Laserowy system Topcon RL-SV2S do kontroli pracy spycharki, koparki i koparko-ładowarki Pierwszy krok do sterowania maszyn prowadzi przez wskaźnikowy system laserowy Topcon RL-SV2S, dzięki któremu już przy niewielkiej inwestycji użytkownik wchodzi w posiadanie rozwiązań, zapewniających przyspieszenie procesów, lepszą kontrolę wykonanej pracy, wyższą dokładność oraz oszczędność materiałów.

Każdy plac budowy przypomina kierowanie procesem produkcyjnym. Różne kroki i fazy, wszystko ściśle z sobą związane, a każdy kolejny etap uzależniony jest od poprzedniego. Ważną sprawą na drodze do optymalizacji całego cyklu działań realizowanych w tym procesie jest usprawnienie zadań pomiarowych wykonywanych również przez maszyny budowlane. Odbywa się to za pośrednictwem nowoczesnych, laserowych systemów wskaźnikowych Topcon.

Te praktyczne i niedrogie rozwiązania umożliwiają kontrolę pracy maszyn, ich obsługa jest łatwa, a montaż nie wymaga kosztownych przeróbek mechaniczno-hudraulicznych. Firma Topcon, japoński lider na rynku rozwiązań pomiarowych dla budownictwa, oferuje kompletne zestawy takich systemów wykorzystywanych do ustalenia wysokości, zapewniając znaczne zwiększenie wydajności przeprowadzanych prac.
Jest to idealne rozwiązanie dla wielu firm, które chciałyby skorzystać z efektywności nowoczesnych systemów kontroli pracy maszyn, ale obawiają się wysokich kosztów. System ten to wielofunkcyjne rozwiązania pomiarowe na budowie - można je wykorzystać nie tylko do pracy z maszyną, lecz także do niwelacji (z wykorzystaniem łaty laserowej). System taki to także brak ograniczenia rozbudowy do wyższych systemów kontroli maszyn – w zależności od konfiguracji dokupienie w późniejszym okresie dodatkowych czujników, panela kontrolnego i modułów sterujących pozwoli rozbudować system do wersji automatycznej kontroli Topcon 2D.

Pewne, sprawdzone rozwiązania
Laserowy system Topcon RL-SV2S do kontroli pracy maszyn składa się z dwuspadkowego niwelatora laserowego i czujnika maszynowego Topcon LS-B100. System ten może być także wyposażony w wersję bezprzewodowej transmisji sygnału (Topcon LS-B10W, RD-100W), dzięki czemu sygnał z czujnika maszynowego przekazywany jest do kabiny operatora, ułatwiając w ten sposób kontrolę wykonywanych prac. Czujniki maszynowe Topcon wyposażone są w uchwyt magnetyczny lub klamry, umożliwiając szybkie zamocowanie urządzenia na maszynie. Mimo swojej prostoty, jest to mocowanie pewne i precyzyjne. Czujnik po pracy można zdjąć i schować, przestawić na inną maszynę lub zamontować na łacie laserowej.
Bazą referencyjną, z której korzysta system, jest rotacyjny niwelator laserowy Topcon RL-SV2S. Niwelator umiejscowiony jest w pewnej odległości od maszyny lub nawet z boku placu budowy (zależnie od zasięgu) i spełnia funkcję nieruchomej części systemu, wyznaczając płaszczyznę odniesienia dla czujnika zamocowanego na maszynie. Niwelator wyznacza płaszczyznę poziomą, która może być pochylana cyfrowo z pokładu instrumentu lub z pilota sterowania w zakresie ±15% (w oi X i Y). Parametry pochylenia płaszczyzn prezentowane są na podświetlanym wyświetlaczu LCD. Ważna jest także wysoka dokładność niwelatora (2,4 mm/50m), dzięki czemu uzyskujemy możliwość przeprowadzania precyzyjnych prac nawet na wielkopowierzchniowych placach budowy (drogownictwo). Obszar pracy niwelatora to 800 m. Nie bez znaczenia jest także dobra, sprawdzona marka produktu, która gwarantuje stabilność pracy oraz bezproblemowe wykonywanie zadań (nawet w trudnych warunkach). Topcon to firma z ponad 75-letnią tradycją, a oferowane niwelatory objęte są 5-letnią gwarancją.

Zasada działania laserowego systemu RL-SV2S
Niwelator laserowy RL-SV2S ustawiany jest na statywie - w dogodnym miejscu na budowie, czujnik natomiast mocuje się na maszynie (w przypadku spycharki i koparko-ładowarki na maszcie przyspawanym do lemiesza, w przypadku koparki: na ramieniu lub maszcie montowanym do łyżki) - tak aby jego położenie i generowana przez laser płaszczyzna tworzyły prostopadły układ. Samopoziomujący laser wyznacza idealnie poziomą płaszczyznę i w zależności od zapotrzebowania może być ona pochylana w jednym lub w dwóch kierunkach. Aby system kontrolował działania maszyny, potrzebny jest odbiornik, czyli czujnik laserowy zainstalowany na maszynie. Czujnik odbiera emitowaną przez niwelator laserowy wiązkę. Czujnik pokazuje operatorowi bieżącą wysokość - czy ma podnieść czy opuścić lemiesz lub kiedy go zatrzymać. Warto zwrócić uwagę, że nie trzeba do tego używać łaty, nie jest też potrzebna dodatkowa osoba. Operator maszyny nie musi wychodzić z kabiny i sprawdzać głębokości wykopu. Wskaźnik diodowy na czujniku pokazuje operatorowi, na jakiej jest wysokości (w stosunku do płaszczyzny odniesienia). W przypadku systemu bezprzewodowego Topcon RL-SV2S – czujnik montowany jest na elemencie roboczym maszyny (ramie koparki, maszt lemiesza), który następnie podaje bezprzewodowo informacje o wysokości kopania do kabiny operatora. Jest to doskonałe rozwiązanie, szczególnie w przypadku ograniczonej widoczności czujnika maszynowego, czy przy głębokich wykopach. Wyświetlacz kabinowy, prócz informacji wskaźnikowych generuje sygnał dźwiękowy (operator nie musi obserwować wyświetlacza, pracuje na podstawie sygnałów dźwiękowych). Czujniki Topcon są wodoszczelne, pyłoszczelne i łatwe w montażu. Współpracują ze wszystkimi niwelatorami laserowymi, odbierają promień lasera na obszarze o średnicy do 800 m, w zakresie od 270º i 360º.


TOPCON RL-SV2S Korzyści stosowania systemuo

System wychwytuje różnice wysokości i pokazuje operatorowi, czy pracuje na odpowiednim poziomie, dzięki czemu rozwiązanie to pozwala pracować łatwiej, szybciej i wydajniej. Spycharka z takim systemem może obrabiać powierzchnię z dokładnością ok. 3 cm. Może realizować zarówno płaszczyznę poziomą, jak i nachyloną w zadanym kierunku (w dwóch osiach). Spycharka z czujnikiem potrzebuje mniej przejazdów, by przygotować powierzchnię dla równiarki z wystarczającą dokładnością (szczególnie w przypadku prostych odcinków). Ważne jest, że powierzchnię można obrabiać bez czasochłonnych prac (typu wbijanie palików), często bez pomocy ekipy geodezyjnej. W dodatku operator maszyny, pracując z systemem RL-SV2S, zrealizuje płaszczyznę szybciej, zachowując przy tym wysoką dokładność. Czujnik pozwala mu w każdej chwili sprawdzić, czy pracuje na właściwej wysokości, czy już nie. Systemy te idealnie nadają się do wszelkich prac ziemnych (są jednym z elementów wspierających budowy placów, boisk, parkingów, układania rurociągów (wod-kan) czy do szybszego zgrubnego równania terenu).
Koparka z takim systemem może wykonywać dowolne wykopy szybciej – dzięki kontroli głębokości unikamy przekopań. Wystarczy ustawić ramię pionowo i sprawdzić sygnał na czujniku, który informuje nas o głębokości w danym punkcie. To bardzo duże ułatwienie, zwłaszcza przy pracach kanalizacyjnych czy kopaniu fundamentów – można zaoszczędzić wiele czasu, ponieważ nie trzeba przerzucać niepotrzebnych mas ziemi.

TOPCON RL-SV2S Konfiguracje systemów laserowych
W sprzedaży dostępne są 2 konfiguracje systemu. Topcon RL-SV2S (wer. LS-B100) składa się z niwelatora laserowego oraz dwóch czujników, z których jeden stosujemy do kontroli klasycznej (na łatę laserową) drugi montujemy na maszynie za pomocą klamer. System ten polecany jest przy równaniu terenu, układaniu warstw podbudowy, przy wykopach i skarpowaniu.. Cena tego systemu to 13.690 zł/netto.
Druga opcja z bezprzewodową komunikacją sygnału Topcon RL-SV2S (wer. LS-B10W+RD-100W) składa się z niwelatora laserowego, czujnika do pomiarów klasycznych (z wykorzystaniem łaty laserowej), czujnika montowanego magnetycznie do maszyny oraz odbiornika kabinowego. System ten polecany jest wszędzie tam, gdzie kontakt wzrokowy z czujnikiem jest ograniczony (m.in. głębokie wykopy, trudne warunki terenowe). Cena tego systemu to 18.260 zł/netto. Istnieje możliwość bezpłatnego przetestowania opisanych systemów RL-SV2S na budowie, w tym celu należy skontaktować się z placówkami handlowymi sieci sprzedaży TPI

TPI (joter)

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
* Pola wymagane
Dodaj komentarz