Agregat prądotwórczy to urządzenie o uniwersalnym zastosowaniu. Często spotykany na budowie, przy pracach związanych z remontem czy budową dróg, na kempingu, w warsztacie oraz w wielu innych sytuacjach, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej. Generator prądu z pewnością uratuje też sytuację podczas awarii zasilania w domu.

Generatory prądu - podstawowe rodzaje

Niezależne źródło prądu, jakim jest agregat prądotwórczy, jest wykorzystywane w przemyśle, placówkach publicznych, na statkach, na budowach, a także na kempingach czy w gospodarstwach domowych. Na rynku występuje szereg modeli dostosowanych do różnych potrzeb i potencjalnych zastosowań. Agregaty prądu możemy podzielić według różnych kryteriów. Mogą to być urządzenia stacjonarne o dużych gabarytach i zastosowaniach przemysłowych albo mniejsze, mobilne generatory wykorzystywane, np. na budowie. W sprzedaży znajdziemy agregaty z silnikami benzynowymi, silnikami diesla czy na gaz LPG. Możemy podzielić je także na te, które posiadają silniki dwusuwowe i czterosuwowe. Podział możemy odnieść również do rodzaju gniazd - tutaj będzie mowa o agregatach jednofazowych i trójfazowych. Biorąc pod uwagę te i inne kryteria, zastanowimy się, jaki agregat prądotwórczy do domu wybrać.

Agregat prądotwórczy ESE 3000i


Cechy agregatów prądotwórczych - co brać pod uwagę?

Moc

Zacznijmy zatem od mocy, jaką agregat powinien mieć. Stwierdzenie, że im wyższa moc tym większe możliwości generatora, jeśli chodzi o podłączenie wymagających urządzeń, nie będzie odkrywcze, ale tak to właśnie wygląda. W przypadku agregatów do domu moc w okolicach 2000-3000W powinna być wystarczająca. Ten przedział jest dość szeroki, jeśli chodzi o dostępne modele. Warto też podkreślić, że generatory nie mają nieograniczonej wytrzymałości i należy ich używać zgodnie z zaleceniami producenta. Najlepiej zacząć od zapoznania się z instrukcją obsługi oraz informacjami na temat pracy ciągłej i nominalnych mocy urządzeń, jakie możemy podłączyć do danego modelu agregatu prądotwórczego.

Funkcja stabilizacji napięcia

Istotną funkcją, jaką powinien posiadać generator, do którego podłączymy, np. laptop, jest funkcja stabilizacji napięcia. Urządzenia elektroniczne (nie tylko mowa tutaj o komputerach czy telefonie, ale także o elektronarzędziach, które coraz częściej wyposaża się w elektronikę) są wyczulone na wahania napięcia. Dlatego agregat powinien dostarczać prąd jak najlepszej jakości. Spadek napięcia poniżej wartości znamionowych prowadzi do jednoczesnego wzrostu natężenia prądu, czego konsekwencją jest “spalenie się” podłączonego urządzenia. Stąd też wspomniana funkcja stabilizująca napięcie jest w zasadzie jedną z najważniejszych cech, jakie powinien posiadać generator prądu do domu.

Typy gniazd zasilających

Kolejną rzeczą są gniazda elektryczne, które posiada agregat. Mogą to być gniazda jednofazowe lub trójfazowe. Do domu wystarczy agregat jednofazowy, ale jeśli już przed zakupem wiemy, że będziemy użytkować go też do zasilania bardziej wymagających sprzętów, np. przy okazji jakichś remontów czy budowie domku letniskowego na działce, to warto pomyśleć o tym, aby generator miał dodatkowo gniazdo trójfazowe. Oprócz tych opcji istnieją też agregaty wyposażone w gniazda 12V do ładowania akumulatorów samochodowych, a nawet w USB.

Hałas

Nie da się ukryć, że agregaty są głośnymi urządzeniami. Może być to uciążliwe, nie tylko dla nas samych, ale też dla naszego sąsiedztwa. Przy wyborze agregatu dobrze jest zatem zwracać uwagę także na poziom hałasu.

Jeśli chodzi o powiązanie hałasu z silnikiem, to warto pomyśleć o sprzęcie z silnikiem czterosuwowym. Takie urządzenie będzie droższe od urządzenia z silnikiem dwusuwowym, ale na jego korzyść przemawia większa efektywność i nieco mniejszy hałas podczas pracy. Do cichszych urządzeń na pewno będą należeć także agregaty inwerterowe. To droższy wydatek od standardowego agregatu, ale korzystniejszy pod kilkoma względami (urządzenie jest mniejsze, cichsze i oszczędniejsze, jeśli chodzi o spalanie paliwa).

Wygoda i bezpieczeństwo użytkowania

Rozglądając się za odpowiednim agregatem prądotwórczym, dobrze jest też zwrócić uwagę na komfort użytkowania urządzenia. Agregat jest stosunkowo ciężkim sprzętem, więc koła będą mile widziane i z pewnością ułatwią przestawianie agregatu. Wiele modeli jest w nie wyposażone. Mniejsze agregaty mają także rączki do przenoszenia.

W przypadku czynności obsługowe to ich wykonanie może nam ułatwić czujnik poziomu oleju, dzięki któremu wiemy, kiedy należy uzupełnić płyn. Z kolei nad bezpieczeństwem pracy agregatu będzie czuwać wyłącznik termiczny, który uchroni sprzęt przed przeciążeniem.

Gniazda przyłączeniowe w agregacie

Przykładowe agregaty do domu

Agregat Makita EG2250A posiada silnik benzynowy 4-suwowy. Jest wyposażony w zbiornik paliwa o pojemności 15l. Zaopatrzono go w 2 gniazda 230V, a także gniazdo 12V do ładowania akumulatorów samochodowych. EG2250A to model ze stabilizacją napięcia i czujnikiem oleju. Dysponuje też łatwym rozruchem oraz wskaźnikiem napięcia i prądu.

Agregat prądotwórczy Makita

Agregat Endress 2000i z serii SILENT posiada dźwiękochłonną obudowę, która zmniejsza emisję hałasu i wycisza pracę silnika. Został opracowany w technologii inwerterowej, dzięki której jest bardziej kompaktowy i zapewnia prąd wysokiej jakości, pracuje też ciszej. Sprzęt posiada silnik benzynowy 4-suwowy. Użytkownik ma do dyspozycji 1 gniazdo 230V i 1 gniazdo 12V. Generator jest wyposażony w czujnik poziomu oleju i wyłącznik termiczny. Dzięki uchwytowi łatwiej jest go przenieść.

Agregat prądotwórczy Endress

Agregat Endress 3000i to pod względem funkcji (zabezpieczenie termiczne, czujnik poziomu oleju, cicha praca) model zbliżony do wspomnianego wcześniej 2000i. Urządzenie dysponuje trzema gniazdami: 230V, 12V i USB 5V. Jest wyposażone w koła i rączkę, co znacznie ułatwia transport przy wadze 40kg.

Generator prądu Endress

Agregat Ferm PGM1008 to model najbardziej przystępny cenowo w porównaniu z pozostałymi. Posiada funkcję stabilizacji napięcia i zabezpieczenie przeciążeniowe. Poziom oleju można sprawdzić za pomocą przezroczystego wskaźnika, który znajduje się na górze urządzenia. Agregat posiada silnik 4-suwowy i 2 gniazda jednofazowe.

Generator prądu Ferm

Jaki generator prądu wybrać?

Kiedy zastanawiamy się nad konkretną decyzją zakupową, to w pierwszej kolejności należy przeanalizować nasze potrzeby i zestawić je z budżetem, jakim dysponujemy. Uzyskamy w ten sposób realną ocenę sytuacji i trafniej będziemy mogli ocenić ofertę produktową.

Warto też zastanowić się, czy może inny sprzęt nie będzie lepiej nam odpowiadał (np. przetwornica prądu).

Dodaj komentarz
* Pola wymagane