Latarki to uniwersalne urządzenia, których nie powinno zabraknąć w żadnym domu. Przydadzą się w wielu codziennych sytuacjach, a także tych awaryjnych, jak brak prądu. Aktualnie na rynku mamy bardzo szeroką ofertę latarek i lamp. Podczas awarii zasilania z pewnością przydadzą się lampy i latarki akumulatorowe lub bateryjne, które nie wymagają podpięcia do sieci elektrycznej. Tego rodzaju sprzęt bierzemy dziś na tapet.

Kup w Narzedzia.pl
Uniwersalna lampa bateryjna Lena Lighting HANDY LED 520419
dostępne
6 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
35,99
Latarka akumulatorowa Bosch UniversalLamp 18
dostępne
5 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
149
Latarka Neo 99-032
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
43,05
Latarka czołowa Yato YT-08594
dostępne
8 szt.
dostawa
wysyłka
wtorek
132,99

Latarki bateryjne i na akumulatorki

Wśród bezprzewodowych lamp możemy wyróżnić modele zasilane zwykłymi bateriami, akumulatorkami lub akumulatorami należącymi do systemów akumulatorowych w obrębie, których jeden akumulator zasila szeroką gamę narzędzi od lampy po młot udarowo-obrotowy. 

Dwa pierwsze rodzaje to zazwyczaj małe kompaktowe latarki, które z powodzeniem można nosić w kieszeni. Ten sprzęt w zasadzie możemy mieć zawsze przy sobie, gdyż nie zajmuje wiele miejsca. W domu na pewno znajdzie się jakaś niewielka przestrzeń czy to w szufladzie, czy na półce, aby mała latarka była pod ręką. Na pewno wygodnie będzie jej użyć, np. gdy wysiądą “korki” i trzeba będzie zajrzeć do skrzynki z bezpiecznikami. 

Do tej gamy produktów możemy zaliczyć także czołówki, które cieszą się sporą popularnością wśród turystów czy uprawiających sport na świeżym powietrzu w godzinach wieczornych. Mogą przydać się także w mniej codziennych sytuacjach takich jak brak prądu w domu. Przykładowo, jeśli jesteśmy w trakcie ważnego wieczoru gier planszowych i tracimy kontakt z otoczeniem, bo niespodziewanie gaśnie światło, to czołówka może okazać się bardzo pomocna - oświetli nam planszę, a my będziemy mieć wolne ręce do gry.

W przypadku latarek zasilanych akumulatorkami dodatkową zaletą jest możliwość ładowania baterii za pomocą odpowiedniej ładowarki. Warto też pamiętać, że zarówno zużyte baterie, jak i akumulatorki powinniśmy wyrzucić do specjalnego pojemnika na baterie, który znajdziemy, np. w supermarkecie albo oddać do PSZOK. Wyrzucanie uszkodzonych baterii wraz ze “zwykłymi” śmieciami może powodować uwalnianie się niebezpiecznych substancji, a także prowadzić do samozapłonów w śmietnikach.

Latarka uniwersalna LenaLighting

Latarki na akumulatory systemowe

Lampy i latarki zasilane akumulatorami systemowymi to urządzenia o większych gabarytach. Wśród tych sprzętów znajdą się zarówno lampy turystyczne, uniwersalne, ale też budowlane czy warsztatowe umożliwiające oświetlanie większych przestrzeni. Wybór takiej lampy będzie wiązał się z większym wydatkiem, ale zapewni nam z pewnością więcej światła i pozwoli oświetlić większy obszar. Podczas poszukiwania lampy akumulatorowej warto pomyśleć nad tym, czy posiadamy w swoim garażu jakieś elektronarzędzia akumulatorowe, i czy producent danej marki ma także w ofercie lampy. Wybór kompatybilnego urządzenia pozwoli zaoszczędzić na kupnie akumulatora i ładowarki, gdyż będziemy mogli skorzystać z zestawu zasilającego, który już posiadamy. Ciekawą i dosyć szeroką ofertę latarek akumulatorowych posiadają takie marki jak Makita czy Ryobi.

Latarka akumulatorowa Ryobi

Lampy z diodami SMD i COB - czym się różnią?

Podczas przeglądania specyfikacji latarek możemy się natknąć na takie określenia jak diody LED COB i SMD. W kilku zdaniach postaramy się je przybliżyć. Latarki z diodami COB cechuje prostsza konstrukcja ze względu na to, że tego rodzaju urządzenia posiadają jeden obwód i dwa złącza niezależnie od ilości diod na matrycy. W przypadku lamp LED SMD każda dioda posiada osobny obwód, dlatego konstrukcja jest bardziej złożona.

Co więcej technologia COB pozwala na umieszczenie znacznie większej ilości diod LED na matrycy niż technologia SMD, a to przekłada się na stopień rozproszenia światła. Diody LED COB, które są gęściej rozmieszczone będą emitować bardziej skupione i jednolite światło, natomiast diody LED SMD bardziej rozproszone. Latarki opracowane w technologii COB, np. latarka Neo 99-032 zapewniają także mocniejszy strumień świetlny niż latarki SMD. Jeśli chodzi o przewagę diod SMD nad COB, to mogą one emitować kolorowe światło (na matrycy można umieszczać diody RGB). Diody COB są jednokolorowe.

Warto także wspomnieć, że na rynku są dostępne latarki z diodami CREE - to marka wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych i znana z wysokiej jakości diod LED. Przykładem takiej latarki może być czołówka Yato YT-08596.

Mała latarka Neo

Inne cechy latarek - co jeszcze brać pod uwagę?

Latarka jest prostym urządzeniem - to nie ulega wątpliwości. Jednak producenci starają się uatrakcyjniać swoje produkty i uzupełniać je o dodatkowe funkcje i rozwiązania konstrukcyjne, które ułatwią użytkowanie. Jeśli zależy nam na większej wygodzie i wielu praktycznych rozwiązaniach, to jak najbardziej możemy pokusić się o model z "bajerami". Mamy na przykład do wyboru lampy z regulacją strumienia świecenia, dzięki czemu możemy dostosować pracę latarki do potrzeb. W niektórych latarkach możemy też wybierać sposób emitowania światła, np. światło ciągłe czy stroboskop. Znajdziemy także latarki składane, z magnesem, paskiem na nadgarstek czy haczykiem, dzięki czemu bez problemu ustawimy je w takiej pozycji, aby optymalnie oświetlić sobie dane miejsce. W zależności od tego, czego potrzebujemy, mamy szeroki wachlarz możliwości do wyboru.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane