Prowadzenie testów na nieoryginalnym sprzęcie i bardzo niskiej jakości daje wypaczoną i krzywdzącą opinię, która rzutuje na system połączeń na obce pióro Lamello. To często jest przyczyną niewprowadzenia go do procesu produkcji. Z roku na rok system połączeń elementów oparty o oryginalne obce pióro bukowe Lamello zyskuje coraz więcej zwolenników. Jest jednak pewna grupa sceptyków, która go nie stosuje, mimo że do charakteru ich produkcji rozwiązanie to pasuje idealnie.

Fot. AMKZastanawialiśmy się, dlaczego tak jest. Wykorzystując targi oraz wizyty w zakładach produkcyjnych, pytaliśmy, co jest tego przyczyną. Okazało się, że problem wcale nie tkwi w nieznajomości tego systemu. Bardzo wielu producentów prowadziło testy połączeń na obce pióro, lecz zastosowało bardzo tanie nieprecyzyjne frezarki nutowe oraz nieoryginalne złączki.
Efekty tych prób były łatwe do przewidzenia. Urządzenie trudno pozycjonowało się na elemencie, a samo połączenie było bardzo często niedokładne. Nieoryginalne pióra wykonane nie z drewna bukowego, lecz ze sklejki były albo za luźne, albo nie można było ich osadzić w gnieździe, a łączone elementy po prostu do siebie nie pasowały. Opinia mogła być tylko jedna – tego nie da się stosować. Bardzo krzywdzący jest fakt, że na pytanie z naszej strony, jakiej marki frezarkę zastosowano do testów, często pada odpowiedź – lamello. Wynika to z faktu, że nazwa ta przyjęła się do określania każdego urządzenia, niezależnie jakiego producenta. Posługiwanie się określeniem Lamello w stosunku do innych frezarek jest niedopuszczalne. Prowadzenie testów na nieoryginalnym sprzęcie, bardzo niskiej jakości, daje wypaczoną i krzywdzącą opinię, która rzutuje na system połączeń na obce pióro Lamello jako całość i często jest przyczyną niewprowadzenia go do procesu produkcji.

Połączenie perfekcyjne
Wszystkie frezarki nutowe są do siebie bardzo podobne. Jednak wystarczy wziąć oryginał Lamello do ręki i różnicę widać gołym okiem. Jest kilka bardzo istotnych rozwiązań, które powodują, że wykonywanie połączeń za pomocą oryginalnej lamelownicy i złączek Lamello sprawdza się perfekcyjnie. Kluczem do dokładnego frezowania (równoległe gniazdo i perfekcyjne dopasowanie elementów) jest precyzyjne prowadzenie narzędzia oraz łatwe i pewne pozycjonowanie frezarki na elemencie. Płyta główna, podobnie jak sanie, wykonana jest z jednego dobrze obrobionego odlewu.
Fot. AMKDodatkowo sanie pokryte są specjalną powłoką odpowiedzialną za pochłanianie wibracji. Tak więc zagłębianie frezu w elemencie przebiega płynnie, bez jakichkolwiek skoków, zacięć itp.
Wszystkie powierzchnie przykładnic frezowane są w technologii CNC. Ich idealna powierzchnia oraz zamontowane w płycie głównej całkowicie płaskie zabezpieczenie antypoślizgowe gwarantuje dokładne pozycjonowanie frezarki na elemencie. Wyłącznie frezarka Lamello posiada dodatkową przykładnicę, którą można zamontować nie tylko na płycie kątowej, ale także – co bardzo istotne – na płycie głównej. Efektem tego jest wielokrotne zwiększenie powierzchni przyłożenia frezarki na elemencie, pewniejsze jej prowadzenie, łatwiejsza, szybsza i bardziej komfortowa praca. Rozwiązanie to do minimum ogranicza możliwość niedokładnego frezowania.

Wielofunkcyjna prowadnica
Urządzenia innych producentów nie mają tej możliwości. Bazowanie odbywa się tylko na ok. centymetrowej szerokości podstawie. Wówczas utrzymanie jej idealnie prostopadle do płaszczyzny elementu jest bardzo kłopotliwe.
Tę samą przykładnicę możemy zamontować na ograniczniku uchylnym. Przesuwając ją wyżej lub niżej, możemy frezować gniazda w osi elementów o różnej grubości. Specjalnie ukształtowana krawędź pozwala na wykorzystanie jej do łączenia uciosowego elementów o różnej grubości.
Bazowanie frezarki na krawędzi, a nie na płaszczyźnie elementów gwarantuje ich idealne spasowanie. Różnica grubości nie ma znaczenia. Przykładnica kątowa wychyla się w zakresie od 0-900. Naniesiona podziałka oraz stałe blokady dla podstawowych wartości 22,50, 450, 67,50, 900 pozwalają szybko i sprawnie wykonywać różne operacje. Głębokość frezowania regulujemy płynnie za pomocą śruby lub skokowo ogranicznikiem bębenkowym dla sześciu podstawowych pozycji.
Dla uzyskania doskonałego połączenia niezbędne jest też oryginalne obce pióro bukowe. Ponadto system połączeń Lamello to nie tylko złączki bukowe, lecz blisko 14 różnych łączników, w tym złączka Clamex.
Przedstawicielem firmy Lamello na terenie Polski jest Agencja AMK Sp. z o.o. z Poznania.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
* Pola wymagane
Dodaj komentarz