Przed dylematem związanym z zakupem młotowiertarki czy wiertarki udarowej staje wielu z nas. Odpowiednio dobrany sprzęt to bowiem połowa sukcesu w osiągnięciu założonego celu. Producenci elektronarzędzi proponują wiele opcji do wyboru, jednak aby zdecydować się na właściwą warto zapoznać się z działaniem i przeznaczeniem młotowiertarek i wiertarek udarowych.

Kup w Narzedzia.pl
Młotowiertarka Ryobi ONE+ R18SDS-0
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
487
Młotowiertarka Bosch GBH 2-26 DFR
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
835,99
Wiertarka udarowa 750W SUW Bosch GSB 16 RE
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
647,99
Wiertarka udarowa Ryobi RPD1010-K
dostawa
wysyłka
>12 dni
423
Wiertarka udarowa Graphite 58G726
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
215,99

Funkcjonalność - różnice między młotowiertarką a wiertarką udarową

Wiertarka udarowa jest dedykowana do wiercenia, natomiast młotowiertarka (nazywana też młotem udarowo-obrotowym) jest narzędziem bardziej wszechstronnym. Może pracować w trzech trybach pracy: wiercenie z udarem, wiercenie bez udaru lub kucie. Wiercenie bez udaru jest możliwe dzięki funkcji wyłączenia udaru, co umożliwia pracę w drewnie i metalu. Narzędziem działającym w podanych trybach jest m.in. młotowiertarka Bosch GBH 2-26 DFR z energią pojedynczego udaru 2.7J.

młotowiertarka bosch

Zobacz także: osprzęt do młotowiertarek

Mechanizm udarowy - różnice między młotowiertarką a wiertarką

Młotowiertarka pracuje przy wykorzystaniu udaru elektropneumatycznego, natomiast wiertarka udarowa służy do wiercenia za pomocą udaru mechanicznego. Udar elektropneumatyczny nie wymaga tak dużej siły nacisku, jak udar mechaniczny, stąd obróbka twardych materiałów za pomocą młotowiertarki będzie bardziej komfortowa dla użytkownika. Przy pracy młotowiertarką trzeba pamiętać, aby nie dociskać jej zbyt mocno, gdyż to spowolni pracę.

Mlotowiertarka Hitachi

Zapoznaj się również: Udar mechaniczny a udar pneumatyczny

 

Parametry

Przy wyborze obu elektronarzędzi należy zwrócić uwagę na moc urządzenia, energię pojedynczego udaru w przypadku młotowiertarek oraz częstotliowość udaru w przypadku wiertarek udarowych.
Im te parametry są wyższe, tym skuteczniejsza jest praca. Wiertarki udarowe, choć słabsze, gwarantują bardziej precyzyjną pracę. Często są wykorzystywane w domowych warunkach. Przykładem może być wiertarka udarowa Bosch UniversalImpact 800 należąca do linii Zielonej, dedykowanej majsterkowiczom. Młotowiertarki natomiast mają dużo większe moce przerobowe i poradzą sobie przy obróbce twardych materiałów, ale są przy tym mniej precyzyjne. Popularnym elektronarzędziem wykorzystywanym do wiercenia w betonie czy kamieniu jest młotowiertarka Hikoki DH26PC2 WSZ z energią pojedynczego udaru 3.2J. 

wiertarka udarowa bosch

Zobacz również: osprzęt do wiertarek udarowych

Mocowanie osprzętu

Młotowiertarki są wyposażone w uchwyt SDS, w obrębie którego wyróżniamy SDS-Plus, SDS-Max, SDS-Quick, SDS-Top. Beznarzędziowe mocowanie SDS zapewnia szybkie i łatwe mocowanie wierteł i dłut, jednak nie jest tak uniwersalne, jak w wiertarkach udarowych. Wiertarki udarowe są zaopatrywane w uchwyty uniwersalne, samozaciskowe, dzięki czemu możliwe jest mocowanie wierteł, tarcz, rozwiertaków i innego osprzętu.

mlotowiertarka dewalt

 

Podsumowanie - młotowiertarka czy wiertarka udarowa

Wiertarka udarowa to dobre rozwiązanie w lżejszych pracach wykonywanych głównie w warunkach domowych. Ze względu na mniejszą masę będzie wygodniejsza w obsłudze dla początkujących użytkowników. Pozwoli na precyzyjne wiercenie w betonie, ale jest mniej wydajna niż młotowiertarka. Z uwagi na udar mechaniczny, na którego działanie składają się wysokie obroty, bardzo dużo słabszych uderzeń oraz konieczność silnego docisku, praca przy dużej ilości otworów staje się męczącą i obciąża rękę operatora. 

Młotowiertarka to urządzenie dla wymagających, profesjonalnych zadań. Przydatna zwłaszcza jeśli wiercimy bardzo często. Zapewni wydajne wiercenie otworów o większej średnicy niż wiertarka udarowa. Możliwość wiercenia bez udaru oraz kucie pozwala na kompleksowe działanie. Udar elektropneumatyczny nie wymaga tak dużej siły nacisku, przy wolnych obrotach i silnym uderzeniu wystarczy lekki docisk, dzięki czemu obróbka twardych materiałów przebiega w bardziej komfortowych warunkach.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane