowane przede wszystkim do użytku profesjonalnego, ale jak najbardziej będą pomocne dla właścicieli dużych ogrodów. Trzeba wziąć pod uwagę wady tego rozwiązania: duży hałas, emisja spalin oraz spory ciężar.

W tym miejscu należy wspomnieć również o nożycach na wysięgniku, które mogą być ręczne lub zasilane akumulatorowo. Posiadają regulowaną, teleskopową rączkę, za pomocą której można przycinać gałęzie znajdujące się wysoko, bez konieczności stania na drabinie lub wysokiego unoszenia rąk, co bywa męczące.

Równe cięcie żywopłotu

Istotne parametry nożyc do żywopłotu

Rodzaj zasilania to najważniejsza cecha, która w dużej mierze warunkuje wybór konkretnego modelu nożyc ogrodowych. Kolejnymi parametrami, jakie należy wziąć pod uwagę, są:

  • moc- świadczy o wydajności danego modelu, dlatego do dużych żywopłotów poleca się nożyce o większej mocy.
  • długość prowadnicy – większość nożyc do żywopłotów elektrycznych, akumulatorowych i spalinowych posiada ostrze w rozmiarach ok. 45-55 cm – są idealne do pielęgnacji oraz formowania gęstych krzewów i drzew. Krótsze ostrza ok. 12-20 cm nadają się do podcinania pojedynczych gałęzi i pędów.
  • maksymalna średnica gałęzi – na każdym urządzeniu umieszczona jest informacja, jakiej grubości gałęzie dany model może przecinać. Warto się do tych wytycznych stosować.
  • materiał ostrza – ostrze nożyc ogrodowych powinno być zbudowane ze stali nierdzewnej lub węglowej.
  • waga – sprzęt lekki (max. 3 kg) jest poręczniejszy i wygodniejszy w użytkowaniu. Nożyce zasilane spalinowo są najcięższe.
  • akcesoria dodatkowe – akumulator, ładowarka (sporo modeli nie ma ich w zestawie, należy je dokupić oddzielnie), osłona ostrza, rękawice robocze, okulary ochronne.

Jak wybrać nożyce ogrodowe?

Spośród ogromnej gamy produktów w sklepach, w tym również w narzedzia.pl, trzeba dobrać coś odpowiedniego dla siebie. Wybór jest spory, co z jednej strony daje duże możliwości, a z drugiej – można się przy tym pogubić. Wybierając nożyce ogrodowe, zwróć szczególną uwagę na to, jaką ilość roślin, drzew, czy krzewów masz do przycinania.

Przycinanie wysokiego żywopłotu

Żywopłot otaczający dużą działkę (np. kilkanaście arów) wymaga lepszej jakości sprzętu niż kilkanaście tui. Nożyce do żywopłotu spalinowe będą w tej sytuacji lepszym wyborem niż elektryczne, które potrzebują dostępności gniazdka (ewentualnie można posłużyć się przedłużaczem). Urządzenie akumulatorowe należy z kolei być regularnie ładować, a i tak istnieje możliwość, że na jednym ładowaniu nie da się oporządzić dużego ogrodu.

Do małych ogródków lub działek jest większa dowolność wyboru, ale nożyce spalinowe ze względu na hałas, jaki emitują, mogą być niekomfortowe i dla nas, i dla sąsiadów. Do niewielkiej ilości roślin wystarczy sprzęt z niższej półki cenowej, jako że nie zostanie szybko wyeksploatowany.

Do terenów komercyjnych, miejskich, parkowych, czy domowego użytku obejmującego bardzo wysokie krzewy i drzewa idealne będą nożyce na wysięgniku. Jest to niewątpliwie wydajniejsze i wygodniejsze rozwiązanie niż stanie na drabinie, z której możliwe będzie przycinanie wysokich roślin.

Tymczasem zapraszamy do poznania asortymentu naszego sklepu, w którym znajdziecie nożyce do żywopłotu wielu renomowanych marek.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane