Drewno to bardzo popularny materiał, a do jego obróbki może się przydać piła łańcuchowa, wyrzynarka, czy szlifierka. Jednak to piła ręczna jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego warsztatu. Sięgając po nią należy pamiętać o tym, żeby dobrać odpowiednie narzędzie do zadania jakie chcemy wykonać.

Kup w Narzedzia.pl
Piła kabłąkowa 760mm Topex 10A907
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
34,20
Piła otwornica do drewna Dedra 1222
dostawa
wysyłka
8-11 dni
31,84
Piła otwornica 300 mm Yato YT-3133
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
wtorek
29,93
Piła grzbietnica Yato YT-3130
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
wtorek
35,07
Piła płatnica Yato YT-3108
dostępne
6 szt.
dostawa
wysyłka
wtorek
41,25

Na co zwrócić uwagę kupując piłę ręczną?

Piła powinna być dostosowana do twardości oraz grubości materiału, a także do tego co zamierzamy robić. Przy wyborze należy kierować się takimi parametrami jak współczynnik TPI, kształt zębów i kąt ich nachylenia, kształt i twardość brzeszczotu. Warto też zwrócić uwagę na rękojeść i czy brzeszczot jest pokryty powłoką zabezpieczającą.


Współczynnik tpi

 Producenci pił ręcznych proponują narzędzia o ilości zębów dobranej do precyzji wykonywanych cięć. Jest to tzw. współczynnik TPI. Im jest wyższy, tym rezultat bardziej estetyczny. I tak piła Bahco Superior 2700-22-XT7-HP ze współczynnikiem TPI 7 sprawdzi się do szybkiego cięcia drewna. Z kolei po Yato YT-3130 (TPI 12) warto sięgnąć przy pracach, które wymagają dużej precyzji i jeżeli zależy nam na estetyce wykończenia.


Kąt nachylenia zębów

Do cięcia drewna wzdłuż włókien należy używać pił, których zęby są ustawione pod kątem mniejszym niż 90°. Z kolei do piłowania w poprzek włókien bardziej nadawać się będzie narzędzie z zębami pod kątem większym niż 90°. Można też znaleźć piły uniwersalne, których zęby są ustawione pod kątem równym 90°.


Kształt brzeszczotu

Znaczenie ma również kształt samego brzeszczotu. Pod tym względem dzielimy piły do drewna na płatnice, grzbietnice, otwornice, włośnice, piły kątowe, itp.  Płatnicą Yato YT-3102 o szerokim brzeszczocie odpiłujemy konar, czy potniemy różne materiały drewniane oraz drewnopochodne. Otwory i cięcia krzywoliniowe z łatwością wykonamy za pomocą sztywnego, zwężającego się brzeszczotu otwornicy Yato YT-3133. Z kolei prace bardziej artystyczne mogą wymagać użycia włośnicy takiej jak Dedra 1222. Jej brzeszczot napięty na ramię pozwala na bardzo precyzyjne i estetyczne cięcia.


Pokrycie brzeszczotu

Warto zwrócić także uwagę na to, czy brzeszczot piły jest pokryty specjalną powłoką. Powłoka PTFE na Yato YT-3108 nie tylko zabezpiecza ostrze przed korozją, ale też zmniejsza opory cięcia i sprawia, że wióry spiłowanego drewna nie przylepiają się do niego. Hartowany brzeszczot piły Bahco Superior 2700-22-XT7-HP zapewnia większą trwałość i to, że jej zęby nie stępią się po pierwszym użyciu.


Rękojeść

Ostatnim z parametrów, na który warto zwrócić uwagę jest rękojeść. Najlepiej wybrać ergonomiczną, bimateriałową z antypoślizgową powłoką, która pozwoli na wygodne i wydajne prowadzenie narzędzia. Przy płatnicach możemy się spotkać z rękojeścią za pomocą której wyznaczymy kąt 45°. Grzbietnice mogą być wyposażone w prosty lub odsadzony uchwyt, a nawet w przekładaną rękojeść. Zwiększa to funkcjonalność użytkowania. Bardzo przydatny może się też okazać otwór do zawieszania piły.
Alternatywą dla tradycyjnych pił są piły z wymiennymi brzeszczotami. Ich rękojeść przypomina uchwyt płatnicy, dzięki czemu jest funkcjonalna i wygodna. Nie musimy tutaj kupować kilku różnych narzędzi do każdego zadania. Wystarczy kupić piłę z odłączaną rękojeścią i wybrać brzeszczoty, które nas interesują. Ze względu na wyższą cenę i dostępność, na ten moment, są one produkowane jedynie przez producentów takich jak Stanley, czy Bahco. Jednak jeżeli w swojej pracy potrzebujemy kilku brzeszczotów różnego typu jednocześnie, warto zastanowić się nad jej kupnem.

Podsumowanie:

1.     Im większy współczynnik TPI, tym gęściej rozmieszczone są zęby na brzeszczocie,  zwiększa się też precyzyjność i estetyczność cięć. Niższa wartość to szybkie i mniej dokładne cięcie.
2.    Zęby ustawione pod kątem <90° służą do cięcia wzdłuż włókien, >90° do cięcia w poprzek włókien, =90° to piły uniwersalne.
3.    Do cięcia grubych pni warto zaopatrzyć się w piłę płatnicę z rzadszymi zębami.
4.    Precyzyjne cięcia przy pracach wykończeniowych wykona grzbietnica.
5.    Do zastosowań artystycznych, precyzyjnych nadają się włośnice.
6.    Jeżeli chcemy wyciąć w drewnie otwory, to sięgnijmy po otwornicę, która swoją ergonomicznością przewyższa nawet wyrzynarki elektryczne.
7.    Powłoka PTFE i hartowanie zwiększają wytrzymałość brzeszczotu.
8.    Ergonomiczna rękojeść bimateriałowa zwiększa wygodę użytkowania piły

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane