autor: Bosch

Gęsty i wysoki żywopłot powoduje, że ogród można traktować jako miejsce ciszy, spokoju i odpoczynku. Do pielęgnacji żywopłotów przydatne będą sekatory. W kwietniu tego roku pojawiły się nowe sekatory do cięcia średniej wielkości żywopłotów.

Dobranie właściwego sekatora zależy rodzaju żywopłotu. Żywopłot większy lub z większą zawartością tkanki drewnianej wymaga stosowania wydajnych i mocnych sekatorów o dużym odstępie noży tnących. Mniejsze i młodsze żywopłoty mogą być skutecznie przycinane przy zastosowaniu mniejszych i słabszych urządzeń. Regularne przycinanie powoduje, że żywopłot jest od samego dołu gęsty i zwarty. Młode żywopłoty należy często podcinać po bokach, aby je umocnić i aby mogły na nowo puszczać pędy do góry. Górna część żywopłotu powinna rosnąć aż do osiągnięcia właściwej wysokości. W zależności od rodzaju, rośliny należy przycinać od 1 do 4 razy rocznie. Najlepszym okresem na przycinanie żywopłotu jest maj i sierpień oraz miesiące zimowe.

Nowe sekatory do średnich żywopłotów

Do przycinania krzewów o szerokości od 400 do 650 mm nadają się nowe sekatory AHS 60-24 S, 55-24 S, 48-24 i 40-24, o długości cięcia 40, 48, 55 i 60 cm. Silniki o mocy 550 i 500 W gwarantują wydajność i szybkość cięcia.

Innowacyjny szlif zębów nie pozwala wyślizgiwać się gałęziom podczas cięcia. Wykrawane laserowo i szlifowane diamentowo noże umożliwiają precyzyjne cięcia i minimalizują tym samym wysiłek podczas pracy. Dodatkowo pracę ułatwia niewielki ciężar urządzeń.

Dzięki wysokiemu momentowi obrotowemu (50 Nm) oraz nowej geometrii noży usunięte zostało niebezpieczeństwo zablokowania się narzędzia. Wszystkie sekatory Boscha działają tylko wtedy, gdy styki na uchwycie przyciskane są obiema rękami. Jeżeli któraś z rąk zwolni uchwyt, urządzenie natychmiast zatrzyma się (tzw. "szybki stop" poniżej 0,5 sek.).

Wyważony punkt ciężkości sekatora i optymalna ergonomia uchwytu umożliwiają bezpieczną i wygodną pracę w każdej pozycji. Można więc przycinać krzewy we wszystkich kierunkach, również w miejscach trudnodostępnych lub nawet trzymając sekator nad głową. Łatwo dostępny włącznik / wyłącznik można obsługiwać nawet w grubych rękawicach ogrodniczych.

Sekatory do małych i młodych żywopłotów

Do niedużych lub młodych żywopłotów nadają się sekatory AHS 3-15 i AHS 4-15 marki Bosch. Przeciwbieżne noże z systemem równoważenia mas zwiększają wydajność pracy i gwarantują spokojny bieg urządzenia. Długość cięcia wynosząca 37 cm w przypadku sekatora AHS 3-15 i 42 cm w przypadku AHS 4-15 zapewniają szybką pracę. Wykrawane laserowo i oszlifowane diamentem noże umożliwiają wykonywanie czystych cięć. Noże dolne o kształcie kropelkowym lepiej chwytają gałęzie, nie pozwalając im się wyślizgnąć spomiędzy noży. Urządzenia tną gałęzie o średnicy 15 mm.

Zobacz, jaki sekator wybrać.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane