Wiercenie – czym dokładnie jest jedna z najpowszechniejszych czynności, wykonywanych za pomocą elektronarzędzi? Być może autor powiedzenia „wiercić komuś dziurę w brzuchu” miał kiedyś do czynienia z majsterkowaniem, ponieważ uchwycił sedno sprawy

Kup w Narzedzia.pl
Frez pod okucia HW D25 Festool HW S8 D25
dostawa
wysyłka
>12 dni
330,49
Frez pod okucia HW D20 Festool HW S8 D20
dostawa
wysyłka
>12 dni
293,49
456,99
Koronka diamentowa 102x75mm do betonu, gresu, kamienia Dedra H1241
dostępne
8 szt.
dostawa
wysyłka
piątek
149,99
408,49

O wierceniu słów kilka

Wiercenie to skrawanie (w różnego rodzaju) materiale, którego dokonujemy za pomocą wiertła. Na skutek naszych działań powinniśmy otrzymać otwór o kształcie kołowym, a mówiąc językiem mniej skomplikowanym – otwór.

 

Zanim przystąpimy do wiercenia

A więc postanowiliśmy – będziemy wiercić. Umiejętność wykonywania tej czynności jest bardzo przydatna, nie tylko gdy prowadzimy gruntowny remont całego mieszkania. I wbrew temu, co mogłoby się wydawać – aby dobrze sobie z wierceniem poradzić, trzeba się odpowiednio przygotować. O czym więc musimy pamiętać?

 

 

Pierwsze przykazanie osoby, która chce wywiercić dziurę w danym materiale, powinno brzmieć – wybierz właściwe wiertło. Próba wiercenia niedobranym narzędziem w konkretnym surowcu nie zakończy się powodzeniem. Wierteł rozróżniamy prawie tyle, ile powierzchni, w których mają one działać. Są więc takie do drewna, do betonu, do szkła, do stali, do płytek ceramicznych. Nie stanowi więc problemu zaopatrzenie się w sklepie we właściwy produkt. Pamiętajmy jednak, że do niektórych materiałów, np. do drewna jest kilka rodzajów narzędzi, w zależności od wielkości, rodzaju otworu, który chcemy uzyskać. Ważne także, aby wiertło miało odpowiednią długość.

 

Żeby ułatwić sobie zadanie, możesz dokładnie zaznaczyć ołówkiem miejsce, w którym chcesz, aby powstała dziura. Nie zaszkodzi również użycie punktaka, by, z młotkiem do pomocy, naniósł zaznaczenie w materiale, w którym będziemy wiercić. Materiał ten musi być bardzo solidnie umocowany. Oczywiście, nie ma problemu jest nim ściana, ale np. drewnianą deskę trzeba solidnie umocować. „Przezorny zawsze ubezpieczony”, lepiej więc dwa razy sprawdzić, czy wiertarka kręci się we właściwym kierunku, przyjrzyj się także rowkom w wiertle, zanim zaczniesz właściwą pracę.

 

 

Możesz także spróbować wywiercić, za pomocą mniejszego wiertła, skromniejszą otwór w miejscu, w którym ma być większa dziura. Upewnisz się w ten sposób, że otwór będzie regularny, o właściwym kształcie, gdy sięgniesz po właściwe wiertło. Gdy już zaczniesz  proces wiercenia, nie kładź zbytniego nacisku na wiertło, które będzie drążyło materiał. Na skutek naszych działań z tyłu materiału mogą pojawić się pozostałości, wióry. W celu pozbycia się ich wystarczy lekko powiercić w nowo powstałym otworze z „odwrotnej” strony, używając trochę większego wiertła.

 

Tyle tytułem wstępu, 

zajrzyj tutaj, aby zapoznać się z tajnikami wiercenia w płytkach ceramicznych,

tutaj dowiesz się, jak wiercić w metalu,

a tu - w drewnie.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane