Nareszcie – remont Twojej łazienki dobiegł końca. Jedyne, czego potrzebujesz do pełni szczęścia, to upiększenie jej kilkoma akcentami. Może ozdobnym wieszakiem na ręczniki, mydelniczką? Ogarnia Cię strach, bo będziesz musiał wiercić w płytkach ceramicznych?

Niepotrzebnie. Owszem, wiercenie w płytkach nie należy do najłatwiejszych czynności wykonywanych przez majsterkowicza. Jednak wystarczy przemóc obawy przed zniszczeniem nowych, świeżo położonych lub starszych, ale przecież też niebrzydkich płytek, odpowiednio przygotować się do pracy i zacząć skutecznie działać.

 

Wiertarki dostępne w sklepie narzedzia.pl

 

Dobre wiertło kluczem do sukcesu

Jak w przypadku wiercenia w innych typach materiałów, tak i wiercenie w płytkach ceramicznych, aby zakończyło się sukcesem, wymaga dwóch rzeczy: właściwego wiertła i właściwego urządzenia. Do kwestii wyboru elektronarzędzia jeszcze przejdziemy, ale jak poradzić sobie z dobraniem wiertła? Aby przebić się przez twardą powierzchnię płytki, wiertło także musi być twardzielem. Nie wybieraj więc wierteł miękkich. Przydatne będą te z węglików spiekanych, dzięki którym, oczywiście przy odpowiednim operowaniu wiertarką, niepotrzebne są obawy o złamanie, porysowanie płytki.

 

 

Jeszcze trwalsze są wiertła diamentowe. Jednak wraz z tą trwałością wzrasta cena. Narzędzia tego rodzaju stworzono, by pracowały w naprawdę ciężkich warunkach. Właśnie takich jak wiercenie w najtrwalszych płytkach ceramicznych. Co ważne, końcówki wierteł diamentowych spalają się znacznie wolniej niż tych miękkich.

 

Wiercenie w płytce ceramicznej czas zacząć

No dobrze – mamy już wiertło – co dalej? Płytki z ceramiki produkuje się między innymi po to, by były odporne na uszkodzenia, by były mocne. Niestety, działaniu wiercenia też się często opierają.  Koniec końców możemy nie wywiercić otworu w tym materiale, ale uszkodzić, porysować go – owszem. Jak można uniknąć tych, delikatnie mówiąc, nieprzyjemnych sytuacji? W obszarze, w którym będziemy wiercić utwórz z taśmy maskującej znak X, zaznacz markerem dokładnie punkt, w którym ma powstać otwór. W ten sposób wytworzy się tarcie między wiertłem a płytką, zmniejszając ryzyko poślizgu.

Kiedy uda nam się przewiercić przez powierzchnię kafla, możemy zmienić wiertło na widiowe. W momencie uzyskania dziury o kształcie i wielkości przez nas oczekiwanej można zdjąć taśmę, ponieważ działanie w płytkach ceramicznych zakończyło się sukcesem. Pamiętajmy, by nie wiercić ze zbyt dużym naciskiem siły, a raczej spokojnie, ostrożnie, powoli. Przyda się regularne chłodzenie wiertła i odkurzacz. Ten ostatni najlepiej podłożyć pod wierconą dziurę. Udar w wiertarce powinien być wyłączony – lepiej uniknąć niepotrzebnych wibracji, mogących spowodować uszkodzenie płytki ceramicznej.

 

 

Jest wiertło, a elektronarzędzie?

Sprzęt do płytek ceramicznych musi być urządzeniem silnym. Tak jest w przypadku GTR 30 CE Bosch Professional. Tej firmy nie trzeba przedstawiać nikomu – słyszała o niej i Perfekcyjna Pani Domu, szukająca właściwego odkurzacza, i domowy majsterkowicz, chcący zaopatrzyć się w wiertarko-wkrętarkę i prawdziwy profesjonalista, dla którego GTR 30 CE jest przeznaczona. W produkcie Boscha zamontowano diamentowe koronki wiertnicze, przedłużające żywotność sprzętu, a jednocześnie zapewniające sprawne tempo działania. GTR 30 CE wywierci otwory w płytkach ceramicznych o grubości do 3 cm – a to za sprawą silnika o mocy 700 W.

Zaopatrując się we frezarkę do płytek Boscha unikniesz ryzyka ich pęknięcia, a zyskasz pewność, że cięcia będą precyzyjne. Wszystko dzięki diamentowym nakładkom i frezowi. Podczas wiercenia w płytkach ceramicznych ważne jest, by mieć jak najlepszą widoczność, by wiedzieć, czy płytka np. nie pęka. Duże znaczenie ma także swobodna możliwość kontroli elektronarzędzia przez użytkownika. GTR 30 CE to wszystko zapewnia, dzięki pionowemu prowadzeniu urządzenia oraz jego zwartej konstrukcji. Do frezarki nie musimy przystawiać odkurzacza, posiada ona bowiem system odprowadzania pyłu, zapewniający czystość naszego miejsca pracy.

 

Postaw na Bosch

A jeśli mowa o Boschu, to może młot udarowo-obrotowy PBH 2000 RE? Już nie z serii dla profesjonalistów, ale dla każdego, kto zajmuje się majsterkowaniem raz na jakiś czas. Podłączając odpowiednie wiertła, wyłączając udar bez kłopotów powinniśmy wywiercić w płytce ceramicznej żądany otwór. Użytkownicy chwalą ten młot udarowo-obrotowy za niezawodność, za to, że idealnie nadaje się do prac domowych. Co więcej, to urządzenie o mocy 270 W jest narzędziem lekkim (2 kg) i poręcznym. Elektronarzędzie osiąga prędkość bez obciążenia w przedziale do 2300 min -1. Bosch PBH 2000 RE posiada system SDS-Plus, gwarantujący szybką wymianę wierteł w zależności od pracy, jaką chcemy wykonać. Rękojeść tego młota udarowo-obrotowego została wykonana z okładziny Softgrip („miękki chwyt”), co zapewnia operatorowi komfort obsługi narzędzia. Urządzenie daje także możliwość wkręcania wkrętów, jeśli tylko zastosujemy odpowiedni osprzęt. Tak więc, jeśli chcesz wiercić w płytkach ceramicznych, nie wahaj się skorzystać z Boscha PBH 2000 RE.

 

Lub Makitę

Jeśli nie Niemiec do wiercenia w płytkach, to może Japończyk – Makita HR2470? To młotowiertarka SDS Plus. Podobnie jak młot Boscha, i to urządzenie nie należy do najcięższych – jego ciężar wynosi 3 kg. Co ją wyróżnia? Trwałość, niezawodność. Raz wydane na jej zakup pieniądze okażą się dobrą inwestycją. Lepiej zapłacić raz a skutecznie niż co jakiś czas wymieniać zawodne urządzenia. Makita HR2470 to uniwersalność zastosowań. Nie tylko płytki ceramiczne, ale i beton, drewno, stal, kamień – wszędzie skutecznie zadziała. Młotowiertarkę wyposażono w elektroniczny system, który kontroluje prędkość pracy, urządzenie można montować pod wieloma kątami. To wygodne w obsłudze narzędzie posiada także sprzęgło przeciążeniowe, a oprócz wiercenia poradzi sobie z kuciem i podkuwaniem. Niejeden fachowiec uczyni więc z młotowiertarki HR2470 Makity użytek.

 

Nie ma wątpliwości, że, jeśli tylko chcemy bądź musimy wiercić w płytkach ceramicznych, mamy cały wachlarz wierteł, elektronarzędzi do wyboru.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane