Multiszlifierka łączy funkcjonalność szlifierki, frezarki oraz wiertarki. To idealne narzędzie dla wielbicieli majsterkowania i nie tylko. Jak wybrać najlepszą multiszlifierkę, która będzie nam służyła przez lata? Sprawdźmy!

Kup w Narzedzia.pl
Multiszlifierka z akcesoriami (15szt.) Dremel Stylo+
dostępne
8 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
268,99
Multiszlifierka z akcesoriami (45szt.) Dremel 8220-2/45
dostępne
5 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
658,49
Multiszlifierka Bosch GRO 12V-35
dostępne
3 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
938
233,99
244,49
Pistolet klejowy 11mm, 80W, regulacja temperatury Neo 17-082
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
76,99

Multiszlifierki - do czego służą?

Multiszlifierki to bardzo praktyczne i uniwersalne urządzenia. Łączą w sobie funkcje kilku innych elektronarzędzi. Urządzenia te nie zajmują dużo miejsca, dlatego sprawdzą się, gdy nie posiadamy wielkiego garażu czy warsztatu do przechowywania wielu narzędzi. Podstawowe modele multiszlifierek posiadają opcję szlifowania, cięcia i polerowania. Istnieje jednak wiele rodzajów tego typu urządzeń, które potrafią znacznie więcej.

Multiszlifierka może służyć także do czyszczenia, wygładzania, wiercenia, frezowania, grawerowania, żłobienia, ścierania, przycinania, ostrzenia czy rzeźbienia. Jest bardzo precyzyjnym urządzeniem, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w pracach remontowych, wykończeniowych, a także artystycznych. Budowa multiszlifierki w zależności od modelu może być wzorowana na szlifierce oscylacyjnej lub kątowej.

Ogromnymi zaletami multiszlifierek są ich niewielka waga i rozmiar, które pozwalają na pracę sprzętem w nawet ciasnych i trudno dostępnych miejscach. Urządzenie idealnie sprawdzi się w warsztacie majsterkowicza, jak i w profesjonalnym zakładzie. Docenią je również zegarmistrzowie, rzeźbiarze czy modelarze. Multiszlifierki nadają się zarówno do prac wykonywanych wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz.

Każda multiszlifierka zbudowana jest z podłużnego uchwytu i obrotowego trzpienia, na którym montowane są wymienne nakładki. Większość dostępnych modeli nie wymaga stosowania specjalistycznych narzędzi do wymiany końcówek. W zależności od wybranej nakładki urządzenie może służyć do obróbki materiałów różniących się pod względem rodzaju powierzchni i stopnia twardości.

 

multiszlifierka dremel

Jaką multiszlifierkę wybrać?

Producenci oferują wiele modeli multiszlifierek, które różnią się nie tylko wagą czy przeznaczeniem, ale także parametrami technicznymi. Odpowiednio dobrane narzędzie zapewni nam precyzję i komfort pracy oraz zastąpi wiele innych, zwykle potrzebnych podczas majsterkowania urządzeń. Wybierając multiszlifierkę, należy zwrócić uwagę na takie parametry jak: sposób zasilania

Multiszlifierki mogą być zasilane sieciowo lub akumulatorowo. Urządzenia podłączane do prądu mają dużą moc, dlatego sprawdzają się doskonale nawet podczas pracy z twardymi materiałami. Kupując multiszlifierkę, zwracajmy uwagę na długość kabla, która powinna być dostosowana do potrzeb i wielkości pomieszczenia, w którym pracujemy. Multiszlifierki akumulatorowe są wygodniejsze w użytkowaniu, gdyż nie musimy martwić się o kabel podczas pracy. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do gniazd elektrycznych.

Będą więc świetnym rozwiązaniem dla osób, które najczęściej pracują na zewnątrz. Brak kabla umożliwia swobodne manewrowanie urządzeniem i pozwala dotrzeć do nawet trudno dostępnych miejsc. Niestety modele akumulatorowe są słabsze i nie nadają się do pracy z twardymi materiałami, dlatego wykorzystuje się je do lżejszych prac. Minusem tego typu urządzeń jest ograniczony czas ich pracy, który zależy od stopnia naładowania akumulatora.

 

ryobi multiszlifierka

 

 

Wybierając multiszlifierkę akumulatorową najlepiej zdecydować się na model z baterią litowo-jonową, która nie traci tak szybko ładunku, dzięki czemu pozwala na dłuższą pracę. Niektórzy producenci oferują urządzenia z dwoma akumulatorami lub dają możliwość dokupienia kolejnej baterii, co znacząco wydłuża czas nieprzerwanej pracy.

Kupując multiszlifierkę, zawsze powinniśmy zwracać uwagę na nasze potrzeby oraz możliwości i ograniczenia urządzeń. Tak również jest w tym przypadku, gdy stoimy przed wyborem pomiędzy multiszlifierkami zasilanymi elektrycznie i akumulatorowo.

  • moc multiszlifierki - moc urządzenia powinna być zawsze dopasowana do ciężkości wykonywanych prac. Multiszlifierki do zastosowań uniwersalnych mają z reguły moc 180W. Im wyższa moc urządzenia, tym dłużej może ono pracować bez przegrzania, a także, tym lepiej poradzi sobie z obróbką twardszych powierzchni. W pracach domowych o niskiej bądź średniej intensywności i obróbce mniej wymagających materiałów sprawdzą się często nawet słabsze urządzenia, których moc oscyluje w granicach 100W. Do prac profesjonalnych, odbywających się pod dużym obciążeniem multiszlifierki powinny mieć jeszcze wyższą moc.
  • prędkość obrotowa - w zależności od wykonywanej pracy i rodzaju obrabianego materiału potrzebna prędkość obrotowa może być różna. Z reguły do prac w domu, jak i profesjonalnego użytku sprawdzą się multiszlifierki o prędkości obrotowej 800 - 3500 obr./ min. Im twardszy materiał, tym urządzenie może wolniej działać. Kupując multiszlifierkę, warto zadbać, by model, na który się zdecydujemy, posiadał regulację prędkości obrotowej. Funkcja ta pozwala dopasować prędkość działania urządzenia do obrabianego materiału. Dzięki niej zaoszczędzimy energię oraz podniesiemy komfort pracy. Niektóre multiszlifierki posiadają regulację w zakresie 1000 - 2500 obr./ min., inne mają znacznie mniejszy zakres kontroli, a niektóre modele w ogóle nie posiadają takiej opcji.
  • waga i rozmiar urządzenia - multiszlifierki to urządzenia, którymi operujemy w różnych miejscach i pod wieloma kątami. Jeśli urządzenie będzie zbyt ciężkie, konieczny może okazać się zakup prowadnicy lub stojaka wiertarskiego. Im lżejszy sprzęt, tym większy komfort wykonywanej pracy. Podczas większości prac sprawdzą się modele o standardowym rozmiarze. Jednak przy obróbce drobnych elementów i zakrzywionych powierzchni, konieczne może być zastosowanie mniejszych i bardziej poręcznych urządzeń. W takich pracach sprawdzą się mikroszlifierki, które wykorzystywane są często podczas prac w drewnie, produkcji biżuterii, rzeźbieniu w kamieniu czy odrestaurowywaniu samochodów. Najmniejsze szlifierki akumulatorowe ważą zaledwie ćwierć kilograma, a te zasilane akumulatorowo około 800g.
  • uchwyt - praca urządzeń na wysokich obrotach powoduje silne drgania, dlatego uchwyt powinien je niwelować i umożliwiać solidną stabilizację multiszlifierki. Dobrze sprawdzają się urządzenia, których powierzchnia uchwytu pokryta jest szorstką gumą. Materiał ten zmniejsza ryzyko upuszczenia multiszlifierki, a także pozwala pewnie chwycić narzędzie, zapewniając bezpieczeństwo podczas wykonywanej pracy.
  • funkcje multiszlifierek - multiszlifierka powinna być dopasowana do zadań i materiałów, z jakimi będzie pracowała. Dlatego warto zwrócić uwagę na rodzaje prac, jakie będziemy w stanie nimi wykonać. Te w zależności od modelu mogą się różnić. Na szczęście zastosowanie większości urządzeń możemy znacznie rozszerzyć, dokupując odpowiednie końcówki.

Niektóre modele oprócz standardowych funkcji zostały wyposażone w opcje dodatkowe, które poprawiają komfort wykonywanych prac oraz zwiększają ich bezpieczeństwo. Dobrym przykładem może być tutaj system antywibracyjny, który zmniejsza wibracje powstałe w czasie obróbki materiałów. W okolicy miejsca pracy multiszlifierek unosi się wiele pyłów, które brudzą przestrzeń. Gdy zależy nam na czystości, warto wybrać modele z systemem odsysania pyłu. Dzięki tej funkcji unikniemy długiego sprzątania po zakończonej obróbce.

  • akcesoria dodatkowe - multiszlifierki bardzo często sprzedawane są w zestawach, które zawierają wiele elementów. Mogą być one złożone z kilkunastu sztuk, ale czasem ich liczba przekracza nawet kilkaset. Większe zestawy pakowane są w poręczne walizki, które umożliwiają zachowanie porządku i sprawiają, że wszystko jest zawsze pod ręką. Ceny największych zestawów są najkorzystniejsze. Jeżeli jednak wiemy, że wykorzystamy tylko kilka elementów z oferowanego kompletu, lepiej wybrać mniejszy zestaw i dokupić nakładki pojedynczo w razie pojawienia się takiej konieczności.
  • giętki wałek - giętki wałek w multiszlifierce umożliwia dojście do trudno dostępnych miejsc i zwiększa precyzję wykonywanych prac.
  • obudowa - obudowa urządzenia to niezwykle istotny czynnik, który ma znaczenie dla trwałości sprzętu i komfortu wykonywanej pracy. Solidne i dopasowane do kształtu dłoni multiszlifierki sprawią, że pracę wykonamy precyzyjniej i szybciej. Wystające i nierówne krawędzie mogą przeszkadzać, kaleczyć dłonie oraz zwiększać ryzyko upuszczenia narzędzia. Solidna obudowa zmniejsza także ryzyko uszkodzenia sprzętu w przypadku jego upadku.

O czym jeszcze należy pamiętać, wybierając multiszlifierkę?

Multiszlifierkę tak, jak każde inne narzędzie należy dopasować do własnych potrzeb. Nie zawsze modele z najwyższej półki cenowej będą optymalnym rozwiązaniem. Jeśli z multiszlifierki będziemy korzystać sporadycznie i wykonywać nią lekkie prace, to wystarczy nam nawet tańszy model o przeciętnych parametrach. Nie ma sensu kupować także ogromnego zestawu, jeśli jest duże prawdopodobieństwo, że nigdy go nie wykorzystamy, a przynajmniej jego większej części. Zawsze w razie konieczności można przecież dokupić pojedyncze końcówki.

Do zastosowań domowych najlepiej kupować modele uniwersalne, które umożliwiają montaż różnych końcówek od wielu producentów. Dzięki temu w razie potrzeby z łatwością poszerzymy funkcjonalność urządzenia. Fachowcy muszą na multiszlifierkę wydać nieco więcej, jeśli zależy im na długiej żywotności urządzenia i wydajnej pracy z nawet bardzo twardymi materiałami. Z reguły dobrym wyborem dla profesjonalistów okazują się rozbudowane zestawy, które pozwalają na pracę z wieloma materiałami i powierzchniami.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane